Pěstování monster: 7 základních pravidel + fotopostup přesazování
Přestože jsou monstery nenáročné pokojové rostliny, je zde několik obecných pravidel pro jejich zdravé pěstování. Stejně tak je potřeba držet se určitých zásad při jejich přesazování nebo množení. Jakých je těchto 7 základních pravidel a jak připravit pro monstery vhodný substrát?
Jak pěstovat monsteru?
Pěstování monster není žádná věda. Aby vám monstera prosperovala, je potřeba jí poskytnou dostatečné světlo, pravidelně provádět zálivku, jednou za čas rostlinu zmladit, občas vlhčit listy a pravidelně ji hnojit. Do základní peče o monsteru rovněž patří přesazování a množení. Pojďme se na jednotlivé body podívat blíže.
Monstera od A do Z: Monstera – vše co potřebujete znát, přehledně od A do Z
Fotogalerie:
Monstera – 7 pravidel pro pěstování:
1. Umístění a světlo – Základním pravidlem správného pěstování monster je vhodná volba umístění rostliny. Monstery mají rády dobře prosvětlené prostory, avšak bez přímého slunečního svitu. Ostré slunce je pro monstery velmi nebezpečné, neboť dokáže popálit jejich velké listy. Mnoho pěstitelů doporučuje zvolit otevřenější prostor například u oken s orientací na jih. Okenní závěsy odcloní přímý sluneční svit a volba jižní světové strany poskytne monsteře dostatek světla v průběhu dne. Monstery je možné pěstovat i pod umělým osvětlením. Teplota v místnosti by měla být v rozmezí 15–25 °C.
2. Zálivka – Obecně platí pravidlo, že je lepší nechat monsteru raději mírně přeschnout, než ji přelít. Zálivka monster by se měla provádět pravidelně 1× za týden. Před zalitím vždy zkontrolujte, zda je vrchní vrstva půdy v květináči suchá (cca do hloubky 3–5 cm). Teprve poté je možné rovnoměrně nalít vodu. Monstera by nikdy neměla stát přímo ve vodě. Přebytečnou vodu z misky pod květináčem je potřeba vždy odstranit. Zabráníte tak výskytu kořenů v promočené půdě, které poté brání dostatečné hydrataci monstery a mohou způsobit uhnívání.
3. Vlhčení listů – Monstery milují vlhčí prostředí. Velmi proto ocení, když jejich listy občas orosíte rozprašovačem na vodu. Dále můžete vedle květináče postavit samostatnou misku s vodou a keramzitem. Odpařující se voda monsteře jistě prospěje.
4. Hnojení – Vegetační období monster trvá od jara do podzimu. V jeho průběhu by měla být rostlina pravidelně hnojena 1× za 3–4 týdny. Pro hnojení doporučujeme použít kapalné hnojivo pro zelené rostliny, které dodá monsteře dostatek živin. Během zimních měsíců se může hnojení vynechat.
5. Zmlazení – Při svém růstu může monstera dojít do bodu, kdy je potřeba její listy seříznout nebo odstranit staré a nevzhledné listy. Seříznutí stonku s listem provádíme u země pomocí lámacího nože.
6. Půda v květináči – Monstera potřebuje pro správný růst provzdušněnou půdu. Zemina v květináči by měla být podsaditá, aby dokázala zadržet dostatek vlhkosti a zároveň nedošlo k jejímu rozmočení. Monsterám vyhovuje vlhká, ale nikoli podmáčená půda (podmáčení může způsobit hnilobu kořenů). Substrát pro monstery můžeme zakoupit již namíchaný, nebo si jej připravit doma. Vlastní substrát vytvoříte následovně:
- běžná zemina 1/3
- substrát s kůrou pro orchideje 1/3
- perlit nebo štěrk pro odvodnění 1/3
Běžnou zeminu a substrát pro orchideje smícháme dohromady v poměru 1:1 a přisypeme menší část perlitu nebo štěrku. Větší díl necháme stranou a použijeme jej jako drenáž na dno květináče.
7. Správné přesazování – O přesazování se dozvíte detailní informace níže.
Přesazování monstery – postup krok za krokem
Přesazování monstery se doporučuje pravidelně vždy každé 2–3 roky, ideálně z jara. Pokud rostlina prosperuje a roste moc rychle, je nutné ji přesadit dříve. Monstery jako takové rostou spíše pomalu. Pro přesazování volíme vždy květináč, který je minimálně o jednu třetinu větší než ten současný, aby kořeny monstery měly dostatek prostoru.
Obecný potup přesazení monstery je následující:
- Na dno nového květináče umístěte igelit, do kterého udělejte několik otvorů.
- Přisypte trochu perlitu, keramzitu nebo štěrku.
- Přisypte trochu substrátu pro monstery tak, aby rostlina byla v úrovni pod okrajem květináče.
- Vyjměte monsteru ze starého květináče, vložte ji do nového a přisypte substrát po krajích.
- Substrát řádně udusejte a proveďte zálivku.
Jednotlivé kroky včetně fotografií postupu naleznete v naší fotogalerii.
Jak se rozmnožuje monstera?
Monstery množíme metodou řízkování u vybraných typů listů se vzdušným kořenem. Přesný postup včetně fotonávodu, jsme pro vás připravili zde: Množení monster: jak správně postupovat + fotonávod.
Monstera žloutnutí listů + další časté problémy
Jakákoliv změna barvy listů monstery z klasické zelené je signálem problému. Jak postupovat při těchto změnách, co je jejich příčinou a jak správně identifikovat možný problém, jsme pro vás zpracovali v článku: Monstera žloutnutí listů + 8 nejčastějších problémů.
Jedovatost monster
Monstery uvolňují na svých listech šťavelan vápenatý ve formě krystalů. Při jeho konzumaci dítětem nebo zvířetem vyvolává pocit pálení a bolesti v ústech s následným otokem jícnu, na který může navazovat i ztížené dýchání. Ohrožení průchodnosti dýchacích cest může vést k udušení. Proto je v případě otravy nezbytná lékařská pomoc.
Druhy monster a jejich specifika
Navzdory obecným pravidlům pěstování monster vyžaduje každý druh specifikou péči pro zdravý růst. Pokud plánujete pěstování konkrétního druhu monstery, podívejte se na další články o nejoblíbenějších typech:
Monstera deliciosa – pěstování
Jak správně pěstovat monsteru deliciosa, aby vám vykvetla, naleznete v článku: Monstera deliciosa – pokojová rostlina, která je v jedné věci jiná než ostatní.
Monstera monkey mask – pěstování
Monstera adansonii (přezdívaná monkey mask) je nevšední pokojová rostlina. Jak o ni správně pečovat jsme pro vás sepsali zde: Monstera adansonii – odborník radí, jak na pěstování originální pokojovky s opičí tváří.
Monstera minima – pěstování
Minima je plazivá liána, která v prvé řadě vůbec není monsterou. Vše o jejím pěstování najdete zde: Monstera minima: nádherná liána, která ale není monsterou – vychytávky k pěstování.
Monstera variegata – pěstování
Bývá považována za jednu z nejdražších rostlin světa. Jak pečovat o tuto nádhernou monsteru najdete v článku: Nejdražší rostlina světa – monstera variegata. Jak ji správně pěstovat?
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Vincent Brázda
Redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
12.08.2022
Photocredit: Putu Wahyu Pebri Nanda (Pexels)
Hnojivo na trávník: Jaké zvolit a kdy a jak hnojit?
Pohnojte pravidelně svůj trávník! Poradíme vám, jaké hnojivo zvolit a kdy a jak hnojit.
Zahradní jezírko okrasné i na koupání – inspirace, jak ho založit svépomocí
Chcete vybudovat okrasné či koupací zahradní jezírko, které bude pýchou vaší zahrady? Kde začít? Potřebujete stavební povolení, nebo ne? Vše o stavbě zahradního jezírka, včetně bohaté inspirace, najdete v tomto článku.
Zelená fasáda jako dekorace – popínavé rostliny, vertikální zahrady a úžasné květinové domy
Vertikální zahrada je stále vyhledávanějším prvkem majitelů domů. Zelené fasády vypadají velice pěkně a plní mnoho užitečných funkcí. Posuďte sami.
Řasokoule – roztomilá dekorace nebo žijící organismus? Jak se starat o řasokouli, aby se jí dařilo
Netradiční dekorace, která zaujme na první pohled. Řeč je o řasokouli – kulaté rostlince, která žije ve vodě a moc toho k životu nepotřebuje.
Akátové dřevo – vlastnosti a využití akátového dřeva na terase i v interiéru
V tomto článku si představíme vlastnosti akátového dřeva a zaměříme se na jeho praktické využití dřeva v exteriéru a interiéru.
Tchýnin jazyk: pokojová rostlina, která přežije cokoliv
Tchýnin jazyk se svými dlouhými a pevnými listy patří mezi nejodolnější pokojové rostliny. V čem je jiný než jiné pokojovky, jaké existují druhy a jak se o něj správně postarat?
Rýmovník – nejen proti rýmě a komárům. Na co všechno se dá použít?
Rýmovník je oblíbená pokojová rostlina, jejíž vytažky vás rychle zbaví rýmy. Jak připravit léčivý čaj a sirup z rýmovníku?
Zamiokulkas: nechte si poradit, jak jej správně pěstovat i množit
Zamiokulkas patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Jak jej správně pěstovat, množit a kam jej umístit, se dozvíte v našem článku.
Dracéna není palma. Známe vychytávku, která zajistí neuhnívání kořenů
Dracéna neboli dračinec patří k oblíbeným pokojovým rostlinám. Jak o pečovat, aby aby se jí dařilo?
Orchidej je náročná kytka? Ani omylem aneb boříme mýty o pěstování orchidejí
Pěstování orchidejí je velmi snadné a intuitivní, stačí teplo, světlo a vlhkost. Odmění se vám nádhernými květy všech barev až šest měsíců v roce. Jaké jsou konkrétní tipy na jejich pěstování?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: