Nájemní bydlení vyměnili za obytňák. Náklady jim klesly o 180 tisíc Kč ročně
Odejít z nájmu a investovat veškeré úspory do přestavby starého ojetého auta vyžaduje kuráž a velkou dávku odhodlání. Manželský pár s dítětem se této výzvy chopil. Jako každá běžná rodina platili dříve několik tisíc korun měsíčně. Od doby, co bydlí v dodávce, začali pronajímat svůj byt, čímž si zajistili hezký pasivní příjem, přičemž oba samozřejmě pracují na dálku, a tak si i něco přivydělají. V poutavém rozhovoru nám popsali detailní průběh přestavby staré dodávky Iveco 2.0 i včetně seznamu použitých materiálů.
Nový domov za 520 tisíc korun
Tomáš s Markétou se rozhodli vložit veškeré úsilí i svoje úspory do kompletní přestavby dodávky. V rozhovoru nám popsali, co je k tomuto rozhodnutí před několika lety vedlo. „Velmi brzy jsme si uvědomili, že celoroční užívání dodávky je, vzhledem k dnešním cenám pozemků a nemovitostí, výhodné,“ usuzují. Čtyři roky stará dodávka je vyšla na 360 000 Kč, přičemž za veškerou práci prováděnou svépomocí a materiály nutné ke stavbě zaplatili zhruba 160 000 Kč. V rozhovoru se ničím netajili, detailně nám popsali celý průběh přestavby ojetého auta a také prozradili, jak dlouho v dodávce takto pobývali.
Dodávka přestavěná na obytňák – výběr správného typu auta je zásadní
První fáze: Příprava dodávky na kompletní přeměnu
V první fázi měli Tomáš s Markétou možnost více prozkoumat svoje nově koupené auto. Proběhlo náročné mytí, odstraňování rzi i polepů na vnější části. Jelikož dodávka sloužila k přepravním účelům, bylo zapotřebí také odmastit její vnitřní strany. A zatímco Markéta odmašťovala, Tomáš zařizoval příslušné dokumenty pro STK.
Tito sympaťáci se také potýkali s nedostatkem přirozeného světla v zadním prostoru. Nejjednodušším řeším pro ně bylo vyříznutí střešního okna (40 x 40 cm), které je přímo nad vařičem. Zároveň se tak dostanou ven veškeré páry z vaření a jiné škodlivé věci.
Druhá fáze: Izolace stěn a podlahy
Ve druhé fázi se náš mladý pár pustil do tepelné obálky dodávky. Stěny i podlahu dodávky zaizolovali a popřemýšleli i nad systémem vytápění. Nejpřijatelnější variantou se staly střešní soláry, které Tomáš sám nainstaloval. V neposlední řadě doladili i nějaké další pomocné konstrukce.
Plochy jsou zaizolované 2cm samolepicím Mirelonem s hliníkovou fólií odrážející teplo. Poté je ještě vše kompletně přetaženo další 2mm vrstvou Mirelonu s fólií pro pokrytí tepelných mostů. Pro vyrovnání prolisů na stropě použili 1 cm Mirelonu navíc.
Podlaha je taktéž srovnána 1cm Mirelonem. Nad ním jsou 2 × 2 mm XPS izolace, parotěsná fólie a nakonec původní dřevěná překližka (pokrytá pro dekoraci zátěžovým linoleem).
Porovnání aktuálních cen různých dodavatelů v Česku
Třetí fáze: Rozvody a výroba vlastní elektřiny
Ve třetí fázi se dokončila izolace stropu a začalo se pracovat na rozvodech elektřiny. Vytápění je důležitou položkou na seznamu a tito sympaťáci ho mají vyřešené naftovým horkovzdušným topením (Vevor 5 kW). Mimo jiné si v dodávce vyrábí i vlastní elektřinu pomocí solární sestavy, kterou Tomáš zhotovil svépomocí. Poskytl nám nejen plány, ale i kompletní popis potřebných dílků.
Tomáš si vyrábí elektřinu pomocí solární sestavy, kterou sám vymyslel. Zveřejnil nákres systému
Čtvrtá fáze: Vybavení a zařízení dodávky
Čtvrtá fáze nebyla tolik fyzicky náročná. Pustili se do nosné konstrukce pro následné obložení palubkami, horních skříní a uložení postele.
Pro obložení stěn a stropu zvolili palubky tloušťky 12,5 mm (kompromis mezi útulným interiérem a hmotností), které jsou připevněné na dřevěné konstrukci. Ta je zase upevněná ke konstrukci auta na nýtovacích maticích. Podívejte se na průřez podlahou obytné dodávky ve fotogalerii.
Pátá fáze: Poslední dodělávky a zařízení kuchyně
A v páté fázi probíhaly už jen drobné dodělávky. Bylo to chvíli před technickou kontrolou a odjezdem na dlouhé cesty.
V rozhovoru nám Markéta popsala, co všechno ukrývá jejich mini kuchyňka dlouhá 170 cm. Je zde:
- PB vařič se dvěma hořáky a 10–11kg plynovou bombou,
- dva 30litrové barely na pitnou vodu s čerpadlem a vypínačem v baterii,
- 20litrový barel na špinavou vodu s vypouštěcí hadičkou.
Na pití a vaření je to naprosto dostačující. Pro mytí (nádobí a osob) je odpadní nádrž malá (do budoucna zvažují větší pod auto).
Geniálně vyřešené úložné prostory v obytné dodávce
Nejdostupnější odkládací prostor je horní skříňka podél celého auta (320 cm), hůře pak jsou otevíratelné sedačko-bedny. Věci (oblečení, jídlo, drogerie), které denně nepotřebují, skladují v 1 m3 velké „šatně“ pod postelí. Ta je dostupná po odklopení jídelního stolku.
Jízdní kola cestují s dobrodruhy v tajném prostoru dodávky
Mladý pár je zapálený do jízdy na kole, a proto bylo na místě s sebou tato kola sbalit. Jak se ovšem vejdou do obytného prostoru?
„Často zablácená kola a kočárek jsou v garáži (pod postelí) dostupné zadními dveřmi,“ popisují majitelé dodávky s úsměvem na rtech. Aby se kola vešla (po sundání předních kol a sedadel), musel být rošt postele minimálně ve výšce 78 cm, což dohromady s 12cm matrací umožňuje pohodlné sezení na posteli ve vzpřímené poloze. „Do skříně se pak většinou mlátíme jen nohama a ne hlavou,“ dodávají.
Mockrát děkujeme sympatickému páru, který v dodávce strávil krásné dva roky života, za milý rozhovor pro portál Dřevostavitel. Ať se vám daří!
P.S. Zajímá Vás, jak splní novostavby v roce 2025 nové požadavky na úspory energií? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
02.11.2023
Photocredit: Tomáš R. (se souhlasem)
Video: Jak svépomocí vyrobit obytnou dodávku na cesty
Inspirujte se, jak si sami vyrobit obytné auto. Stačí vám k tomu dodávka, alespoň trochu promyšlený plán, co chcete v dodávce mít a nadšení pro práci.
Pusťte se svépomocí do přestavby dodávky na obytňák. I tady využijete dřevo
Pokud vás láká svobodné a dobrodružné cestování, pusťte se do zajímavého projektu – přestavby vlastní obytné dodávky. Máme pro vás několik rad pro začátek.
Levné a praktické bydlení – obytná dodávka není jen pro dobrodruhy
O obytná auta je čím dál větší zájem především u mladých nadšenců pro nezávislost a dobrodružství. Jak si co nejefektivněji zařídit vnitřek auta? Inspirujte se u nás.
Obytná dodávka svépomocí – Jiří s Nikol ji přestavěli za 14 dní. Známe konečnou cenu
Kolik stojí přestavba dodávky? Jirka s Nikol Macháčovi inspirují Čechy svým krásným příběhem.
Přestěhovali se do dodávky. Tomáš s Markétou odhalili, kolik tím měsíčně ušetří
Tomáš s Markétou si přestavěli dodávku svépomocí. Poskytli veřejnosti plány a schémata rozvodů.
Dodávka přestavěná na obytňák – výběr správného typu auta je zásadní
Tomáš s Markétou a jejich malým synem se rozhodli přestěhovat do obytné dodávky. Jejich měsíční výdaje klesly na 15 tisíc korun a bydlení si nemohou vynachválit. V rozhovoru se nám svěřili s detaily i strastmi, které je provázely od počátku.
Tomáš si vyrábí elektřinu pomocí solární sestavy, kterou sám vymyslel. Zveřejnil nákres systému
Energie hýbou světem a to zejména v posledních letech, kdy jejich ceny začaly dramaticky kolísat. Chytré řešení energetické soběstačnosti se stalo tématem i pro Markétu a Tomáše, kteří se rozhodli pokusit se o vytvoření vlastního ostrovního systému.
Mladý pár s 3letým synem žije v obytné dodávce. Jejich měsíční výdaje jsou 15 tisíc korun
Byť nebyli Tomáš ani Markéta manuálně zruční, dokázali si svépomocí přestavět dodávku na obytnou. Aby dalším zapáleným cestovatelům ulehčili počáteční strasti, popsali nám v rozhovoru kompletní postup přestavby dodávky od výběru správného auta až po výrobu vlastní solární sestavy.
Bydlení za socialismu – jak vypadalo a kolik skutečně stálo. Nedostupné byty nejsou fenomén pouze dnešní doby
Připomeňte si pomocí fotografií bydlení za socialismu a napište nám, které věci vám chybí a na které se nevyplatí ani vzpomínat.
Lucie a Jan berou od státu štědré dávky, přestože Jan vydělává přes 60 tisíc měsíčně
Vždy se najdou lidi, kteří se snaží nějak obejít, nebo dokonce využít systém. Mezi ně patří také pár Lucie a Jan, kteří i přes nemalý příjem pobírají tučné dávky.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: