HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tátové přestavěli hausbót na dokonalý dům pro výchovu své dcery

Příběh Jana a Davida je starý jako lidstvo samo. Když se jejich rodina rozrostla a současné bydlení bylo nedostačující, rozhodli se najít nový domov, kde by mohli spokojeně žít a vychovávat svou dceru. Při svém hledaní narazili na neobvyklé stavení, které oběma hned padlo do oka. I přes nesouhlasy rodičů se rozhodli podstoupit všechna rizika a společnými silami se pustili do rekonstrukce starého hausbótu. Ten se jim povedlo zrekonstruovat na úsporný třípatrovým dům, kterým určitě stojí za inspiraci.


Tátové přestavěli dům na domov pro výchovu své dcery
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Best Practise Architectura, Photos: Rafael Soldi (se souhlasem)

Z jejich rozhodnutí byli rodiče nešťastní

Dům, který se oběma manželům zalíbil, byl starý hausbót, který ve dvacátých letech minulého století jeho původní majitelé přemístili na pevninu. S postupem času vyrostla kolem domu nová čtvrť, která je dnes jednou z nejoblíbenějších míst pro bydlení v Seattlu. Svou pozicí, blízko školek, škol a centra města, představoval starý bungalov skvělé místo, kde by mohli oba manželé vychovávat svou malou pětiletou dceru.

Přestože byl bungalov v průběhu let několikrát rekonstruován a jeho současný stav byl vhodný k nastěhování, neodpovídal svou velikostí a dispozicí požadavkům mladé rodiny. Užitná plocha domu činila pouhých 60 m2 a nebyl zde žádný prostor pro zařízení samostatného dětského pokoje nebo pracovny. Jedinou možností, jak bungalov uzpůsobit potřebám mladé rodiny, byla rozsáhlá rekonstrukce, od které Jana a Davida rodiče odrazovali.

Fotogalerie:

i Foto: Best Practise Architectura, Photos: Rafael Soldi (se souhlasem)

Tříletý projekt provázela trnitá cesta a boj se stavebními úřady

Vzhledem k tomu, že oba manželé neměli žádné zkušenosti ve stavebnictví, rozhodli se o pomoc požádat stavební firmu. Již z minulosti při rekonstrukci jejich prvního bytu měli skvělé zkušenosti se studiem Best Practice, které na sebe vzalo roli jak architektů, tak realizátorů celé stavby. Návrhy nového třípodlažního domu i s přístavbou vznikly v řádů několika týdnů, ale celý proces zablokoval stavební úřad.

Přestože nově navržený dům disponoval stejnou výškou jako domy v sousedství, bylo majitelům stavební povolení zamítnuto. Stavební úřad navíc trval na zachování stávajícího vzhledu domu, takže bylo nutné návrh z valné části předělat. „Dobře jsme věděli, že to nebude lehká cesta. Nicméně po pátém odmítnutí nového projektu jsme už ani nevěřili, že se rekonstrukce domu vůbec někdy dočkáme,“ vzpomíná Jan. Po dvou letech útrap se však podařilo najít řešení v podobě zapuštěného patra a po schválení stavebním úřadem si mohla mladá rodina splnit svůj sen.

Jak dům původně vypadal a jak celá rekonstrukce dopadla, si můžete prohlédnout v naší galerii.

Dřevostavba si zachovala původní ráz a rozrostla se o dvě patra

Jelikož byl hausbót umístěn směrem od ulice v mírném svahu, umožnil stavitelům zasadit jedno patro pod úroveň terénu z ulice. Díky tomu bylo možné užitnou plochu domu zvětšit a do přízemí umístit pracovnu, dětský pokoj a pokoj pro hosty včetně samostatné koupelny. Z přízemí je možné vyjít i na zahradu směrem do vnitrobloku. Původní bungalov se stal základní částí středového (prvního) poschodí a svou dispozicí se otevřel do nové části domu. Celé střední podlaží je tvořeno vstupní chodbou, která volně přechází v otevřený prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje o celkové ploše 70 m2. Prostřední patro je rovněž vybaveno samostatnou toaletou. Jednotlivá pochodí mezi sebou spojuje centrální schodiště, které stoupá i do posledního patra domu, ve kterém se nachází ložnice s walk-in šatnou a samostatnou koupelnou. Celková užitná plocha domu se tak zvětšila o více než 100 m2.

Bill Gates bydlí v dřevostavbě za 2300 milionů. Na energiích ale šetří

Chytrý návrh dispozice domu i zvolený konstrukční systém

Dům má chytře navrženou dispozici svého půdorysu. Středové patro slouží jako prostor, kde se potkává celá rodina. V přízemí postavili manželé své dceři krásný pokoj a nechali si zde navrhnout i pracovnu, neboť Jan pracuje značnou část týdne z domu. Poslední patro, které trochu připomíná věž, slouží jako ložnice a má nádherný výhled do okolí. Zapuštěním spodního patra pod úroveň terénu se ukázalo jako velmi praktické i v rámci snížení tepelné ztráty objektu a celkové úspory na vytápění a chlazení domu. Ulice, ze které se do domu vstupuje, je totiž orientována na sever a pozice zapuštění domu do svahu tak vytváří dokonalý štít. Ten chrání dům v létě před přehříváním a v zimě před mrazy. Současně snižuje i intenzitu hluku z ulice a dělá ze zahrady velmi tiché a klidné místo pro víkendovou relaxaci.

Rodinný dům ve svahu – má zastavěnou plochu 84 m2 a netradičně řešenou dispozici 5+kk

Aby realizace domu byla co nejrychlejší, byla zvolena metoda výstavby pomocí prefabrikovaných panelů. Na místo realizace byly dodány předem vyrobené části domu, které byly poté spojeny s původní dřevostavbou. Díky tomu výstavba trvala pouhých 12 týdnů. „Všem, kteří se chystají stavět nebo rekonstruovat, mohu poradit jen jediné. Buďte trpěliví, nenechte se odradit nebo zastrašit a snažte se jednotlivé překážky překonávat postupně. Naše dcera, David i já jsme si přes veškeré překážky splnili svůj sen a zpětně i naši rodiče uznali, že jsme udělali skvělé rozhodnutí.“

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
27.08.2022

Photocredit: Best Practise Architectura, Photos: Rafael Soldi (se souhlasem)

5

Rekonstrukce dřevostavby má svoje specifika
Rekonstrukce dřevostavby se nejčastěji skloňuje se starými okály.

Hausbót: dřevostavba, na které si ujedete
Líbil by se Vám život na hausbótu? V tom případě se nechte inspirovat touto fotogalerií, kde najdete velmi povedené a zajímavé kousky.

Svépomocí zrekonstruovali starý hausbót a zakotvili s ním na Slapech. Je to ráj, říkají manželé
V rozhovoru nám Linda prozradí, co bylo na rekonstrukci nejtěžší, co obnáší život na vodě a jestli by do toho šli s manželem znovu.

Svépomocí si zrekonstruovali podkroví u rodičů za 250 tisíc. Výsledek je dokonalý
Rodiče jim nabídli pomocnou ruku, a tak mladá rodina s rekonstrukcí podkroví neváhala. Obešli se dokonce bez hypotéky. Nedopatřením ovšem vyhodili klenot celého podkroví.

Bungalov 3+kk nabízí skromné bydlení pro mladý pár s dítětem nebo starší manžele
Bydlet rychle a za odpovídající cenu? Dejte na přízemní dům 3+kk. Podívejte se na již realizované projekty, půdorys i cenu domu v článku.

Starší generace ustoupila mladší. Chatu přenechala synovi a jeho manželovi
Splnit si sen o dokonalém bydlení je dnes obtížné. Velkorysá maminka se proto rozhodla pomoci svému synovi a přenechala mu rodinné dědictví.

Starý chlív přestavěli za 550 tisíc na mini domek. Rodičům z jeho pronájmu přispívají na důchod
Rozhovor s otcem, jehož syn přestavěl chlívek na zahradě na malý domek. Díky tomuto nápadu nakonec pán v nejlepších letech vydělal.