Množení monster: jak správně postupovat + detailní fotonávod
Pokud vám monstera doroste do patřičné délky, můžete si z jejího listu vypěstovat rostlinu novou. V tomto článku jsme pro vás připravili jednoduchý návod, jak zvládnout množení monstery svépomoci během chvilky. Jednotlivé kroky včetně postupu krok za krokem naleznete v naší galerii.
Vzdušné kořeny monstery – výběr správného stonku
Základním krokem pro množení monstery je zjištění, jestli má vaše rostlina na stonku s listem tzv. vzdušný kořen. Vzdušný kořen vypadá jako malý výhonek bez listu, který vyrůstá ze stonku s listem. Monstery jsou epifytní rostliny, což znamená, že nekoření v půdě, ale kořeny rostou volně nad její úrovní. V přírodě se tak monstery zachycují těmito krátkými vzdušnými kořeny na kmenech a větvích stromů, ze kterých získávají živiny, a do prostoru visí jako liány.
Monstera od A do Z: Monstera – vše co potřebujete znát, přehledně od A do Z
Monstera – množení krok za krokem
Celý návod, jak správně postupovat při množení monstery, jsme pro vás zpracovali krok po kroku formou přehledného fotonávodu v naší galerii.
Fotogalerie:
Množení monstery pomocí řízkování
Množení monster provádíme pomocí řízku. Vybereme výhonek se vzdušným kořenem a pomocí řezacího nože ho oddělíme od zbytku rostliny. Uříznutý výhonek monstery poté vložíme do sklenice s vodou a necháme 4–6 týdnů rozkořenit. Vodu ve sklenici měníme nebo doplňujeme alespoň jednou za 7 dní. Pokud se rozhodnete vybrat list monstery bez vzdušného kořene, je velmi pravděpodobné, že se výhonek nerozkoření. Takový výhonek poté nelze zasadit. Po 4–6 týdnech by kořeny výhonku monstery měly dorůst délky cca 5 cm a pokojovku je možné zasadit. Nahlédněte do galerie na detaily.
Zasazení monstery
Rozkořeněný výhonek monstery s kořeny o délce cca 5 cm, následně zasadíme do květináče. Monstery potřebují pro svůj správný růst podsaditý substrát, který propustí značnou část vody, ale zachová si vlhkost. Substrát můžeme buď zakoupit už jako připravený, nebo si jej připravit doma následujícím postupem:
- běžná zemina 1/3
- substrát s kůrou pro orchideje 1/3
- perlit nebo štěrk pro odvodnění 1/3
Běžnou zeminu poté smícháme se substrátem pro orchideje v poměru 1:1 a přidáme část štěrku případně perlitu. Následně na dno květináče umístíme igelit, do kterého předem uděláme několik děr pro odtok vody. Na igelit poté nasypeme perlit (nebo štěrk) a přidáme namíchaný substrát. Pomocí dvou prstů uděláme důlek, do kterého vložíme monsteru, a následně zeminu pořádně udusáme rukama. Nakonec provedeme zálivku a umístíme monsteru na místo s dostatečným osvětlením.
Mohlo by vás zajímat: Monstera: žloutnutí listů + 8 nejčastějších problémů
Přesný postup, jak zasadit či přesadit monsteru včetně fotonávodu naleznete v tomto článku: Pěstování monster: 7 základních pravidel + fotopostup přesazování.
P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Vincent Brázda
Redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
13.08.2022
Photocredit: Rahil (PixaHive CC0)
5 trendy pokojovek, které nesmí chybět v moderním interiéru
Máte stále pocit, že vašemu interiéru něco chybí? Zkuste do něj dostat více zelených rostlin! Poradíme vám, které jsou teď nejpopulárnější.
Zelená fasáda jako dekorace – popínavé rostliny, vertikální zahrady a úžasné květinové domy
Vertikální zahrada je stále vyhledávanějším prvkem majitelů domů. Zelené fasády vypadají velice pěkně a plní mnoho užitečných funkcí. Posuďte sami.
Řasokoule – roztomilá dekorace nebo žijící organismus? Jak se starat o řasokouli, aby se jí dařilo
Netradiční dekorace, která zaujme na první pohled. Řeč je o řasokouli – kulaté rostlince, která žije ve vodě a moc toho k životu nepotřebuje.
Nejdražší rostlina světa – monstera variegata. Jak ji správně vypěstovat?
Monstera albo variegata je výstavní klenot všech pokojových rostlin. Proč je tak ceněná a jak panašovanou monsteru pěstovat?
Tchýnin jazyk: pokojová rostlina, která přežije cokoliv
Tchýnin jazyk se svými dlouhými a pevnými listy patří mezi nejodolnější pokojové rostliny. V čem je jiný než jiné pokojovky, jaké existují druhy a jak se o něj správně postarat?
Rýmovník – nejen proti rýmě a komárům. Na co všechno se dá použít?
Rýmovník je oblíbená pokojová rostlina, jejíž vytažky vás rychle zbaví rýmy. Jak připravit léčivý čaj a sirup z rýmovníku?
Zamiokulkas: nechte si poradit, jak jej správně pěstovat i množit
Zamiokulkas patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Jak jej správně pěstovat, množit a kam jej umístit, se dozvíte v našem článku.
Zelenec: efektní pokojovka se snadným množením, která navíc pročistí vzduch
Zelenec se v českých domácnostech objevuje už po generace. Snadno se množí a odpustí zapomenutou zálivku.
Orchidej je náročná kytka? Ani omylem aneb boříme mýty o pěstování orchidejí
Pěstování orchidejí je velmi snadné a intuitivní, stačí teplo, světlo a vlhkost. Odmění se vám nádhernými květy všech barev až šest měsíců v roce. Jaké jsou konkrétní tipy na jejich pěstování?
Pilea: Palačinková kytka, která nepotřebuje údržbu, a přesto vám poroste
Palačinkové listy typické pro tuto pokojovku si před pár lety oblíbili především skandinávští designéři. Nyní je pilea oblíbená po celém světě.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: