Správce paneláku vyřešil úsporu desítek tisíc pro 22 bytů. Návratnost systému je méně než šest let
Kritici se mu smáli a komentovali pomalou návratnost. Správce paneláku v severních Čechách však zlé jazyky neposlouchal a pokračoval v inovacích, které dělají dům opravdu jedinečným. Jít proti proudu se panu Honzíkovi nakonec vyplácí. Na čističku šedé vody navázal dalším systémem: rekuperací teplé vody, která paneláku šetří desítky tisíc ročně. O pomalé návratnosti přitom nemůže být řeč. Počáteční investice se totiž vrátí již za pět a půl roku.
Čistička šedé vody je jen začátek
Před rokem jsme vám přinesli rozhovor se správcem paneláku, který disponuje systémem, jenž nemá v Česku obdoby. Rozhovor si můžete přečíst zde: Správce paneláku v severních Čechách vyřešil úsporu pro 22 bytů. Pan Honzík v něm popisuje recyklační systém odpadních vod, který místní bytové družstvo používá pro recyklaci vody na splachování záchodů. To mu ale nestačí. Správce paneláku zavedl další inovace, které šetří náklady celému domu.
Pane Honzíku, jak se díváte na systém recyklace šedé vody s odstupem?
Po čtyřech letech používání můžu říct, že jsem se systémem pořád spokojený. Možná ještě více než na začátku. Zatímco v době realizace stála voda 85 Kč/m3, dnes už stojí 125 Kč/m3. Čistička přečistí denně 1–1,5 m3 šedé vody.
Šedá voda je označení pro splaškovou a odpadní vodu, která neobsahuje moč a fekálie a která vzniká odtékáním vody z umyvadel, sprch, van, praček atd. Šedou vodu vzniklou v koupelnách je možné zpětně recyklovat na provozní vodu. Tu lze využívat ke splachování záchodů nebo k zalévání.
Naše roční spotřeba vody na celý dům je 240 m3 a náklady na výrobu jednoho kubíku vody jsou 18 Kč. Máme tak o 107 Kč nižší cenu, než jakou nám nabízí dodavatelé vody. Jednoduchý výpočet potvrzuje, že za rok ušetříme 25 680 korun (107 × 240 = 25 680 Kč/rok).
Takže se dá říct, že se pořizovací náklady začínají pomalu vracet?
Ano, ale je třeba si uvědomit, že pokud úsporu rozpočítáme mezi 22 bytů, vychází to cca 1 167 Kč na byt. Čistička šedých vod stála přibližně 500 tisíc včetně rozvodů a dalších nutných prací. Co se týká návratnosti investice, odhaduje se přibližně na dvacet let. Je však pravděpodobné, že pokud cena vody nadále poroste, bude tato doba kratší. Navíc je ta čistička šedé vody pouze takový odrazový můstek k dalším úsporám. A hlavně, všechno není jen o penězích. Důležité je, že už pět let nemusíme splachovat pitnou vodou a můžeme zužitkovat vodu šedou.
Správce paneláku v severních Čechách vyřešil úsporu pro 22 bytů
Zmínil jste, že byla čistička šedé vody pouze odrazovým můstkem k dalším úsporám. Jaké úspory máte na mysli?
Na podzim roku 2022 jsme zrealizovali napojení rekuperačního výměníku na rozvody potrubí vedoucí k čističce šedé vody.
To mě zajímá. Jak zmíněná rekuperace funguje a jaký má význam?
Laicky řečeno, z koupelen odtéká šedá voda o teplotě cca 35 °C a natéká do nádrže. V nádrži tato šedá voda díky rekuperační jednotce předá svou teplotu vodě z vodovodního řadu, která má běžně teplotu 6–8 °C. Voda z vodovodního řadu se tak předehřeje na teplotu okolo 20 °C. Význam spočívá v tom, že plynem potom neohříváme vodu z 6 °C, nýbrž z 20 °C.
Bylo zavádění tohoto systému složité?
Vzhledem k tomu, že jsme již předtím měli vybudováno potrubí pro šedou vodu, byla rekuperační jednotka pouze předsazena před čističku šedé vody. Nebyly nutné žádné další úpravy nebo instalace. Od toho se také odvíjela cena. Celá akce byla pouze v hodnotě ceny rekuperační jednotky. Ta stála 150 tisíc korun.
Rekuperace teplé odpadní vody je systém, který využívá teplo z šedé vody. Bez rekuperace by tato teplá voda odtékala do odpadu, ale díky ní se stává cenným zdrojem tepla. Toto teplo je využito k předehřátí studené vody, která je dále přiváděna k bojleru, pračce nebo myčce nádobí. Díky tomu spotřebiče ohřívají vodu na požadovanou teplotu mnohem rychleji. To výrazně snižuje spotřebu energie na ohřev teplé vody.
Co vám tato investice přinesla?
Porovnali jsme naše výdaje s ostatními samosprávami, které zmíněné zařízení nemají. Zjistili jsme, že náš panelák má mnohem menší spotřebu plynu, a to dokonce o 5 m3 denně. V ročním provozu se jedná o úsporu 1 825 m3 plynu. Pokud počítáme s cenou 14,6 Kč/m3, ušetříme 73 Kč denně. Za rok to bude 26 645 Kč. Počáteční investice se tak vrátí poměrně rychle, cca za pět a půl roku.
Máte v plánu ještě další úpravy nebo projekty?
Ještě plánujeme zajistit ohřev teplé vody pomocí solárních panelů. Napojíme zařízení za rekuperační jednotku a před stávající bojler. Funguje to tak, že voda z vodovodního řadu prochází rekuperační jednotkou, kde se předehřeje odpadním teplem z šedé vody. Odtud cca dvacetistupňová voda putuje k solárním nádržím, kde tuto vodu ohřeje solární systém na teplotu odpovídající slunečnímu svitu (20–95 °C). Z těchto nádrží voda poteče do bojleru, kde se dohřeje na potřebnou teplotu 60 °C.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Zuzana Černá
Redaktorka
Vydáno dne:
20.11.2023
Photocredit: Jan Honzík (se souhlasem)
Rekuperace vzduchu – co to je, jak funguje a co umí kromě větrání. Vyplatí se vám do ní investovat?
Přečtěte si základní informace o rekuperaci vzduchu, její ceně, možnostech využití a výhodách a nevýhodách jednotlivých typů.
Vyplatí se solární ohřev vody?
Jaké jsou plusy a mínusy solárního ohřevu vody a kdy se vyplatí jeho pořízení?
Jednoduchým zařízením jde ušetřit 30 % energií z odpadních vod
Rekuperace tepla z odpadní vody je levný způsob, kterým snížíte ve vaší domácnosti energie pro ohřev TUV (teplé užitkové vody). Jak vlastně funguje?
Rostoucí cena vody v roce 2023 děsí české domácnosti. Úspora se přitom sama nabízí
Zbytečné plýtvání vodou se může pěkně prodražit. Existuje přitom způsob, jak využívat dostupnou a levnou dešťovou vodu, která šetří peníze i přírodu.
Nový systém, který šetří náklady na vodu. Nesplachujte peníze zbytečně do záchodu
Pitná voda je pro nás lehce dostupná, zároveň je však nesmírně vzácná. Využívat ji na zalévání či splachování WC je zbytečným luxusem. Čím se dá nahradit?
Rekuperace šetří tisíce korun ročně. Češi jí přesto stále nevěří
Systém rekuperace se perfektně hodí do pasivních a nízkoenergetických domů. Obstarává proces větrání, aniž by se vyhazovaly tisíce oknem ven.
Mýty ohledně rekuperací prodělávají Čechům desetitisíce na energiích
Rekuperace je systém, který budí mnoho otázek a je opředen řadou mýtů. Je opravdu hlučná, drahá a nevhodná do bytových domů?
Správce paneláku vyřešil úsporu desítek tisíc pro 22 bytů. Návratnost systému je méně než šest let
Správce paneláku v severních Čechách se nebojí jít proti proudu. Na čističku šedé vody navázal rekuperací tepla, která paneláku ušetří téměř 27 tisíc ročně.
Srovnání účtů tří paneláků: Dům s efektivními systémy uspoří více než 50 % na energiích
Srovnání tří panelových domů: všechny jsou stejné, ale každý z nich využívá jiné systémy. Který zaplatí za ohřev vody nejméně?
„Za ohřev vody platíme méně než za rohlík,“ libují si obyvatelé paneláku v severních Čechách
Panelák v severních Čechách se pyšní řadou inovativních systémů, které žádný jiný panelák nemá. Obyvatelé díky nim platí za ohřev vody méně než za rohlík.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: