Finská sauna svépomocí – postavte si stavbu, kde zapomenete na všechny každodenní starosti
Finskou saunu najdeme v komplexech aquaparků a wellness center. Často si ji také pořizují stavebníci jako součást rodinných domů, případně jako samostatně stojící stavbičky na zahradě či chatě. U takové stavby je důležitá příprava v podobě vhodně nakoupeného materiálu a zvoleného postupu pro založení základové konstrukce stěn i střechy. Jak na to si ukážeme v dnešním článku.
Princip a význam saunování
Známe ji všichni a moc dobře víme, jaké blahodárné účinky nám může poskytnout. Řeč je samozřejmě o finské sauně. Za finskou saunu můžeme považovat menší místnost nebo také samostatně stojící stavbu postavenou nejčastěji ze dřeva. Sauna poskytuje prostředí, kde se lidské tělo prohřívá. Tomuto procesu se lidově říká saunování. Vnitřní povrchy sauny bývají obloženy dřevěným obkladem na stěnách, stropu a i podlaha je často řešena dřevěnou nášlapnou vrstvou. Ve finské sauně najdeme kamna, která vyhřívají prostor sauny na vysokou teplotu. Při polévání vodou kamenů umístěných na kamnech vzniká pára, která navyšuje vlhkost vzduchu v místnosti.
Sauny mají v ČR bohatou historii. Tehdy existovalo pravidlo, které by se nám zamlouvalo i dnes
Postup výstavby finské sauny ze dřeva – svépomocí
Založení základové konstrukce
Finská sauna, jejíž podrobný postup výstavby můžete zhlédnout v naší fotogalerii, je pro někoho možná netradičně založena na základové patky ze ztraceného bednění. Jedná se však o rychlé a hlavně ekonomické řešení pro menší stavby. Mezi samotnou konstrukcí podlahy a terénem je vzduchová mezera přibližně 500 mm. Pod samotnou saunou byla umístěna vrstva kamenů menší frakce. Základový rošt je tvořen pěti vrstvami hranolů skládanými postupně na sebe a sponkovanými k sobě. V rozích jsou jednotlivé hranoly vždy převázány. Na takto připravenou konstrukci se osadila kročejová páska, která zabraňuje vrzání budoucí podlahy.
Fotogalerie:
Výstavba stěn
Konstrukce stěn od kročejové pásky probíhá ve stejném systému umísťování hranolů jako u základového roštu. Zde již bylo ale potřeba počítat s budoucími otvory pro vstupní dveře objektu sauny, vnitřní dveře oddělující místnosti a otvor pro budoucí okno. Jako výplň stavebního otvoru pro okno je použita tabule skla vsazená do předem připravených zářezů v hranolech obvodové stěny sauny. Na tuto tabuli skla jsou navléknuté další hranoly, které současně zajišťují částečné stínění do prostoru pro saunování. Štítové stěny je potřeba dostat do stejného spádu, jako bude střecha. To se zrealizovalo seříznutím potřebné vrstvy hranolů motorovou pilou.
Založení a montáž střechy
Na poslední hranoly stěn se připevní krokve, které jsou tvořeny hranoly s přesahem na přední a zadní straně sauny. Přesah střechy je základní konstrukční ochrana dřevěných stěn proti dešťové vodě. Jednotlivé krokve jsou pak tvořeny hranoly umístěnými na „kant“. Hranoly jsou skládány vedle sebe a vytváří tak pultovou střechu. Z interiérové strany se střecha (strop) sauny už ničím neobkládá. Na horní stranu krokví se připevní pojistná hydroizolační folie. Pak následuje připevnění asfaltového pásu, který je finální vrstvou střešní plochy.
Návaznosti hrubé stavby
Na hrubou podlahu je nutné umístit další vrstvy materiálů, z nichž ten finální je určený pro pohyb osob po sauně. Je nutné také vymezit prostor pro budoucí kamna a zajistit otvor přes střechu pro budoucí komín. Kolem komína se osazuje nehořlavá „prostupka“. Z venkovní strany střechy je pak nutné spáru po obvodu tělesa komína doizolovat. Na samotnou saunu volně navazuje venkovní posezení zastřešené terasou. Dále přes obvodovou stěnu byly vyřezány prostupy pro vedení instalací.
Jaroslav postavil domácí wellness pro sebe a svou ženu. Koupání v bublinkách si užívají i vnoučata
Opalování dřeva
Jako povrchová úprava venkovní strany stěn byla zvolena metoda opalování dřeva. Jedná se o vytvoření zuhelnatělé vrstvy, která chrání obvodové stěny před venkovními klimatickými podmínkami okolí. Zajištěna je také ochrana před dřevokazným hmyzem, který by neošetřené dřevo mohl napadnout. Samotné opalování bylo provedeno přímo na stavbě plynovým hořákem. Vzniklá zuhelnatělá vrstva je vytvořena pouze v malé tloušťce a povrch dřeva není v budoucnu potřeba dále ošetřovat. Po opalování stěn se všechny plochy vykartáčovaly, a vynikla tak nádherná textura dřeva.
Opalování dřeva: levná povrchová úprava dřeva, která má životnost přes 50 let
Interiér a exteriér sauny
Vnitřní odborné práce na objektu sauny spočívaly v osazení kamen na podlahu a dopojení komínového tělesa. Pro potřeby návštěvníků byly do finské sauny osazeny lavice a lehátka z dřevěných desek. Vnitřní dveře i obložkové zárubně jsou vyrobeny ze stejného druhu dřeva jako interiérové prvky sauny. Před vstupem do sauny byla vytvořena dřevěná terasa se zábradlím. Na obvodové stěny objektu sauny byly instalovány venkovní světla pro dokonalou večerní atmosféru.
Napište nám
Vyrobili jste nebo postavili svépomocí nějakou hezkou či zajímavou stavbu ze dřeva? Podělte se o své zkušenosti i s ostatními čtenáři. Napište nám do redakce na adresu redakce@drevostavitel.cz, připojte krátký popis, několik fotek a inspirujte skrze Dřevostavitele i další kutily.
Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?
Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Marek Kuchař
Vydáno dne:
21.08.2021
Photocredit: Ville .fi (Flickr CC by 2.0)
Video: Energeticky soběstačná sauna
Přemýšlíte o stavbě vlastní sauny? Inspirovat se můžete třeba tady! Taky toužíte po klidném místu pro relaxaci a uvolnění? Postavte si saunu!
Infrasauna do bytu a jak se správně saunovat (6 kroků při výběru)
Máte rádi saunování? Infrasauna má kompaktní rozměry, takže ji můžete mít i v bytě. Seznamte se s druhy topidel a vyberte tu správnou infrasaunu.
Video: Netradiční sauna s výhledem na jezero
Tak tahle sauna se opravdu povedla, co říkáte? Pojďte se podívat, jak vypadá interiér tvarovaný CNC stroji!
Finská sauna ve Finsku. Tu prostě musíte navštívit!
Finská sauna prostě patří k finské kultuře. Tuto novou veřejnou saunu můžete navštívit v Helsinkách nebo v naší fotogalerii. Užijte si odpočinek a relaxaci.
Kde si na podzim dobít baterky? Ideálně v sauně. Tahle byla postavena studenty.
Studentský projekt z Norska, který zaujme nápaditým provedením. Sauna uprostřed pustiny? Proč by ne.
Sauny – velké plus pro naše zdraví
Saunování je příjemnou záležitostí, která má pozitivní účinky na naše zdraví. Tak proč si těchto zážitků nedopřát co nejvíce a saunu si nepořídit i domů?
Dřevostavba svépomocí – jak si s ní poradil pan Tomáš?
Přemýšleli jste o stavbě dřevostavby svépomocí? Máme pro vás exkluzivní rozhovor s panem Tomášem, který si svoji dřevostavbu postavil vlastníma rukama. Jaké jsou jeho zkušenosti?
Stavba roubenky norskou technologií – kompletně svépomocí
Přemýšlíte o stavbě netradiční dřevostavby? Inspirujte se roubenkou zhotovenou norskou technologií, kterou vám představíme v tomto článku. Je celá postavena svépomocí.
Magickou chatku u jezera postavili z popadaných stromů svépomocí
Černou chatku jako z dětských pohádek postavili majitelé díky nápadu jejich dědečka z popadaných stromů v okolním lese.
Opalování dřeva: levná povrchová úprava dřeva, která má životnost přes 50 let
Opalování dřeva je originální, funkční, estetická a levná metoda povrchové úpravy. Dejte svému dřevu vzhled, který se neokouká, a navíc ho ochrání.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: