Většina lidí si netroufne vytvořit prostupy a položit přípojky s odpady. Přinášíme jednoduché vysvětlení
Řekněme si na rovinu, je to velká zodpovědnost. Pokud provedete špatné napojení trubek, nevychytáte spád položení odpadů nebo zalijete základovou desku se špatným místem vyvedení přípojek, je to velký (finanční) problém. A přitom je snadné provést tuto část výstavby bez zbytečných obav. Přečtěte si několik důležitých bodů, které vám napomohou k hladkému průběhu práce na stavbě základové desky.
Máte odbagrováno? Než všechno zalijete betonem...
Výkopy máte za sebou, s bagrem jste se už rozloučili a před vámi stojí důležitá etapa výstavby – tvorba prostupů pro přípojky vody a elektřiny, vývod odpadního potrubí a jejich následná pokládka. Pokud absolutně netušíte, která bije, anebo naopak hledáte jen jednu konkrétní informaci, přečtěte si odstavce níže. Na postup pokládky se můžete podívat také do naší fotogalerie.
Volba prostupů je na vás. Jde to vícero způsoby
Prostupy mohou být vyrobeny z různých materiálů. Nejčastěji stavebníci používají dřevěné bednění (jednoduše si stlučou ze dřeva prostup, který zabetonují do základů a po zatvrdnutí betonu odstraní). Dále se pak používá třeba polystyren nebo plastové odpadní potrubí (oranžové trubky typu KG – aktuální ceny si můžete porovnat zde).
A jak velký mám udělat prostup?
Pro každý systém vedoucí základem je ideální průměr prostupu 110 mm. Tato velikost umožňuje protažení:
- hadice městského vodovodu,
- hadice ze studny,
- hadice k venkovnímu bazénu.
Rovněž je dostatečná pro umístění chráničky obsahující několik elektrických kabelů. Výjimku je potřeba udělat u průměru prostupu pro kanalizační přípojku, která vyžaduje prostor pro trubku s průměrem 150 mm (aktuální cenové srovnání najdete zde). Kanalizační trubka v prostupu by měla mít dostatek místa pro manipulaci a uložení pod úhlem 8°.
TIP ze stavby
Před umístěním prostupů do základových pasů je nutné nejprve všechny otvory uzavřít. Zabráníte tak proniknutí betonu do prostupů během betonáže základů.
Jde se na věc – uložení prostupů do základových pasů
V projektové dokumentaci je jasně specifikováno, kde mají být umístěny prostupy pro hlavní elektrický kabel, kanalizační přípojku a vodovod. Je však nutné provést dodatečný spád a zejména hloubku kanalizační přípojky a vodovodu.
Přípojka vodovodního potrubí
Je klíčové přesně si ověřit umístění vodovodní přípojky v projektové dokumentaci a zajistit, že bude uložena v nezámrzné hloubce (obvykle se pohybuje mezi 800 a 1 200 mm). Pro všechny průchody vodovodní přípojky (studna, vrt, systémy pro závlahu okolí domu, zahradní sprcha) je zásadní, aby byly umístěny v této hloubce a byly řádně chráněny. Aktuální ceny PE trubek na českém trhu si porovnejte zde.
Přípojka kanalizačního potrubí
Zaměřte si hloubku, ve které je kanalizační přípojka uložena, a při ukládání prostupu pro kanalizační potrubí do základových pasů ji striktně dodržujte. Myslete především na to, že by kanalizační trubka vedoucí z domu do obecní kanalizace měla mít minimálně 8° sklon.
Pro vedení odpadního potrubí z domu do budoucí jímky nebo přečerpávací šachty použijte plastovou KG trubku s průměrem větším než samotný odpad (ten mívá obvykle 100 mm). Obecně se doporučují rozměry 160 nebo 200 mm. Aktuálnost cen kanalizačního potrubí o průměru 200 mm si ověřte v prokliku zde. Naopak nové ceny kanalizačního potrubí o průměru 160 naleznete zde.
Přípojka elektřiny a dalších kabelů
Pro veškeré další vedení, jako jsou ony elektrické kabely, je proces uložení do základových pasů standardní. K ochraně budoucího napojení elektřiny se doporučuje použít chráničku (ceny od českých výrobců si porovnejte zde), která se zabetonuje do základů a později se skrz ni prostrčí kabel do domu.
Je vhodné zvážit instalaci více prostupů pro případné budoucí potřeby (kabel pro internetový modem nebo třeba pro automatický pohon vrat), které nemusí být zpočátku zahrnuty v plánu, ale jejich dodatečné přidání bývá poté komplikované.
Jak při pokládce určím správný spád?
Určete si výškový rozdíl mezi počátečním a koncovým bodem potrubí pomocí vodováhy nebo laserového měřiče. Nyní vytvořte spád – ten se obvykle vyjadřuje jako poměr výškového rozdílu k délce potrubí.
Například: Spád 1 % znamená, že na každých 100 metrů délky potrubí by mělo dojít ke změně výšky o 1 metr. Pro většinu domácích odpadních systémů se doporučuje spád mezi 2 % a 5 %.
Při pokládce potrubí použijte pro přesnost spádovou lať nebo spádové pravítko, které vám pomůže udržovat konzistentní sklon během celého procesu instalace. Pravidelně během pokládky kontrolujte spád potrubí pomocí vodováhy nebo digitálního měřidla. Pokud potrubí vyžaduje specifický sklon, možná bude potřeba upravit podloží, na kterém potrubí leží. To zahrnuje vyhloubení výkopů v určitých částech trasy.
Zajistěte si tyto průchody v základových pasech
Všechny průchody je nyní třeba pevně zafixovat, aby nedošlo k jejich posunu během betonáže základových pasů. Velmi dobře funguje ku příkladu použití žebrové oceli (aktuální ceny roxorů si porovnejte zde).
Pokud se rozhodnete pro tuto metodu, obstarejte si několik 12mm prutů žebrové oceli. Pruty ohněte přesně uprostřed kolem příslušného průchodu a pevně je zatlučte do základového pasu tak, aby mezi pruty a průchody nebyl žádný volný prostor. Průchody pak budou solidně zafixovány. V případě nejistoty zafixujte průchody více pruty nebo je přidržte kameny.
Někteří stavebníci se roxorům vyhýbají a raději zvolí cenově dostupnější cestu. Použijí písek, který uloží pod a mezi potrubí.
Hlavně, ať po zalití základové desky betonem víte, kde ty průchody máte
Při vylévání základových pasů betonem bývá těžké poznat přesné umístění průchodů, a proto je důležité tato místa předem označit. Někteří stavebníci si tato místa vyznačí sami pomocí pásma (rozměry najdete v projektové dokumentaci). Jiní (a obzvláště ti, kteří staví základovou desku pro dřevostavbu) si raději zaplatí zaměření geodetem (cca 3 000–4 500 Kč). Geodetická firma vám vyznačí místo s přesností na milimetry, což je především u dřevostaveb velmi důležité, jelikož mají menší tloušťku stěn.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
04.05.2024
Photocredit: Pavel B. (se souhlasem)
Drenážní potrubí je důležité u každých základů – uložení zvládnete svépomocí
Víte, proč se kolem základových konstrukcí po obvodu stavby umísťuje drenážní potrubí? Odpověď naleznete v následujícím článku.
Betonové patky jsou levnější než základová deska. Má to ale háček
Při stavbě rodinného domu mnoho lidí pořádně neví, jaké mají možnosti v případě samotného založení stavby. Kromě klasické základové desky existuje méně známá metoda, která je v USA zcela běžná.
Lukáš postavil plovoucí základovou desku svépomocí. Ušetřil tak 500 000 Kč
Lukáš a Petra se pustili do stavby plovoucí základové desky svépomocí bez sebemenších zkušeností. V rozhovoru se s námi podělili o cenovou kalkulaci, postup výstavby krok po kroku i seznam materiálů, které potřebovali.
Základovou desku postavili bez zkušeností a ušetřili 500 000 Kč. Prozradili postup
„Díky tomu, že jsme stavěli základovku svépomocí, jsme ušetřili 40–50 %,“ popisuje pan Josef v článku.
Statisíce ušetřili při stavbě domu na základech. Stačil jen 1 kubík betonu
Chtěli ušetřit, a tak stavěli svépomocí, postavili úsporné základy a také zvolili tzv. suchou výstavbu domu. Jak postupovali a které drahé materiály nahradili finančně dostupnými variantami?
Zjistili jsme, jak ušetřit při skrývce ornice. Je důležitá u každé stavby
Skrývka ornice je pravděpodobně nejjednodušší část stavby rodinného domu, a proto si ji mnoho stavebníků realizuje svépomocí. V článku jsme se zaměřili mimo jiné na postup, ceny i potřebné náčiní k realizaci.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: