Praktické tipy: Jak skladovat dřevo, aby správně hořelo?
Užívat si praskající oheň v krbu, koukat se do plamenů, to je pane krása. Jenže než si tohle budete moci vychutnat, musíte se nejdříve naučit dřevo do kamen správně skladovat a nechat vyschnout. Jinak vám místo pohledu do plamenů zbydou oči plné sazí a moc se nezahřejete. Jak si poradit se skladováním dřeva?
Skládat na zem? V žádném případě!
První a nejdůležitější zásadou je: Žádné dřevo nemá rádo, když leží na zemi. Může pak plesnivět nebo se ho chytne houba. Nemáte-li hned k dispozici dřevník, postačí obyčejné dřevěné palety. Na nich může dřevo zespoda větrat. Rozhodně ale dřevo nepřekrývejte plachtou. Proč? Protože schnutí dřeva pod plachtou je mnohem delší. Plachta tvoří bariéru a odpařená voda nemá kudy odejít. Je to skoro 100% záruka toho, že vám dřevo začne plesnivět.
Zmoklé dřevo znamená průšvih. Nebo ne?
Jakmile dřevo zmokne, nasaje vlhkost a bude vám dlouho schnout. To je častý mýtus. Ve skutečnosti ale není taková tragédie, když vám dřevo namokne. Běžně totiž schne dlouhé měsíce, ba i roky. Po jediném deštíku se tak proschlé dřevo rozhodně nepromění v čerstvé vlhké dřevo. Rozeznáváme totiž dva druhy vody ve dřevě: vodu volnou (vyplňuje buňky a mezibuněčné prostory, představme si, že je to „povrchová vlhkost“) a vázanou (v buněčných stěnách, nazývejme ji „vnitřní vlhkostí“). Po dešti se jedná pouze o vlhkost povrchovou (tedy vodu volnou), která rychle vyschne. K tomu, aby se zvýšila vnitřní vlhkost dřeva, byste ho museli nechat namočené ve vodě minimálně na několik týdnů, ne-li měsíců. Nemusíte se tedy bát, když vám přivezou dřevo do kamen a zaprší dříve, než ho stihnete uklidit. Ale pozor: Neuklízejte ho do dřevníku vlhké. Počkejte, až proschne.
Narovnejte ho podél chalupy
Každý druh dřeva si také při skladování žádá trochu jinou péči. Neštípané dřevo stačí podložit paletou a poskládat do hráně. Štípané už nabízí spoustu možností. Klidně ho můžete vyrovnat do jedné řady podél chalupy. Nejlepší je návětrná strana, na kterou alespoň část dne svítí slunce. Lepší je skladovat dřevo štípané: rychleji schne a pak lépe hoří. Tím nejlepším řešením pro jeho uložení je ovšem dobrý dřevník.
Jak má vypadat dobrý dřevník?
- Jeho střecha musí přesahovat přes stěny, aby dovnitř co nejméně pršelo.
- Mezi střechou a narovnaným dřevem musí být vždy větší mezera.
- Boky dřevníku musí být otevřené, aby tudy mohl proudit vzduch.
- Podlahu musí tvořit rošt, který také profukuje.
- Nejnižší vrstva polínek v dřevníku by měla být cca 20 cm nad zemí.
Pro zajímavou inspiraci nahlédněte do naší fotogalerie.
Co rozhodně nedělat?
Tím nejhorším nápadem je skládat štípané dřevo na topení do vlhkého sklepa nebo jiných vlhkých prostor. Pokud to uděláte, můžete si být téměř jisti, že vám zplesniví i jinak dokonale vyschlé dřevo. Počítejte také s tím, že každý druh dřeva má také jinou odolnost vůči vlhkosti. Nejčastěji vám zplesniví jasanové a bukové dřevo. Naopak nejodolnější je dub.
Video: Kácení stromů nechte raději na odbornících
Kůra nahoře se chová jako plachta
Naopak máme pro vás tip: Štípané dřevo skládejte vždy kůrou dolů. Proč? Kůra totiž tvoří bariéru, je to vlastně taková „plachta“ na dřevě. A jak se chová plachta položená na dřevě během jeho vysychání, to už jsme si vysvětlili výše. Dřevo složené kůrou dolů vám vyschne mnohem rychleji.
Dřevník a přístřešek na dřevo: Uskladňujeme palivové dřevo
Kdy je dřevo proschlé přesně akorát?
Pokud byste si v kamnech zatopili čerstvě vytěženým dřevem, moc byste si to neužili. Hodně by kouřilo, vznikalo by spousta dehtu, který by rychle zanesl komín. Většina energie by padla nikoli na teplo, ale na přeměnu vody ze dřeva na páru, takže byste se ani moc nezahřáli – čerstvé dřevo totiž může mít až 50 % vlhkosti. Zhruba po 2 letech je dřevo vyschlé natolik, že je vhodné na topení. Obsah vody v něm se totiž zmenší na 10–20 %.
Palivové dřevo: Jaká je jeho výhřevnost a cena
Měkká dřeva schnou rok, tvrdá dva roky
U měkkého dřeva, jako je smrk, borovice, modřín, lípa nebo topol, obvykle stačí doba schnutí jeden rok. Borovice by ale měla schnout o něco déle, protože obsahuje hodně pryskyřice, z těchto důvodů při jejím spalování může vznikat více sazí. Totéž platí pro sukovitější modřínové dřevo. U tvrdého dřeva snad s výjimkou břízy je doba schnutí delší, obvykle 2 roky. Nejdéle by mělo schnout dřevo dubové, i déle než 2 roky. Ořech musí schnout až čtyři roky, ale na polena do krbu se nevyplatí, jde o velmi drahé dřevo. Nejlepší palivové dřevo je naopak buk, má vysokou výhřevnost a odhořívá pomalu.
Nakupuji palivové dřevo – na co si dát pozor a jak ušetřit tisíce?
Tip na závěr: Test správné vlhkosti
Máme pro vás malý test, jak rychle zjistit, jestli je polínko už suché akorát do krbu. Sežeňte si igelitový pytel a vložte do něj jedno poleno. Pytel zavažte. Nechte dřevo uzavřené v pytli do druhého dne. Pak ho zkontrolujte. Bude-li orosené, je nutné dřevo ještě sušit.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Helena Stejskalová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
28.01.2019
Photocredit: pixabay
Jak přirozeně vysušit řezivo z pily, aby se nekroutilo a nepraskalo?
Návod, jak postavit hráň pro přirozené sušení dřeva a na co si dát pozor.
Krb do dřevostavby – teplovzdušný nebo akumulační systém?
Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody těchto krbových systémů
Návod: Jak ochránit dřevo napadené houbami nebo hmyzem?
Poradíme vám, jak sanovat dřevo napadené červotočem nebo houbami
Palivové dřevo: Jaká je jeho výhřevnost a cena
Palivové dřevo na topení je stále vyhledávaným zdrojem pro vytápění objektů. Jak se spočítá jeho výhřevnost?
Kotel na dřevo: Kolik stojí a kdy se vyplatí?
Zvažujete do vašeho domu kotel na dřevo nebo uhlí? Kdy se kotle na dřevo vyplatí a jaké jsou aktuální ceny na trhu, zjistíte zde.
Sekery: Návod pro jejich výběr
Jít koupit sekeru je zdánlivě jednoduchý úkol. Z výběru sekery v obchodě ale můžete mít zamotanou hlavu. Naštěstí jsme tu my a poradíme vám.
Vše o vytápění dřevními peletami: Proč a kdy je výhodné s nimi začít
Pelety jsou malé válečky drcených pilin a hoblin s vysokou výhřevností a minimálním podílem vody a popele. Pelety mají průměr 6 nebo 8 mm a délku 20 až 30 mm.
Dřevník a přístřešek na dřevo: Uskladňujeme palivové dřevo
Dřevníky a přístřešky na dřevo jsou výbornými pomocníky pro skladování palivového dříví. Podívejte se, kde dřevník postavit a jakou zvolit konstrukci.
Štěpkovač a drtič větví: Jaké jsou rozdíly a k čemu je použít?
Štěpkovač a drtič větví jsou výbornými pomocníky na zahradě i v ovocném sadu. Jaký je rozdíl mezi štěpkovačem a drtičem? A který pro vás bude vhodnější? Dozvíte se zde.
Video: Kácení stromů nechte raději na odbornících
Kácení stromů může být často rizikové. Pokud s kácením nemáte zkušenosti, raději zavolejte odborníka, který vám strom pokácí. Vyhněte se zbytečným zraněním z hlouposti.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: