Proč dřevostavba nevypadá jako dřevostavba?
Přemýšlíte o tom, kde stojí všechny ty dřevostavby, které se v posledním desetiletí staví, když všude kolem vás to vypadá na klasickou zástavbu? Nezoufejte. Dřevostavby se totiž často skrývají pod kabátem docela běžných novostaveb a dokonce můžete dřevěné konstrukce najít i ve zcela nečekaných budovách.
Mnoho lidí, které stavby na bázi dřeva zaujmou, si časem položí základní otázku – jak poznat dřevostavbu? Odpověď však není jednoduchá a poznat dřevostavbu také ne. Pojem „dřevostavba“ totiž označuje objekt, jehož nosná konstrukce je ze dřeva nebo z materiálů na bázi dřeva. Nosná konstrukce je však ve většině současných staveb ukryta pod dalšími vrstvami různých materiálů. Zvenku tak mohou vypadat dva domy v podstatě stejně, přičemž jeden může být dřevostavbou a druhý zděný.
Fotogalerie:
Jaké známe dřevostavby?
Na začátku celého bádání je nutné si uvědomit, jaké druhy dřevostaveb vlastně existují. Teorie rozděluje dřevostavby do tří základních skupin – na masivní, skeletové a rámové.
Masivní dřevostavby zahrnují všechny konstrukce, kde minimálně 50 % nosné kostry tvoří masivní dřevo. Do této skupiny se řadí jak klasické rustikální stavby, jako jsou sruby a roubenky, tak i novodobé systémy z masivního dřeva.
Skeletové dřevostavby tvoří nosné tyčové prvky nejčastěji z lepeného dřeva, mezi nimiž je prostor vyplněn libovolným pláštěm, například sklem. Tento stavební systém se hodí pro velké a rozměrné budovy.
Posledním a u nás jednoznačně nejrozšířenějším typem dřevostaveb jsou rámové konstrukce. Tyto dřevostavby tvoří dřevěné tyčové prvky opláštěné velkoplošnými materiály. Bývají výstižně nazývané jako „sendvičové konstrukce“.
Fasáda vs. konstrukce
S rozpoznáním srubové nebo roubené dřevostavby zřejmě většina lidí nebude mít problém. Ani výrazné dřevěné skelety nejsou žádným hlavolamem. Správně identifikovat rámovou nebo novodobou masivní dřevostavbu už je ale náročné. Oba tyto systémy, které také tvoří drtivou většinou rodinných domů, jsou totiž z vnější strany opatřené vrstvou tepelné izolace a fasádou. A právě vzhled fasády, který mnoho laiků považuje za určující prvek stavby, neříká nic o její konstrukci.
Co zůstává skryto
Zcela běžně se tak setkáváme s rámovými dřevostavbami opatřenými fasádní omítkou. A naopak dům s odvětrávanou dřevěnou fasádou může být zděný. Existují dokonce domy, které tyto systémy kombinují – část stavby je zděná a část tvoří dřevostavba. A teď babo raď! Vypadá to, že jediným stoprocentním způsobem, jak odhalíte dřevostavbu tohoto typu, je informovat se u jejího majitele.
Kde všude najdeme dřevo
A právě proto, že dřevo s námi nezřídka hraje na schovávanou, bývají dřevostavby neprávem podceňovány. Mnoho lidí nemá tušení, kolik významných a netradičních budov je ve skutečnosti jen umně maskovanou dřevostavbou.
Výškové domy
Typickým příkladem je londýnský devítipatrový bytový dům Stadthaus postavený v roce 2009 ve čtvrti Hackney. Jeho konstrukci tvoří křížem lepené dřevo, jedná se tedy o novodobou masivní dřevostavbu. Geometrická fasáda v monochromatických barvách ale rozhodně neinformované kolemjdoucí nepřesvědčí o tom, že jde ve skutečnosti o jednu z nejvyšších rezidenčních dřevostaveb na světě.
Stavby jdoucí do nebes
Podobným typem konstrukce se pyšní i nejvyšší dřevostavba na světě – osmnáctipatrová kanadská studentská kolej Brock Commos. Ani zde by pozorovatele navzdory fasádě, která je z části tvořena materiály na bázi dřeva, zřejmě nenapadlo hledat dřevěnou kostru.
Mohlo by vás zajímat: Video: Nejvyšší dřevěný mrakodrap na světě
V nedaleké budoucnosti se můžeme těšit i na další mrakodrapy ze dřeva. Například japonská společnost Sumitomo Forestry chystá postavit v roce 2041 v Tokiu věžák W350, který by se tak se svou výškou 350 metrů měl stát nejvyšší dřevostavbou světa. V Japonsku se však rozhodli hrdě přiznat dřevěnou konstrukci i z vnější strany, aby v tomto velkolepém díle o dřevostavbě nebylo pochyb.
Více o japonském plánovaném mrakodrapu se můžete dočíst zde: Sedmdesát pater ze dřeva. Japonsko odhaluje plán nového mrakodrapu
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Bára Baštová
Interiérová architektka
Vydáno dne:
21.11.2018
Photocredit: Shutterstock
Co je to dřevostavba
Dřevostavba je jakýkoli objekt, který má základní nosnou konstrukci ze dřeva nebo z materiálů na bázi dřeva.
Volba firmy pro stavbu dřevostavby
Jak vybrat správnou firmu je jedna z nejdůležitějších otázek, pokud jste se již rozhodli pro život v dřevostavbě.
Konstrukční systém dřevostavby difúzně otevřený nebo uzavřený?
Jedním z hlavních aspektů konstrukčního systému dřevostaveb je stavební fyzika - problematika tepelné izolace a ochrany proti vlhkosti.
Konstrukční systémy dřevostaveb 1. díl - Rozměrová a modulová koordinace
Důležitou a často opomíjenou podmínkou dobře zvládnutého návrhového konceptu...
Stavební systémy dřevostaveb – Rámové konstrukce
Rámové konstrukce jsou nejběžnějším typem stavebního systému dřevostaveb. Jsou tvořeny nosnými dřevěnými prvky (stojkami) a opláštěním.
Stupně prefabrikace dřevostaveb
U dřevostaveb se setkáváme s různými způsoby výroby a montáže objektů a jejich elementů. Jednotlivé způsoby jsou vázané na míru prefabrikace.
Video: Největší test výškové dřevostavby při zemětřesení!
Podívejte se na první výškovou dřevostavbu na světě, která byla testovaná při zemětřesení.
Montáž dřevostavby: Rodinný dům s provětrávanou dřevěnou fasádou – postup krok za krokem
Rodinný dům jako dřevostavba s fasádou z dřevěného obkladu je fenomén dnešní doby nejen u nás, ale i v zahraničí. V tomto článku jsme se podívali blíže na montáž dřevostavby krok po kroku.
Oba jsou „panelákové děti“. Na stáří se rozhodli postavit si moderní bungalov navržený na míru
Oba vyrůstali v paneláku a v dospělosti vychovávali své děti v menším bytě. S přibývajícím věkem si však manželé čím dál více uvědomovali, že chtějí od života víc. Víc prostoru, víc svobody, víc výhledů do přírody. Rozhodli se tedy postavit vlastní dům.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: