HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Opalování dřeva: levná povrchová úprava dřeva, která má životnost přes 50 let

Pokud přemýšlíte nad netradičním vzhledem nového venkovního obkladu, nebo jenom hledáte inspiraci pro nový nábytek, věnujte určitě pozornost metodě opalování dřeva. Docílíte díky němu jedinečného vzhledu dřeva, který se jen tak neokouká. Tato technika povrchové úpravy má dvě varianty a obě si v tomto článku představíme.


Opalování dřeva
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Northmen

Metoda opalování dřeva Shou-sugi-ban

Medota opalování dřeva Shou-sugi-ban pochází z Japonska z dob dávno minulých. Tehdy se tomuto řemeslu věnovali opravdoví mistři, kteří se zabývali opracováním dřeva. Metoda spočívá v zakonzervování dřevěných prvků pomocí opalování. Opalování se provádí nad otevřeným ohněm, kdy se nad samotný plamen umístí tři desky, jejichž průřez tvoří trojúhelník. Desky vytváří tvar „komínu“, na jehož vnitřní plochy se rozšíří plamen z ohniště. Jakmile se desky opálí ze spodní vnitřní plochy, otočí se na druhou stranu, a opět se umístí nad ohniště, aby se opálila i horní vnitřní plocha komínu z desek. Po vzplanutí se komínek rozloží a desky se hned uhasí vodní sprchou. Na povrchu desek zůstává zuhelnatělá vrstva, která tvoří finální vzhled dřeva. Pro lepší představu, jak opalování dřeva vypadá, nahlédněte do naší fotogalerie.

Fotogalerie:

i Foto: Northmen, Dane Larsen, Frank Fujimoto, Smultronstyle

Kde se opálené dřevo využívá

Metoda Shou-sugi-ban se dodnes používání hlavně na venkovní obklady staveb, kde se klade podmínka na difúzně otevřenou konstrukci. Na podkladovou konstrukci obvodových stěn se přesně rozmístí dřevěné laťování, které se v případě nerovností vypodloží. Následně se jednotlivé opálené desky připevní pomocí hřebíkovačky (aktuální cenové srovnání zde) na připravené dřevěné latě. Ve východních asijských zemích je využití této metody na venkovní obklad stěn běžné. Ekonomickou cestou tak lze například starým stavbám zajistit provětrávanou fasádu s nezaměnitelným vzhledem. Využití najde metoda opalování dřeva také v interiéru, kdy jsou opalovány pohledové dřevěné stropní průvlaky, aby se předešlo jejich případnému rychlému vzplanutí při požáru.

Video: Japonská technika ochrany dřeva Shou-sugi-ban Yakisugi

Vlastnosti opáleného dřeva

  • Vytvořená zuhelnatělá vrstva na dřevěných výrobcích zajišťuje dostatečnou ochranu před venkovními vlivy počasí.
  • Do takto ošetřeného dřeva se už také jen stěží dostanou dřevokazné houby a hmyz.
  • Zajištěna je také tvarová stálost materiáludlouhá životnost, která se pohybuje okolo 50 let. Například fasáda nového rodinného domu, která je zhotovena z opalovaného dřevěného obkladu, se v Japonsku realizuje jejich majitelům jedenkrát za život.
  • Opálené dřevo také snižuje riziko vzniku požáru, protože jednou ohořelá vrstva dřeva je hůře zápalná.
  • Další výhoda tohoto povrchu je stálost zuhelnatělé vrstvy. Po dobu životnosti výrobku není nutné jeho povrch natírat ochrannými prostředky.

7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace

Novodobá metoda opalování dřeva

V dnešní době opalování probíhá například pomocí plynového hořáku. Klade se tak požadavek na opálení velkých ploch pro nábytkářský a stavební průmysl. Tato metoda se odlišuje od metody Shou-sugi-ban tím, že zuhelnatělá vrstva je vytvořena pouze v malé tloušťce. Při samotném opalování se musí dávat pozor, aby plamen nepronikl moc hluboko do struktury dřeva. Následuje kartáčování povrchu dřeva, čímž se odstraní povrchová zuhelnatělá vrstva a krásně vynikne kresba dřeva (letokruhy a suky). Kartáč je možné použít ruční nebo umístěný na vrtačce. Takto připravený povrch dřevěných části se opatří nátěrem z vosku, oleje nebo laku. Povrchová úprava ochrání dřevo před nepříznivými vlivy okolí a zachová dlouhodobě jeho vzhled. Kolik stojí opalovací hořák?

Využití opalovaného dřeva

Finálně upravené dřevo má velké spektrum využití v interiéru i exteriéru. Ve venkovním prostředí se používá nejčastěji jako obklad pro fasády, dřevěné výplně zábradlí nebo vstupní dřevěné dveře. V interiéru je jeho využití větší. Opalované dřevo je designová záležitost a hodí se hlavně pro různé části nábytku, kde je kladený požadavek na vzhled. Používá se například pro výrobu nočních stolků, postelí, dřevěných podlah, ale lze ho využít také na vnitřní obklad stěn. Technika opalování dřeva je celosvětově rozšířená, a díky jednoduchému technologickému postupu si ji doma může zkusit svépomocí prakticky každý.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
12.07.2020

Photocredit: Northmen

35

Tepelná modifikace dřeva 2. díl – Ochrana dřeva změnou chemické báze
Co na tepelnou modifikaci dřeva říká dřevokazný hmyz a houby

7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace
Jednoduchá konstrukční pravidla a dřevo vám bude sloužit věčně.

Laky na dřevo: Jaké druhy vybrat?
Jaký použít lak na dřevo? Vodou ředitelný, syntetický nebo

Video: Japonská technika ochrany dřeva Shou-sugi-ban Yakisugi
Stará japonská technika Shou-sugi-ban je jednoduchým, přírodním a funkčním způsobem povrchové úpravy dřeva. Její postup si můžete prohlédnout v tomto videu.

Fasádní barva: 5 osvědčených tipů jak ji snadno vybrat
Nabízíme vám přehlídku domů, u kterých se výběr fasádních barev povedl. Čím se tedy při volbě fasádní barvy nejlépe řídit?

Konstrukční ochrana dřeva v exteriéru a interiéru
Jak zajistit dlouhou životnost dřevěných prvků ve stavbě, aniž bychom je museli chemicky či jinak chránit? A jaký je rozdíl v ochraně dřeva v interiéru a exteriéru? To vše se dozvíte v tomto článku.

Velkolepý celodřevěný kostel – takový je jedině Gol
Poznejte krásu vikinského kostela z Norska. Následující článek popisuje nejen jeho historii, ale také jeho stavební provedení.

Neuvěřitelná síla přírody: lesní požáry ve Švédsku zachraňují ekosystém
Unikátní lesní rezervace vznikla ve Švédsku. Z lesa, který sežehnul požár, udělali naučnou stezku. Tvrdí, že požár může mít pro les i velice regenerační funkci. Neveříte?

Rezidence obložená ohořelým cedrovým dřevem – levná a trvanlivá ochrana
Netradiční rezidence je usazena do příjemného okolí a má překvapivé dispoziční řešení. Chtěli byste mít také kuchyni v nejvyšším patře domu?

Finská sauna svépomocí – postavte si stavbu, kde zapomenete na všechny každodenní starosti
Přemýšleli jste o zhotovení domácí sauny? Po přečtení tohoto článku budete mít dostatek inspirace i návod ke zrealizování takové stavby. S chutí do toho!