Úplně jiná dřevostavba: Návrh tvaru a konstrukce nulového domu
Před tisíci lety stavěli antičtí stavitelé své domy jinak než my dnes. Z kamenů vystavěli vnitřní příčky, na ně položili a upevnili dlouhé trámy tvořící pultovou střechu domu, a pak okolo celé stavby až ke střeše vyskládali balíky ze slámy a hlíny, čímž vytvořili lehkou a velmi dobře izolující obvodovou stěnu. Pojďme se podívat na moderní dřevostavbu očima těchto starověkých mistrů.
Pokud použijeme současně dostupné materiály, staletími nabyté znalosti fyziky, a hlavně selský rozum, zjistíme, jak neuvěřitelně levně je možné postavit prostorný rodinný dům i dnes, navíc energeticky úspornější než pasivní. V článku se seznámíme s konstrukcí domu s velmi tenkou obvodovou stěnou (17 cm), vyrobenou ze zdravých a ekologických materiálů s minimální energetickou stopou. Prohlédněte si několik příkladů nulových domů v naší fotogalerii.
Začneme vnitřními nosnými příčkami
Jak bylo popsáno v úvodu, nebudeme se soustředit na obvodové stěny, které by měly zajišťovat statiku. Začneme zcela netradičně z prostředka, a to nosnými vnitřními příčkami. Nemusíme ale již používat kameny, protože na trhu je jiný použitelný materiál, který splní stejnou funkci, a bude se nám s ním mnohem lépe pracovat – konkrétně: CLT, tedy křížem lepEné dřevo. CLT panely jsou extrémně pevný deskový materiál, tvořený z vysušených prken, lepených k sobě ve vrstvách, kdy každá vrstva je kolmá k vrstvě sousední.
Panely jsou tak pevné a rozměrově stálé, že se z nich dnes staví i osmipodlažní budovy. Dodávají se v různých tloušťkách – pro zajištění statiky jednopodlažního domu postačí jen 6 cm.
CLT panely: Vrstvené masivní panely, které voní dřevem
Rozmístění CLT panelů
Panely je třeba rozmístit do tvaru, kdy budou stát samy bez jakékoliv další opory, pouze svázané do sebe. A protože jsou spolu s okny na domě to nejdražší, nebudeme jimi plýtvat, ale naopak je využijeme co nejúsporněji. Tedy žádné uzavřené obdélníky apod., ale sestavíme z nich jednoduché písmeno H, a to tak, aby vytvářely i nejlepší rozvržení pro budoucí místnosti viz. hnědé linie na obrázku – bungalov, 3+kk, 5 × 12 m.
Fantazii se meze nekladou
Variant je nekonečně mnoho a vlastní fantazii se meze nekladou – je možné vytvářet i speciální tvary domů. Známá olejářská firma si například nechala postavit velký houseboat ve tvaru lastury, s prosklenými místnostmi a klenbovou střechou. Důležité pro návrh domu je pouze to, aby CLT panely byly svázané k sobě a vytvářely pevný blok.
Jdeme stavět
Jakmile máme navržené rozmístění CLT panelů podle našich požadavků na počet místností, můžeme přistoupit ke stavění (samozřejmě zatím jen na papíře).
Stejně jako každý dům, začínáme i zde od základů. Avšak na rozdíl od běžných staveb, které předepisují betonovou desku, u naší dřevostavby máme i jiné možnosti, které ušetří drahé zemní práce, zvláště v nerovném terénu. Dům je možné usadit např. na zemní vruty nebo gabionové koše nebo betonové patky. Jinými slovy, pod domem je větraná mezera, aby trámy netrpěly od vlhkosti a nemusel se řešit ani případný plyn radon.
Před upevněním první vrstvy trámů položíme na zemi nejprve zahradní folii (neproroste skrz ni tráva) a na ni naneseme vrstvu kačírku (na kameny nechodí vyměšovat žádní živočichové ani zde nehnízdí). Až je toto hotovo, upevní se první vrstva podlahových trámů, a to nejen pod dům samotný, ale i v místě budoucí terasy.
Jakou podlahovou izolaci zvolit?
Nyní je třeba rozhodnout o izolaci podlahy. Pokud zvolíme (A) dnes běžně používaný způsob – tedy asi nějakou minerální vlnu nebo polystyren, tak nejprve vytvoříme mezi trámy paropropustnou podlážku, na kterou izolaci položíme, ale tak, aby pod podlážkou zůstala větraná mezera – tedy z boku na trámy připevníme latě, na ně položíme prkna nebo palubky (ne OSB, to je parobrzda), a na tuto podlážku pak klademe tepelnou izolaci až do hrany trámů. A protože izolace by měla být vyšší než 20 cm, tak křižmo k těm spodním trámům připevníme další trámy, 62,5 cm osově od sebe (kvůli menšímu prořezu podlahových desek, které budou následovat) a mezi ně vkládáme další vrstvy izolace.
Nebo (B) zvolíme jednodušší způsob zateplení, osvědčený z doby, kdy minerální vlny a polystyreny neexistovaly, a použijeme reflexní izolaci, která v několika cm tloušťky nahradí i 10× silnější konvenční materiál (o reflexní izolaci a hlavně o principu jak přesně funguje, že dokáže izolovat takto výjimečně, se dočtete v článku Úplně jiná dřevostavba: Střešní plášť a reflexní izolace). Tedy: přes spodní rošt z trámů rozložíme pásy reflexní izolace, pečlivě je slepíme k sobě, a poté i přes ně přišroubujeme druhý rošt z trámů do kříže k těm spodním. Horní trámy mohou být mnohem subtilnější. Aby se podlaha neprohýbala, v rozteči 62,5 cm postačí hranoly 10 × 10 cm. Oproti (A) jsme ušetřili nejen prkna či palubky, ale především mnoho hodin práce.
A na řadu přicházejí opět CLT panely
V dalším kroku se na vrchní trámy rozmístí a přišroubují ocelové U-profily, do kterých později přijdou usadit CLT panely (ty přiveze dodavatel autem s hydraulickou rukou a rovnou je do profilů usadí – standardní služba v ceně dopravy). Zbylá plocha se zakryje OSB deskami (jako pochozí vrstva a současně i jako parobrzda – doporučená tl. 25 mm). K dokončení podlahy se přistupuje, až jsou hotové všechny stěny, i ty obvodové – a staví se do výšky minimálně nad hranu ocelových profilů.
CLT panely se při výrobě frézují přesně do tvaru, jaký je navržen od projektanta. Pokud budeme stavět dřevostavbu podle dispozice nahoře – tedy bungalov 3+kk o velikosti 5 × 12 m, budou dva CLT panely dodány v trapézovém tvaru a budou obsahovat i přesné výřezy pro střešní trámy, viz obrázek. Ale je na každém stavebníkovi, jaký tvar budovy chce -– není problém dodat CLT panel, který bude vytvářet sedlovou střechu nebo klenbu. Třetí CLT panel je dodán ve tvaru obdélníku, protože oba trapézové panely svazuje k sobě a je opatřen jen dvěma výřezy pro dveře.
Posledním dílem konstrukce jsou střešní trámy
Jakmile jsou všechny CLT panely usazeny a sešroubovány k sobě tak, že tvoří stabilní tvar, vkládají se do výřezů v nich střešní trámy – lepené KVH hranoly (které zůstanou v interiéru přiznané). Pokud jsou tyto dodány společně s CLT panely, lze opět využít hydraulickou ruku dopravce. Střešní trámy jsou tak dlouhé, aby na délku překryli celý dům. Kotví se do CLT panelů, čímž celou konstrukci ještě více zpevní. Na koncích se po usazení sváží do sebe trámem napříč. Tím je stavba připravena pro montáž střešního pláště a obvodových stěn.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Michal Bílek
Energetický specialista
Vydáno dne:
19.04.2020
Photocredit: Green Energy Futures
Dům ze dřeva, hlíny a slámy?
Takový dům není jen dávnou minulostí, ale jednou z možností i pro dnešní dobu
Video: Energeticky soběstačná chata v japonských horách
Dechberoucí krajina, čerstvý horský vzduch a teplo vyhřátých kamen. Tohle vše si užívá mladý japonec Daigo, který se vzepřel urbanizaci a v horách si vybudoval útulný domov.
Plně otočný dům následuje slunce po celý den
Před několika lety vznikl v severní Itálii originální a technologicky pokrokový rodinný dům. Čtěte více o tom, jak funguje tento rotující nulový dům.
Tento dům je izolovaný slámou a navíc energeticky soběstačný. Podívejte se, jak funguje
Energeticky naprosto soběstačný moderní dům odizolovaný pomocí balíků slámy. Dokonale zapadne do tradiční švýcarské výstavby venkovských farmářských stavení. Jak funguje?
Energeticky soběstačná dřevostavba uprostřed města. Jak se v ní žije?
Žít soběstačně a ekologicky, uprostřed města, ale zároveň obklopení zelení. Zkrátka na místě, kde můžete být sami sebou. Co víc si přát?
Z experimentální soběstačné stavby se stal oblíbený rodinný dům. Kolik stojí?
Chcete bydlet v domku, který nelze mezi dřevostavbami přehlédnout? Objednejte si Fab Lab House – energeticky soběstačný dům, který produkuje dvakrát více energie, než kolik spotřebuje. Známe i jeho cenu.
Energeticky soběstačný domek dává staršímu páru vytoužený klid a soukromí
Moderní dům, který si veškerou energii vyrobí sám a svým obyvatelům zajistí maximální klid a soukromí. To je splněný sen staršího páru.
Energeticky soběstačný hotel kompletně postavený za pouhé čtyři měsíce
Dřevostavba se zastavěnou plochou 940 metrů čtverečních se nevidí každý den. Navíc když se v ní skrývá energeticky zcela soběstačný hotel. Zveme vás dnes na průzkum do této jedinečné stavby.
Moderní dům ukrytý v poušti je naprosto soběstačný
Když chcete naprostý klid, bude to něco za něco. Můžete žít uprostřed pouště, ale kde vezmete elektřinu a vodu?
Úplně jiná dřevostavba: Střešní plášť a reflexní izolace
Nulový dům je jedinečná stavba s minimální energetickou stopou. V tomto domě se využívá reflexní izolace, která dům ochrání před zimou a letními vedry. Jak funguje?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: