HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Návod na DIY projekt: Jak postavit zahradní sklep svépomocí

Přineslo vám letošní horké léto bohatou úrodu ovoce a zeleniny? A vy marně hledáte, kam všechny ty dobroty uskladnit, když lednice i spíž jsou dávno plné? Právě teď je nejvyšší čas pustit se do stavby zahradního sklepa. A pokud jste alespoň trochu zruční, postavíte si s naším návodem sklípek před podzimem klidně sami. Pojďme na to!


jak postavit zahradní sklep
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: pxhere

Jak postavit sklep?

Zahradní sklep je místo, které časem ocení téměř každý majitel rodinného domu. Čím dál častěji se k jeho budování uchylují i mladší ročníky, kterým dnes nejčastěji stavěný nepodsklepený bungalov prostě pro potřeby rodiny přestává stačit. Malý sklep při citlivém vyhotovení může sloužit jako estetický prvek zahrady a samozřejmě poskytuje úložný prostor pro potraviny bez spotřeby energie.

Malý sklep na zahradě – jak je to s úřady

Ohledně stavby sklípku je dobré se informovat s konkrétním plánkem výstavby na příslušném stavebním úřadě. Obecně ale platí, že na zbudování nové nepodsklepené stavby s jedním nadzemním podlažím do 25 m2 zastavěné plochy a do maximální výšky 5 m, která neslouží bydlení, se nevztahuje ohlašovací povinnost.

Umístění sklepa je nejdůležitější

Důležité je předem si dobře rozmyslet umístění sklepa. Ačkoliv jej lze hloubit i na rovném pozemku, ideální umístění je zaříznutí do svahu. Na co je potřeba si dát pozor, je podloží. Jeho stav tak rozhodně předem prověřte. Vyhněte se budování na místech podmáčených, kde hrozí problémy se spodní vodou a zvýšenou zemní vlhkostí. Sháníte hydroizolaci? Srovnejte si ceny od různých výrobců zde.

S ohledem na dešťovou vodu není vhodné umisťovat sklípek na úpatí svahu. Pokud máte skalnaté podloží, byla by stavba sklípku poměrně náročná. Rozhodně také stavbu nebudujte na nestabilní navážce, jejíž zhutnění trvá dlouhé roky.

Spoustu inspirace načerpáte v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

i Foto: pxhere, Walden Labs, Architypes, Mashimo

Trocha teorie

Sklípky dělíme na suché a vlhké. Suchý sklep je v podstatě spíše sklad nebo kůlna, která se ale nehodí pro uchovávání potravin. Takový sklep se staví na základové desce, je plně odizolován od okolní vlhkosti a často je i tepelně izolován a vytápěn. Je v něm minimální vlhkost a plodiny rychle vysychají. V nevhodně postaveném podmáčeném sklepě se naopak mohou šířit plísně, proto je třeba nepodcenit průzkum podloží.

Suchý nebo vlhký sklep?

Ideální variantou pro uskladnění potravin je tedy zlatá střední cesta  vlhký sklípek s přirozenou stálou vlhkostí okolo 55 % a teplotou kolem 10 °C. Těchto podmínek je možné dosáhnout při využití podzemní vlhkosti pomocí neizolované podlahy. Podlahu tak tvoří například pouze udusaná hlína nebo betonová dlažba na štěrkovém loži. Takové řešení pomáhá udržovat ve sklípku konstantní podmínky.

Návod na stavbu zahradního sklípku svépomocí

Pečlivé plánování

Dobře vše naplánovat je předpokladem úspěchu. Zvolte správné umístění sklípku, půdorysné řešení a stavební materiál. Na vše si připravte stavební plánek nebo si nechte vypracovat projekt.

Hloubení a betonáž

Nejprve vykopejte dostatečně veliký prostor pro umístění sklípku a nezapomeňte v případě hlubokého výkopu na ochranu stran proti zborcení. Následně po obvodu sklípku vykopejte základové pasy a vylijte je betonem. Po stranách základů položte drenážní trubky a vyveďte je mimo sklípek. Podlahu sklípku je vhodné mírně spádovat směrem ke dveřím. Potřebujete ztracené bednění? Srovnejte si aktuální ceny zde.

Izolace a stavba zdí

V případě stavby vlhkého sklípku stačí odizolovat zdivo od základu pomocí asfaltových pasů. Po zatuhnutí základových pasů se můžete pustit do stavby obvodových zdí. Máte na výběr různé materiály: od přírodního kamene, přes nejrůznější prefabrikované tvarovky až po cihly.

Nejčastější volbou je stavba zdí ze ztraceného bednění vylitého betonem. Pokud se vám podaří zdi dokonale vylít a zhutnit, nebude už nutné vnější stranu opatřovat hydroizolací. V opačném případě, či při volbě jiného materiálu než železobetonu, však hydroizolace nutná je.

Podlaha a strop

Podlahu stačí dokonale zhutnit nebo zasypat vrstvou štěrku a položit na ni zámkovou dlažbu. U stropu je ideální sáhnout po nějakém z běžně dostupných stropních systémů. Můžete jej ale také podšalovat a vybetonovat s armováním kari sítí. Strop se následně stejně jako zbytek stavby opatří hydroizolací a podle potřeby zasype. Vhodná výška zásypu je alespoň 80 cm, ale nevadí ani méně.

Dodělávky

Pokud chcete ve sklípku svítit, nechte si do něj od profesionála natáhnout“ elektřinu a ukryjte ji do lišt. Nezapomeňte také na větrání, které se nejčastěji řeší kombinací větrací mřížky a šachty ve stropě. Chcete-li ve sklípku uchovávat ovoce i zeleninu zároveň, je vhodné rozdělit sklep ještě příčkou.

Přejeme vám hodně zdaru při stavbě vašeho sklípku! 

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
05.09.2018

Photocredit: pxhere

22

Zámková dlažba: Návod, jak ji položit svépomocí
5 kroků jak si se zámkovou dlažbou svépomocí poradíte, i když nejste profesionální dlaždič.

Dům převzali „na dokončení“ a finišovali svépomocí
Montovaný bungalov byl postaven během pár podzimních dní ve variantě „na dokončení“. Co všechno majitele čekalo a jak si s tím poradili, se dozvíte v této redakční návštěvě.

Téměř svépomocí si postavili moderní roubenku u Brna
Roubenka nemusí vždy vypadat jako chalupa z hor. Roubenka je i moderní rodinný dům. V rozhovoru se dočtete, jak ji lze postavit svépomocí.

Zimní zahrada: Jak ji postavit a zařídit?
Stýská se vám po letní pohodě na zahradě? Zimní zahrada vám ji vynahradí! Podívejte se, jak zimní zahradu postavit a vybavit.

Šamotové cihly do krbu a kamen: V čem jsou tak výjimečné?
Šamotové cihly slouží ke stavbě kamen, krbů nebo grilů. Šamot je tradiční materiál, který dobře akumuluje teplo. Jak šamotové cihly vybrat? A jak s nimi při stavbě krbu pracovat? Dočtete se v článku.

Dřevostavba svépomocí: Kolik opravdu stojí a kde můžete ušetřit?
Stavět dům vlastníma rukama může ušetřit peníze, ale přidat na starostech. Jaké fáze stavby si pohlídat a na co si při stavbě dát pozor?

Podsklepit nový dům nebo ne? Společně najdeme správnou odpověď
Když se rozhodnete stavět dům, musíte si položit otázku, zda ji podsklepit, nebo ne. Neměli byste se ale rozhodovat jenom s ohledem na peníze.

Fotonávod krok za krokem: Jak svépomocí obložit betonové schody dřevem
Chcete si nechat obložit betonové schodiště dřevem a nevíte, jakého truhláře oslovit? S naším foto návodem si se vším poradíte sami.

Jak vybudovat novou zahradu – postup, fotogalerie, inspirace
Chcete si založit zbrusu novou zeleninovou či okrasnou zahradu svépomocí? Přečtěte si náš článek a vyvarujte se nejčastějších chyb.

Létající drak: návod na výrobu
Nastal podzim a s ním spojené období pouštění draka. V dnešním článku vám ukážeme, jak vyrobit létajícího draka, a to hned dvěma způsoby. Létající draci jsou nejen pro děti!