HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Živé ploty, jak je neznáte: tunel, bambus i velikán

Živé ploty jsou snem většiny vlastníků zahrad. O oblíbenosti živých plotů v Česku svědčí i jejich široká nabídka a rozšířenost. Můžeme je najít ve městech, kde pomáhají dělat soukromí od kolemjdoucích a zvědavých sousedů. Oblíbené jsou i na vesnici, kde dotváří venkovský ráz. A narazit na ně můžeme i ve veřejných zahradách, parcích a krajinách. Nejčastěji se u nás používají túje a cypřiše. Tyto stálezelené stromky bez květů a bez nápadu ale některým majitelům zahrad nevyhovují. Na scénu pak přicházejí netradiční rostliny, díky kterým vznikají zajímavé a nepřehlédnutelné živé ploty. A jaké to jsou?


Živý plot
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Anguskirk

Exotický živý plot

Pokud hledáte živý plot, který vám při pohledu na zahradu bude evokovat dovolenou v tropech, a to třeba i v lednu, správnou volbou bude bambus. Tato všestranně využitelná rostlina dobře roste i v našich podmínkách. Ze stovek druhů bambusů totiž můžete vybrat mrazuvzdorné a dobře rozrůstavé druhy. Obrovskou devizou živého plotu z bambusu je, že kombinuje hlavní výhody jehličnanů i listnáčů. Místo jehličí má veselé listy, a ještě k tomu na zimu neopadává a zachovává si svou typickou zelenou barvu. Třešničkou na dortu je, že mladé výhonky bambusů jsou jedlé a velmi chutné!

Kombinovaný živý plot

Jeden rostlinný druh podél celé zahrady, to je klasický obrázek živého plotu. Jde to ale i jinak. Díky správnému namixování vhodných dřevin můžete vykouzlit překrásný plot, který navíc působí velmi přirozeně. Pracovat se dá také s různými výškovými úrovněmi, používat nižší rostliny, keře i stromy. Vhodné je kombinovat různě barevné a v různou dobu kvetoucí druhy. Díky tomu se pak plot zbarvuje a kvete od jara až do podzimu. Návrh kombinovaného plotu je však nutné svěřit do rukou odborníka, aby výsledek stál opravdu za to.

Obrovský živý plot

Kdo se toho nebojí a chce si vytvořit kolem domu hotové hradby, skrz které mu na zahradu nedohlédne soused ani z druhého patra, může také využít živého plotu. Pokud toužíte po neprostupnosti, bude vás to stát velké úsilí a několik let čekání. Výsledek však stojí za to. Důkazem je nejvyšší a nejdelší živý plot na světě. Místy má na výšku až 30 metrů, tvoří jej buky a vysazen byl v roce 1745 ve Skotsku. Nejkrásnější zbarvení získává na podzim, kdy vytváří obrovskou impozantní stěnu.

Bezpečnostní živý plot

I živý plot může být dostatečně bezpečný. Stačí zvolit vhodný druh a rázem máte k dispozici přírodní náhražku ostnatého drátu. Některé dřeviny mají tak ostré trny, že si troufne je překonat málokdo. Neprostupnost plotu se zajišťuje také správným střihem a péčí. Většina rostlin má totiž tendenci bez údržby časem odspoda řídnout.

Pestrý živý plot

Fádních zelených plotů je všude dost. Pokud už jich máte dost, můžete sáhnout po pestře kvetoucích keřích. Ačkoliv takových plotů není k vidění mnoho, vhodných dřevin je víc než dost. Jejich výhodou je kromě okouzlujícího vzhledu také určitá bezúdržbovost. Těmto plotům prostě sluší jejich divokost a rozlehlost. Typickým příkladem je tavolník van Haoutteův, zlatý déšť nebo šeřík.

Jedlý živý plot

Pokud vás více než zahrada zajímá kuchyně, existuje řešení i pro vás. Živé ploty se totiž dají tvořit i z jedlých keřů. Kromě toho, že se jejich plody dají zpracovávat v kuchyni, jsou ideální do zahrad se zvědavými dětmi. A navíc barevné bobule příjemně ozvláštňují strukturu plotu. Sáhnout můžete třeba po některých druzích muchovníku, dřínu a aronie.

Vyvýšený živý plot

Jestli máte rádi extravaganci nebo prostě potřebujete odstínit i vyšší patra budovy, ideální volbou pro vás budou vyvýšené živé ploty. Jejich tvorba je během na dlouhou trať, ale odměnou vám bude jejich originalita a funkčnost. Vhodné na jejich tvorbu jsou stromy, které je snadné tvarovat. Přesný druh a údržbu však musí vždy doporučit odborník.

Popínavý živý plot

Alternativou klasického živého plotu jsou popínavé rostliny. U nás zřejmě nejznámějším druhem je břečťan. Popínavkou můžete nechat porůst starou nevzhlednou zeď či plot. Architektonicky zajímavým prvkem jsou moderní terasy zastíněné lanovým systémem, který slouží jako opora pro pnoucí rostliny. Pokud se potřebujete odstřihnout od pohledů okolí úplně, popínavky jsou ideálním řešením. Stačí správně vytvarovat konstrukci a můžete se schovat do přírodního tunelu nebo zahradního bunkru.

Hravý živý plot

Živý plot může sloužit také k pobavení, a to zejména ve veřejných zahradách a parcích. Jistě jste se už setkali s netradičně tvarovanými ploty připomínajícími spíše sousoší. Dalším hravým prvkem jsou labyrinty. Čím více organické tvary jsou v labyrintech použity, tím zajímavější a náročnější obvykle jsou. Co myslíte, dokázali byste se vymotat ven z tohoto bludiště?

Falešný živý plot

Když jsme u netradičních živých plotů, nesmíme zapomenout zmínit i jeden speciální, byť trošku nepravý typ. I když jako živý plot vypadá, jedná se vlastně spíše o precizně provedenou strmou skalku či vertikální zahradu. Tyto skalky slouží k oddělení různých výškových úrovní. Při správném návrhu a kvalitním provedení jsou tyto stěny krásnou a praktickou alternativou běžných živých plotů.

Jak je vidět, živé ploty nemusí vždy vypadat obyčejně a fádně. I ti, kterým túje připomínají hřbitovy, buxusy rostou pomalu a smrčky připadají nudné, mohou najít svou alternativu.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
08.05.2018

Photocredit: Anguskirk

2

Ploty a oplocení: Fotogalerie plná inspirace
Budete stavět plot a hledáte inspiraci? Vertikální, horizontální i velmi originální ploty najdete právě v tomto článku.

Péče o živý plot: Jak na stříhání, řez a další údržbu
Péče o živý plot není náročná, pokud víte, jak na to. Poradíme vám.

Plastové plotovky nebo dřevěné? 3 tipy než postavíte plot
Chystáte se stavět plot? Plotovky vám značně usnadní práci. Na co se zaměřit při jejich výběru a jsou lepší dřevěné, nebo plastové plotovky? Za jakou cenu plotovky pořídíte? Poradíme vám na co si dát pozor při stavbě plotu.

Vyberte si zahradu ke dřevostavbě: Je libo francouzskou, nebo raději anglickou?
Vaše dřevostavba se bude krásně vyjímat uprostřed dokonalé zahrady. Je tu náš rádce, který vám nabídne různé typy zahrad. Výběr už je na vás.

Baubotanik: živé domy, které rostou podle přání architekta
Proč kácet stromy, abyste z jejich dřeva mohli stavět? Nebylo by lepší nechat si hned vyrůst celý dům? Dozvíte se v článku.

Je bezpečné jíst výpěstky z městských zahrad? Odpovědi možná nepotěší
Životní prostředí ve městech patří mezi silně znečištěné. Je důvod se obávat jíst ovoce a zeleninu, které si tu vypěstujeme?

Vytvořte si romantickou zahradu z růží – 6 kroků k úspěchu
Chtěli byste mít zahradu plnou romantických růží a nevíte, jak na to? V našem článku naleznete 6 rad, které vám zajistí rozkvetlé růže po celý rok.

Znáte mechové stěny? Tato dekorace nahradí akustickou izolaci i vlhkoměr
Seznamte se s mechovými stěnami – unikátní dekorací, která má vynikající akustické vlastnosti a upoutá každého návštěvníka.

Střešní dóm vietnamské restaurace je ukázkou toho, co bambus dokáže
Bambus je materiál, u kterého jsme limitů využití zatím nedosáhli. Možná se k nim teprve pomalu přibližujeme. Ve Vietnamu už na tom usilovně pracují.

Nahradí bambus smrkové dřevo i v Česku? Mýty a fakta o exotické stavební lahůdce.
Znáte stavby z bambusu? Materiál vyroste za 3 roky, je pevnější než beton a uhrane vás svou exotickou estetikou. Přečtěte si víc!

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE
Souhlas se zpracováním os. údajů