Dracéna není palma. Známe vychytávku, která zajistí neuhnívání kořenů
Dracéna neboli dračinec je další z klasik českých domácností. Tahle krásná pokojová rostlina připomínající palmičku mezi palmy ale vůbec nepatří, jak si to mnozí z nás myslí. Dracény spadají do čeledi chřestovitých, je jich přes sto druhů a našli byste je volně růst v Africe, Asii, Americe, Tichomoří i Austrálii. Jak ji správně pěstovat?
Dracéna = elegantní pokojová rostlina
Dracéna je příjemně zelenou a elegantní pokojovou rostlinou, takže se dá doplnit téměř do každého interiéru. Většinou roste do výšky, tudíž se dobře kombinuje s menšími či prostornějšími rostlinami rostoucími naopak do šířky. Pořídit se dají už značně velké kousky, takže si ušetříte dlouhé čekání, než rostlinka povyroste. Pojďme se ale nyní podrobněji podívat na to, jak dracénu pěstovat. Pár tipů najdete také v galerii.
Fotogalerie:
Jak se starat o dracénu?
Prvním a základním požadavkem každé rostliny je vhodné stanoviště. Dracény milují světlejší stanoviště ovšem s absencí přímého slunce. Pokud tedy máte například hodně světlou chodbu, klidně vás dracéna může vítat po příchodu z práce. Dracénám vyhovuje běžná pokojové teplota a pokud se o ni budete dobře starat, může klidně vyrůst až do dvou a více metrů.
Líbí se vám tato pokojová květina? Prohlédněte si aktuální ceny zde.
Druhy dracény
V českých domácnostech nejčastěji narazíte na 4 druhy dracén:
- Dracéna fragrans (nebo také dracéna voňavá či dračinec vonný)
- Dracená deremská
- Dracéna reflexa
- Dracéna marginata
Jak pěstovat jednotlivé druhy dracén
Dracéna voňavá je ideální do stinnějších bytů, na listech má žlutozelené pruhy, její květy velmi silně voní a co se péče týče, je velmi nenáročná. Dracéna deremská má výraznější listy s bílým proužkem a její nevýhodu je extrémně pomalý růst. Poslední roky získala na oblíbenosti dracéna reflexa, která má menší a hustší listy a působí jako bujný strom. A snad nejpopulárnější je dracéna marginata, která svým vzhledem asi nejvíce připomíná zmíněnou palmu.
Jak často zalévat dracénu?
Tyto pokojové rostliny jsou extrémně náchylné na přelití, takže tady vždy platí, že je lepší je nechat přeschnout, než přelít. Abyste se vyhnuli uhnilým kořenům z důvodu špatné zálivky, dejte při přesazování na dno květináče dostatečnou vrstvu keramzitu a nikdy nenechejte stát v misce pod květináčem vodu.
POZOR! Pokud jednou dracénu přelijete, kořenový systém uhnije a rostlinu už nezachráníte. Nicméně pokud je půda na povrchu přeschlá, se zálivkou neotálejte.
Jak množit dracénu?
Namnožit si doma dracénu není vůbec nic složitého. Používají se kmínkové řízky dlouhé cca 10 a více centimetrů. Zapíchněte je do suššího substrátu, lehce vždy navlhčete a čekejte, až zakoření. Ideální dobou pro množení je přirozeně jaro.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Kateřina Petríková
Vydáno dne:
03.11.2022
Photocredit: Shutterstock
5 trendy pokojovek, které nesmí chybět v moderním interiéru
Máte stále pocit, že vašemu interiéru něco chybí? Zkuste do něj dostat více zelených rostlin! Poradíme vám, které jsou teď nejpopulárnější.
Monstera deliciosa – pokojová rostlina, která je v jedné věci jiná než ostatní
Monstera deliciosa je pokojová rostlina původem z deštných pralesů Jižní Ameriky. Přečtěte si vše o tom, jak tuto pokojovku pěstovat, aby vám vydržela po generace.
Monstera minima: nádherná liána, která ale není monsterou – vychytávky k pěstování
Monstera minima je pokojová rostlina, která není tak úplně monsterou. V tomto článku se o ní dozvíte vše včetně vychytávek ohledně jejího pěstování.
Nejdražší rostlina světa – monstera variegata. Jak ji správně vypěstovat?
Monstera albo variegata je výstavní klenot všech pokojových rostlin. Proč je tak ceněná a jak panašovanou monsteru pěstovat?
Pěstování monster: 7 základních pravidel + fotopostup přesazování
Pěstování monster není nijak náročné. Kterých 7 základních pravidel je potřeba dodržet? A jaký je návod na přesazování?
Monstera – vše co potřebujete znát, přehledně od A do Z
Monstera je královna pokojových rostlin. Chcete vědět o monsterách první poslední? Všechny důležité informace o tom, jak monstery pěstovat (i s návody na přesazování a množení), najdete zde.
Rýmovník – nejen proti rýmě a komárům. Na co všechno se dá použít?
Rýmovník je oblíbená pokojová rostlina, jejíž vytažky vás rychle zbaví rýmy. Jak připravit léčivý čaj a sirup z rýmovníku?
Pravda o aloe vera – opravdu má gel z listů omlazující účinky?
Jak pěstovat aloe vera u sebe doma a na co si dát pozor? Tipy, co všechno lze z aloe vera vyrobit, jak ji množit a k čemu ji použít.
Zelenec: efektní pokojovka se snadným množením, která navíc pročistí vzduch
Zelenec se v českých domácnostech objevuje už po generace. Snadno se množí a odpustí zapomenutou zálivku.
Orchidej je náročná kytka? Ani omylem aneb boříme mýty o pěstování orchidejí
Pěstování orchidejí je velmi snadné a intuitivní, stačí teplo, světlo a vlhkost. Odmění se vám nádhernými květy všech barev až šest měsíců v roce. Jaké jsou konkrétní tipy na jejich pěstování?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: