Energeticky soběstačný domek dává staršímu páru vytoužený klid a soukromí
Pro většinu rodičů odchod dětí z rodného domova znamená velkou změnu. Často se stane, že dům či byt je najednou příliš velký a neekonomický a oni se tak začnou porozhlížet po novém bydlení. Pro některé konečně nastal čas si splnit svoje sny o bydlení: Můžou se odstěhovat z města někam do přírody, bydlet na chalupě nebo dokonce v tiny housu na kolečkách. I pár z našeho článku udělal po odchodu dětí z domu radikální změnu a postavil si vysněný domek.
Manželé realizovali svůj životní sen
Starší manželé už delší dobu snili o tom postavit si ekologický domek, ve kterém by měli svoje soukromí a mohli v něm v klidu zestárnout. Jakmile jejich dospělé děti vyletěly z rodného hnízda, pustili se do realizace svého snu.
Opustili velký neekonomický dům na přelidněném předměstí velkého města a zakoupili si pozemek na samotě v lesích. Oslovili zkušenou architektku a řekli jí své základní požadavky:
- navrhnout malý moderní domek, který bude energeticky soběstačný;
- bude dostatečně otevřený, aby v něm manželé měli hezké výhledy do okolí a mohli trávit čas venku;
- zároveň ale bude natolik uzavřený, aby měli své soukromí.
Právě požadavek na klid a soukromí byl tím zásadním. Po pětadvaceti letech na přelidněném předměstí toužili především po tichu a určité uzavřenosti před sousedy a kolemjdoucími.
Fotogalerie:
Modernistický styl z počátku 20. století
Architektka plně respektovala přání klientů a výsledkem je trvale udržitelný dům na míru, který splňuje veškeré požadavky, od energetické soběstačnosti po modernistický styl inspirovaný holandským hnutím De Stijl z počátku 20. století. Základními znaky hnutí byla jednoduchost, abstrakce, harmonie a řád. Harmonie a řád jsou nastoleny díky omezení prvků pouze na základní geometrické tvary (rovné linie, čtverce, obdélníky) a základní barvy (černá, bílá, červená, modrá, žlutá). Prohlédněte si jejich domek ve fotogalerii. Co bylo pro starší pár ale naprosto zásadní?
Nejdůležitější je naprosté soukromí
„Chceme dům jenom pro nás dva,“ řekli klienti. „Nechceme zvát žádné návštěvy a stýkat se se sousedy. Chceme mít klid a sami si užívat života. Potřebujeme mít kryté místo, kde můžeme sedět na čerstvém vzduchu a pozorovat déšť.“ Moderní dům tedy zahrnuje venkovní prostory. Aby nebylo ohroženo soukromí majitelů, přední část domu, která stojí do ulice, má nainstalovaný vysoký plot z úzkých latěk. Tato dřevěná stěna filtruje světlo, zakrývá pohled na dům a propojuje ho s okolním lesem. I okna podél přední strany jsou umístěna vysoko. Naproti tomu zadní část nemovitosti je zcela otevřená do okolí díky velké venkovní terase a oknům přes celou stěnu. Tato část má fasádu s malovanými geometrickými bloky primárních barev ve stylu výše uvedeného uměleckého hnutí De Stijl.
Vše připraveno na budoucnost
Aby architektka splnila potřeby klientů ohledně stárnutí, vytvořila interiér s nulovými prahy, bezprahové sprchy a omezila na minimum dveře. Velké převisy střechy kolem celého domu pomáhají snižovat intenzitu slunečního tepla a podporují solární panely na střeše. Vysoce účinná izolace obklopuje tři obdélníkové části stavby a vytváří vzduchotěsnou obálku, zatímco ventilátor udržuje vnitřní vzduch svěží bez vytváření ozónu. Kromě dodržení principů pasivního domu, jako je maximalizace přirozeného světla a větrání, kdykoli je to možné, architektka nainstalovala okna a dveře certifikované pro pasivní výstavbu domů. Dům je natolik energeticky soběstačný, že náklady na jeho provoz (elektřinu, topení a teplou vodu) jsou minimální.
Vytápění je řešeno kamny na dřevo, na velké ploché střeše je instalována fotovoltaická elektrárna. Manželé se do nového domu nastěhovali teprve před pár měsíci, ale už teď jsou si jisti, že je to dům, ve kterém chtějí strávit zbytek života. Architektka totiž dokázala citlivě splnit veškeré jejich požadavky, nikde nebylo potřeba žádných kompromisů.
Tento dům je izolovaný slámou a navíc energeticky soběstačný. Podívejte se, jak funguje
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Eva Zupančič
Vydáno dne:
30.08.2019
Photocredit: Keith Isaacs
Pasivní domy 1. díl - Od nízkoenergetického k pasivnímu domu
Nízkoenergetické domy mají oproti obvyklým novostavbám mírně zvýšenou tepelnou ochranu.
Kolik skutečně stojí život v pasivní dřevostavbě?
Kolik skutečně stojí život v pasivní dřevostavbě? Odpověď naleznete zde
Video: Energeticky soběstačná chata v japonských horách
Dechberoucí krajina, čerstvý horský vzduch a teplo vyhřátých kamen. Tohle vše si užívá mladý japonec Daigo, který se vzepřel urbanizaci a v horách si vybudoval útulný domov.
Video: Stan jako alternativa pro malý soběstačný dům
Dá se ve stanu bydlet? A co teprve v zimě? Podívejte se s námi, jaké to je!
Tento dům je izolovaný slámou a navíc energeticky soběstačný. Podívejte se, jak funguje
Energeticky naprosto soběstačný moderní dům odizolovaný pomocí balíků slámy. Dokonale zapadne do tradiční švýcarské výstavby venkovských farmářských stavení. Jak funguje?
Energeticky soběstačná dřevostavba uprostřed města. Jak se v ní žije?
Žít soběstačně a ekologicky, uprostřed města, ale zároveň obklopení zelení. Zkrátka na místě, kde můžete být sami sebou. Co víc si přát?
Soběstačný designový mobilní dům plní prázdné místo na českém trhu
Architekti vytvořili originální soběstačný mobilheim. Přečtěte si náš rozhovor a zjistíte, kolik stojí, jak vznikl i co se do něj vejde.
Z experimentální soběstačné stavby se stal oblíbený rodinný dům. Kolik stojí?
Chcete bydlet v domku, který nelze mezi dřevostavbami přehlédnout? Objednejte si Fab Lab House – energeticky soběstačný dům, který produkuje dvakrát více energie, než kolik spotřebuje. Známe i jeho cenu.
Čeští studenti představili odvážné návrhy úsporných rodinných domů
Domy, které jsou téměř nezávislé na síti a umí šetřit pitnou vodu. Takové jsou vítězné návrhy studentů, kteří se utkali v soutěži Český soběstačný dům. Prohlédněte si všech 8 finalistů.
Energeticky soběstačný hotel kompletně postavený za pouhé čtyři měsíce
Dřevostavba se zastavěnou plochou 940 metrů čtverečních se nevidí každý den. Navíc když se v ní skrývá energeticky zcela soběstačný hotel. Zveme vás dnes na průzkum do této jedinečné stavby.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: