„Přívalové deště sousedovi vytopily sklep,“ upozorňuje starousedlík, který zůstal v suchu
Po extrémním horku tu máme pro změnu přívalové deště, které přichází poměrně rychle a nečekaně. V některých případech jsou zkouškou ohněm pro novostavby, ale i některé starší domy, které nemají zcela ideálně dořešen systém vsakování. Na základě doporučení jsme se spojili se starousedlíkem z menší obce v jižních Čechách, který by rád upozornil na chyby, které se běžně kolem domů dělají.
Prozraďte nám prosím na úvod, kde žijete.
Bydlíme v rodinném domě ze šedesátých let s docela velkou zahradou.
Měli jste na tomto místě někdy problémy s přívalovými dešti?
Měli, ale ne tak silné jako tento rok. Připadám si tu občas poslední dobou jako na dovolené v Thajsku. Deště přichází nečekaně a jsou docela dost intenzivní. Místy se nestačí vsakovat a vlévat do kanálů.
Vás deště už vytopily?
Právě že zatím se to nestalo. Na rozdíl od souseda, kterého vytopily tohle léto už třikrát. To je i důvod, proč jsme se začali zajímat, v čem by mohl být problém.
A na co jste přišli?
Víte za nás se už při návrhu domu myslelo na to, aby se voda, která spadne kolem domu, měla kam vsáknout. Nemyslím teď jen vsak určený pro svody okapů, ale obecně, chodníky kolem domu, trávníky a tak podobně. Zjistil jsem, že dnes se na to docela často zapomíná. Lidé si kolem domu dávají velké betonové plochy nebo těsnou zámkovou dlažbu a nedomyslí, kam pak ta voda půjde.
Nemělo by to být řešeno kanalizací?
Myslím, že ano. Nicméně se zdá, že to buď řeší blbě, nebo vůbec. Jde také o to, kolik taková kanalizace u rodinného domu dokáže nárazově utáhnout. Bývá to občas docela malý odtokový otvor. Už jsem párkrát i zažil situaci, že se voda začala z kanalizace vylévat.
Jednoduchým zařízením jde ušetřit 30 % energií z odpadních vod
A jak to máte vyřešené, abyste problému předcházel?
Snažím se kolem domu udržovat co nejvíc plochy, která dokáže samovolně vsakovat vodu, která v rychlosti napadá. Jak se ukazuje, je opravdu něco jiného, když vám napadne několik centimetrů srážek na betonové kostky a když totéž padne na trávník. Samozřejmě se v něm mohou po čase tvořit kaluže, nicméně se vám voda nevylije do sklepa. Což je přesně to, co řeší soused.
Jak máte vyřešeny příjezdové plochy k domu, aby se auto nebořilo do bahna?
Na to jsme použili zatravňovací dlažbu, která povrch zpevní tak, že se po něm dá jezdit i autem a současně ho ponechá schopný absorbovat docela velké množství vody. Je to osvědčené a poměrně levné řešení. Nevím proč dnes lidi mají takovou chuť vše vybetonovat.
Není to kvůli tomu, aby nemuseli řešit sekání trávy a plevele?
Je to možné. Je pravda že zatravňovací dlažba s sebou nese určité aspekty, které v sobě příroda má. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že pokud žijeme na vesnici, tak tu z toho dělat asfaltové letiště prostě není správný přístup. A jak se ukazuje, příroda nám to velmi jasně vrací. Prostě sem ty betonové plochy nepatří.
Mech v trávníku a jeho odstranění
Co byste doporučil lidem, kteří řeší nyní stavbu nebo rekonstrukci domu?
Aby co nejméně asfaltovali a vytvářeli celistvé betonové plochy. Ať už z litého betonu, nebo nějakých kvádrů, zámkové dlažby a tak podobně. Ono to v létě vypadá jako super nápad, když je hezky. Všechno je takové čisté a upravené. Ale jak na to vylijete cisternu vody, tak máte zkrátka problém. Někam ta voda odtéct musí. A dost často to je na místa, kde ji zrovna nechcete.
Děkujeme za rozhovor.
Rádo se stalo
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Jan Dvořák
Redaktor
Vydáno dne:
15.07.2024
Photocredit: Canva AI Product (Free Media Licence)
„Sousedé mě po silných deštích nahlásili na úřad,“ říká Aleš. Musel platit tisíce, i když byla chyba na jejich straně
Soused, který bydlí v mírném svahu přímo pod Alešem, ho požádal o zadržení vody na jeho pozemku. Tuto žádost ale Aleš nevyslyšel, a tak ho soused nahlásil na stavebním úřadě. Byť se posléze ukázalo, že byl pan Aleš v právu, tisíce z jeho peněženky jen lítaly.
„Soused mi ukradl sklep,“ říká vinař Jirka. Spravedlnosti se dovolat nemůže
Koupíte si vinný sklípek, jeho vlastnictví vám však nikdo nezaručí. Zdá se vám to jako nesmysl? To řekněte Jirkovi, ke kterému se prokopal soused a prohlásil Jirkův sklep za svůj.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: