HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Češi stále častěji navštěvují Mauricius. Za písčitými plážemi a průzračnou vodou se však skrývá tvrdá realita

Přilákat českou rodinu do afrického ráje se mnoha cestovním kancelářím daří ve velkém. Někteří na Mauricius jezdí za odpočinkem, jiní vyhledávají pořádný adrenalin. Fotky z pláží jsou dechberoucí, nicméně jsou tu i takové, které rodinám žádná cestovní kancelář neukáže. Realita, která se skrývá za poměrně tučnými letenkami překvapí každého, kdo opustí brány luxusního hotelu. Jaký je skutečný Mauricius a pro koho bude znamenat taková dovolená jen další vyhozené peníze, se dozvíte níže.


Mauricius
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Veronika P. (se souhlasem) a Simisa (Wikimedia Commons CC 3.0)

Moc peněz nebudete potřebovat

„A kolik si proměníme peněz na dovču?“ – otázka, kterou si klademe před každým výletem do zahraničí. Spoustu lidí velmi spoléhá na své platební karty či chytré telefony, které stačí jen přiložit k terminálu. Na Mauricius se vám však rozhodně vyplatí, proměnit si nějaká ta eura. Pozor, nikoliv mauricijské rupie, jak se nabízí, ale eura – alespoň pokud plánujete ubytování na hotelu 3*, 4*, 5*. Takové hotely nabízejí na recepci mnohem výhodnější směnný kurz, než v Česku. Pokud však neplánujete ubytování v hotelu a jedete na ostrov zažít dobrodružství vyloženě na vlastní pěst, rovnou si mauricijské rupie (MUR) proměňte. Mauricijci by vám eura nemuseli akceptovat.

Ekonomický let připomínající první třídu

Na Mauricius se dostanete letecky především dvěma způsoby. Buď si vytrpíte 11hod let z Vídně přímo na ostrov (letiště Sir Seewoosagur Ramgoolam), nebo poletíte s přestupem v Dubaji. Tak či onak, pokuste se najít letecký spoj přes noc. Děti vám usnou (vy pravděpodobně také usnete) a let vám uteče stokrát rychleji. A nezapomeňme na finanční stránku věci.

Zpáteční letenky budou na celém výletu pravděpodobně tou největší položkou, neboť za ně zaplatíte (včetně odbavených zavazadel) zhruba 20 000 Kč/ osoba. Uklidní-li vás, že budete mít po celou dobu letu jídlo, alko i nealko zdarma, tak prosím (nemluvě o míchaných vajíčkách na snídani, masových pokrmech na oběd a italské specialitě na večeři). A to se bavíme o ekonomické třídě, nikoliv první třídě. Prostor na nohy, vlastní sluchátka, televize, polštář a deka jsou samozřejmě také v ceně. A nezapomeňte si zkontrolovat i pas – musí být platný alespoň šest měsíců od odletu.

Vzít děti s sebou nebo je nechat na hlídání babičce?

Toť otázka. Pokud vaše děti vydrží dlouhý let trvající 11 hodin, jak jsme zmiňovali výše (bez zpoždění) a nevadí vám kupovat letenky navíc, tak prosím. Mauricijské pláže jsou jako dělané pro děti. Písčité pláže, mělká pobřeží a žádné velké vlny. Hotelové rezorty mají mnohdy vlastní soukromé pláže, na kterých se může stát, že budete úplně sami. Nemluvě o animačních programech, které vaše děti jistě zabaví.

Obyčejný hotel nebo ráj na zemi?

Když už na Mauricius, tak se vším všudy, nebo ne? Hotely jsou zde velmi odlišné od těch, které známe z dovolených v Evropě. Žádné uzavřené jídelny – snídáte, obědváte a večeříte venku na čerstvé vzduchu. Žádné klimatizované recepce – procházíte otevřenými a vzdušnými prostory bez dveří a oken. Žádný lounge nebo zatemněný bar – sedíte s mojitem přímo pod palmami u bazénu. Mrkněte na fotografie jednoho z hotelů na severu ostrova a přesvědčte se sami. Ne všechny resorty jsou samozřejmě stejné, nicméně jsou navržené na podobném principu.

„Zaplatili jsme si přeci za vše.“

Ve většině hotelů na Mauriciu znamená pojem all inclusive zcela něco jiného, než v České republice či možná v celé Evropě. Možná jste se již setkali s tím, že jste si zaplatili all inclusive služby, ale za speciální drinky na hotelovém baru už chtěli zaplatit navíc. Když jste si chtěli zahrát kdejaký sport, za vypůjčení sportovního náčiní už vám také nestačil náramek s nápisem all inclusive, který z vás dělá poloboha. V případě plné penze je však v Mauricijských hotelech zahrnuto vše. Speciální alkoholické drinky, pravidelně doplňovaný minibar na pokoji, golf, volejbal, vodní lyže, potápění, výlety lodí a tak dále.

Evropani jsou zde více než vítáni

Když se vás na dovolené v Chorvatsku zeptali, odkud jste, většinou Českou republiku poznali a někdy možná prohodili pár vět v češtině. Nicméně tady, u jižní Afriky, neznamená Česká republika nic. Místí lidé naši malou zemi neznají a když už ano, vybaví si jen náš fotbalový tým, nikoliv umístění na mapě. Také se vám možná stane, že vás budou pokládat za Rusi, nedivte se tomu, spousta zemí si spojuje Česko spíše s východní Evropou. Tak či onak, k Evropanům jsou místní lidé velmi vstřícní. Někdo by mohl říct, že za každým úsměvem vidí tučné dýško – názor si udělejte sami. Nicméně ať už se jedná o hotelový personál, nebo lidi, které potkáte na ulici či ve městě mimo resort, setkáte se s ochotou, vděčností a nesmírnou skromností. 

Opouštíte hotelové středisko?

Doposud jsme se zaměřovali spíše na dovolenou na Mauriciu v hotelu, je tu však i život za kamennou zídkou. Většina hotelových resortů je obehnána vysokou kamennou zdí, či plotem s ostnatými dráty. S pozinkovaným žiletkovým drátem se setkáte i na procházce některými ulicemi a to především u větších rodinných domů. Druhá strana mince by vás však mohla překvapit. Chudinských čtvrtí je zde mnoho a rodinné příbytky mnohdy připomínají zašlé a neudržované ubytovny. Mraky toulavých psů, úzké neudržované silnice, nepořádek kam se člověk podívá. A hlavní město, Port Louis, není výjimkou. Podívejte se na fotografie níže, které vám žádná cestovní kancelář neukáže.

Z hotelu vytáhne turisty nejen adrenalin

Ptáte se, proč by vůbec někdo jezdil do chudinských čtvrtí na Mauriciu? Inu turisty táhne adrenalin, touha po poznání a dechberoucí turistika. Kromě krásných hotelů jsou právě tohle věci, na které by vás utáhla nejedna cestovní kancelář. Safari park, krmení 120 let starých želv, šnorchlování, zipline, výlet vrtulníkem či lodí, ochutnávka rumů, mraky vodopádů, vyhlídek a krásných parků. Malou ochutnávku překrásné fauny a flóry najdete na fotkách níže. Nicméně pokud se vydáte ven po setmění, bez repelentu vás radost z dovolené velmi rychle přejde. Komárů je tu opravdu požehnaně. Pokud ovšem patříte mezi vášnivé dobrodruhy, kteří toho procestovali spoustu a vaším koníčkem je turistika, nemějte velká očekávání. Nejvyšší hora se zde tyčí do výšky 828 m (Piton de la Petite Riviere Noire).

Dejte sbohem vyhledávání nejlevnějších pohonných hmot

Touto zprávou potěšíme především cestovatele. Vypůjčení menšího auta pro čtyři lidí stojí zhruba 500 Kč na den, přičemž si pohonné hmoty hradíte sami. A nemusíte hledat nejlevnější benzinu – na Mauriciu mají všechny benziny nastavené stejné ceny. A protože trvá cesta ze severu ostrova na jih ostrova cca 1,5 hod, moc toho neprojedete.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
05.02.2025

Photocredit: Veronika P. (se souhlasem) a Simisa (Wikimedia Commons CC 3.0)

2

Dodávka přestavěná na obytňák – výběr správného typu auta je zásadní
Tomáš s Markétou a jejich malým synem se rozhodli přestěhovat do obytné dodávky. Jejich měsíční výdaje klesly na 15 tisíc korun a bydlení si nemohou vynachválit. V rozhovoru se nám svěřili s detaily i strastmi, které je provázely od počátku.

S malým dítětem cestují po Evropě v osobáku. Za pár korun si upravili auto a šetří za hotely
Cestování po světě je snem většiny mladých rodin. Ne každý si ale může dovolit platit za hotely a all inclusive dovolené.

Projel Rusko autem až k čínským hranicím. Prozradil, jak se tam žije ve skutečnosti
O bezpochyby největší zemi na této planetě se v poslední době hovoří stále častěji. Jedni ji označují za místo zmaru a chudoby, jiní za nedoceněný ráj nabízející skutečnou svobodu a staré dobré jistoty, které nám západní civilizace vzala.

„Tenerife jsem přešel za 4 dny,“ láká k fascinujícímu výletu mladý cestovatel
Už jsem to šel z obou stran, je to asi nejzajímavější výlet, který se dá v Evropě jít. Tak začíná své podívání mladý nadšenec z Brna, který by rád lidem poodhalil, jak se dá na Tenerife trávit čas i mimo koupání a odpočívání na pláži.

KVÍZ: Které státy spojuje Eurotunel a kde stojí Golden Gate Bridge? Mnoho Čechů má problém odpovědět
Některé stavby vás mohou zmást – Eiffelovu věž si pravděpodobně nespletete, ale co třeba Hooverova přehrada? Víte, ve kterém státě ji najdete?

Dávné úkryty ve skalách přeměnili na hotelové impérium. Luxusní skalní pokoje lákají turisty z celého světa
Málokdo ví o těchto úzkých vysokých komínech vytvořených sopečnou činností, ve kterých dříve bydleli místní obyvatelé. Uvnitř se přitom ukrývají luxusní hotely.