Domácí hnojivo na papriky a rajčata. Naše babičky ho používaly pravidelně, přesto jsme na něj zapomněli
Nad domácí zeleninu a ovoce není. To vám řekne každý, kdo si na své zahrádce pěstuje vlastní plodiny. Je však třeba přiznat, že se nejedná o snadnou záležitost. Zahrádkáři musí často bojovat s plísněmi, hnilobou, škůdci nebo zkrátka malou úrodou. V takových případech sahají po nejrůznějších přípravcích, které jsou sice mnohdy účinné, ale rovněž jsou často plné chemie a také si za ně připlatíte. Zapomínají přitom na staré, ale osvědčené metody, které naše babičky využívaly pravidelně.

Někdy je méně více
A to platí také u hnojení rajčat, paprik a dalších rostlin. Není potřeba kupovat drahé přípravky nebo vytvářet složitá hnojiva. Naše babičky používaly velmi jednoduché hnojivo, které je prakticky nic nestálo a bylo hotové za pár minut. Jeho hlavní přísada je sice možná trochu nečekaná, na druhou stranu ji však má každý doma. Jedná se o obyčejné mléko. To není zdravé pouze pro lidi, ale také pro rostliny. Kromě toho, že je bohaté na vápník, obsahuje také fosfor, hořčík, draslík nebo zinek. Jako hnojivo má široké využití. Dají se s ním hnojit nejen rajčata a papriky, ale také růže, kapradiny a další rostliny. Může být použit jako preventivní ochrana a podpora růstu, ale také tehdy, když už se začne plíseň či hniloba mírně šířit.
Jednodušší už to být nemůže
Pokud máte na výběr, zvolte raději čerstvé mléko než trvanlivé. Ideální je přímo od krávy, tedy nepasterizované. Je také lepší, když má mléko vyšší obsah tuku. Pokud vás napadne použít ochucené mléko, raději na to rychle zapomeňte a držte se klasiky. Vaše úroda by nemusela dopadnout dobře.
Kromě mléka budete potřebovat ještě jednu přísadu, a tou je obyčejná voda. I zde je však několik podmínek, aby bylo hnojivo co nejefektivnější. Voda by měla být nejlépe dešťová, s tou však může být především v bytech problém. Spokojit se tedy můžeme i s kohoutkovou vodou, kterou necháme pořádně odstát.
Bude to raz dva
Výroba hnojiva není nic složitého. Poměr obou surovin můžete zvolit různě, nejčastěji se však používá 10 : 1 ve prospěch vody. Na jeden litr mléka tedy přijde 10 litrů vody, avšak hnojiva nemusíte dělat takové množství. Uzpůsobte si ho na základě počtu rostlin, které s ním budete zalévat. Jakmile nalijete tyto dvě přísady k sobě, stačí je pouze promíchat a rychlé a levné hnojivo je připraveno. Na přesný návod se můžete podívat v galerii.
Jde se na to
O tom, jak je toto hnojivo multifunkční, svědčí také to, že je zde více způsobů aplikace. Hnojivem totiž můžete rostliny nejen zalévat ke kořenům, ale můžete ho také nalít do rozprašovače a rostliny jím stříkat. V takovém případě lze upravit poměr přísad, aby bylo koncentrovanější, například 2 : 1 ve prospěch vody. Po pokropení nechte hnojivo působit cca 30 minut, pokud budou listy stále vlhké, setřete je vlhkým hadříkem.
Zalévat rostliny tímto hnojivem začněte v době, kdy rajčata začínají mít poupata a pokračujte s tím každý další týden, kdy budou plodit. U růží začněte s příchodem jara, aby květiny dostaly po zimě dostatek potřebných živin. Rozprašovač stačí použít jednou za deset dní.
Jednoduché, ale účinné
Když rostlinám začne scházet vápník, nepřehlédnete to. Jejich růst se prakticky zastaví, listy jsou nezvykle malé, zakroucené a jejich konce začnou hnědnout. Následuje hniloba špiček plodů rajčat a paprik. Pokud však rostlinám dopřejete toto hnojivo, zabráníte tomu, aby vám choroba zničila celou úrodu. Výhodou této zálivky je nejen to, že na rostliny nepůjdou choroby, ale také to, že budou plody velké a chutné.
P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Lenka Palová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
04.04.2025
Photocredit: Canva CC
Zdroj: Gardening know how

Hnojivo na trávník: Jaké zvolit a kdy a jak hnojit?
Pohnojte pravidelně svůj trávník! Poradíme vám, jaké hnojivo zvolit a kdy a jak hnojit.

Seznam březnových úkolů pro vaši zahradu. 8 činností, na které nesmíte zapomenout
Nepodceňte přípravu vaší zahrady na nastávající rok. Začněte už na jaře těmito 8 jednoduchými činnostmi.

Chcete na zahradě ovocný sad, o který se nemusíte starat? Splňte těchto 11 kroků
Toužíte sklízet vlastní úrodu a neutrácet tak za předražené ovoce v supermarketech? Vytvořte si vlastní ovocný sad, o který se nemusíte příliš starat.

Kolik stojí zahrada, kterou není potřeba zalévat? 9 tipů, jak si ji zařídit svépomocí
Přečtěte si 9 snadných kroků, díky kterým zajistíte soběstačnost vaší zahrady. Mimo jiné vám také přinášíme seznam skvělých vychytávek, které vám usnadní práci na zahradě.

Je čas konečně vylepšit své bydlení a zahradu. Na veletrh letos zavítá až 40 000 návštěvníků
Veletrh „Dům a zahrada“ otvírá třicátou první sezonu novodobé historie Výstaviště Louny. Do
sezony vstupuje se vší parádou.

Počasí je nevyzpytatelné. Zjistili jsme proto, co je potřeba udělat na zahradě v letošním květnu
Počasí v květnu je nevyzpytatelné, a to především v letošním roce. A byť vám možná zeleninová zahrada ještě neplodí, dozajista roste a vy byste měli být připravení na další kroky.

Krásná zahrada, o kterou se majitelé nemusejí starat. Stačí se držet lety ověřených postupů
Prázdné kouty na zahradě trápí mnoho Čechů. Jednoduché a levné vychytávky zná přitom málokdo.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: