„Tenerife jsem přešel za 4 dny,“ láká k fascinujícímu výletu mladý cestovatel
„Už jsem to šel z obou stran, je to asi nejzajímavější výlet, který se dá v Evropě jít,“ začíná své podívání mladý nadšenec z Brna, který by rád lidem poodhalil, jak se dá na Tenerife trávit čas i mimo koupání a odpočívání na pláži. Jak sám dodává, Tenerife je ideální k návštěvě právě přes zimu. Teplota se celoročně drží nad 20 stupni a výhoda zimního období je, že v horách nepotkáte moc turistů.
Jak tě napadlo vydat se na takový vícedenní přechod?
Tenerife jsem už znal mnoho let, rád jsem se tam vracel. Když si ostrov projedete autem, tak jak to dělá většina lidí, tak se ale nedostanete na spoustu míst. Některé z nich pak patří k tomu nejkrásnějšímu, co jde na ostrově vidět. Věděl jsem, že se tam musím vydat pěšky. Toho času jsem zjistil, že tam vede super turistická cesta s označením GR 131, která se táhne celým ostrovem.
Je to vícedenní přechod, takže asi jen pro zkušenější cestovatele, je to tak?
Vůbec ne. Přechod je velmi jednoduchý právě díky tomu, že na Tenerife je velice stabilní a příjemné počasí. Navíc každý den člověk dorazí někam do civilizace, kde si může nabrat vodu a případně nakoupit nějaké základní potraviny. Asi bych se na takový výlet nevydával s malými dětmi, ale myslím, že jinak to zvládne každý. Na cestě jsem potkával i důchodce.
Z kterého směru jsi začínal?
Už jsem šel oba směry. Jak z jihu, tak ze severu. Ale lepší to je asi jít ze severu. Začíná se totiž v podstatě v hlavním městě v Santa Cruz, kde si člověk vyjede tramvají nahoru do městečka San Cristobal, kde může přespat jednu noc a až pak ráno vyrazit. To přespání fakt moc doporučuju, většina ubytování tam je poměrně dost levných a ubytují vás ve staré koloniální výstavbě. Je to velký zážitek, bydlet jako Kryštof Kolumbus, který se tam mimochodem kdysi zastavil.
Na internetu se ta trasa uvádí jako pětidenní, jak jsi to zvládl za 4 dny?
Dá se to podle mě ujít i za 3 dny. Ale 4 dny jsou na pohodu. Pětidenní rozložení je takové asi plánované pro slabší turisty, kteří nemají kondičku. Záleží jak na tom kdo je a jak moc je toho schopen a ochoten za den ujít. Dobré ale je jít co nejvíc na lehko. Já jsem měl vždy jen malý batoh se základním oblečením a vodou. Na vodu je potřeba myslet, protože většinou celý den svítí slunko a je potřeba hodně pít. Takže vodu fakt nepodcenit a na každý den aspoň 3 litry mít u sebe.
Jak jsi řešil spaní?
Pokud se jde v období, kdy je obecně slunečno, tak stačí jen karimatka a spacák a vždy si někde lehnout. Přesto je dobré být obezřetný, protože i když je na jihu slunečno, tak na severu může trochu poprchávat. To ale prozradí předpověď počasí. Když jsem šel trasu v době, kdy trochu poprchávalo, tak jsem se na to vybavil.
Jak konkrétně?
To je vlastně docela dobrá otázka. Na ostrovech často stačí jen plachta proti dešti. Jenže tady na Tenerife je to trochu složitější. Velká část ostrova není zalesněná a pak zjistíte, že tu plachtu není kam přivázat. Nakonec se jako nejlepší řešení ukázal ultralehký stan, který jsem před cestou dostal na Vánoce. Je sice pro dva, ale používám ho, i když vyrazím sám. Je to model Waterfall Double. Má jen něco přes kilo, stojí zlomek oproti drahým expedičákům a přitom udělá úplně stejnou, ne-li lepší službu. Geniální je, že stojí i bez kolíkování, takže i na tvrdém terénu, který je na hodně místech, beze stromů a tak podobně.
Díky za tip. Jak je to tam vůbec se spaním z hlediska legality?
Místní říkají, že povoleno není kempování, ale je povoleno takzvané bivakování. Tak se tím řídím. V podstatě to pak znamená ustlat si večer při setmění a naopak ráno vstát jakmile zase vychází slunce. Kempování pak znamená, když člověk někde tráví víc dnů. Na druhou stranu, když si vezmete, kolik lidí bydlí na Tenerife nelegálně všude možně, nemyslím si, že by to tam někdo nějak extra hrotil. Část trasy ale vede přes národní park, tak je dobré spát před ním a pak až zase za ním. Dá se to.
Není náročné být pak celý den na nohách?
Proto je dobré jít trasu v zimě. Den je totiž kratší. Člověk se líp vyspí a nemusí ráno vstávat někdy třeba v 5 hodin. Takže zimní období je na tohle ideální už jen z hlediska přespávání, že vyjde optimální čas na přechod i odpočinek, aniž by na vás někdo koukal, jak tam někde zevlíte.
Jak jsi zjišťoval, kudy vede trasa? Je dobré značení?
Ano, značení je super, nicméně i tak doporučuju lidem nainstalovat si do mobilu předem aplikaci Mapy.cz a podle té jít. Je opravdu světová, přestože je to český produkt, tak jsem ho už doporučil i mnoha cizincům a byli nadšení. Co je důležité, tak si stáhnout mapy offline, protože místy tam není signál. V mapě pak je celá trasa označena červeně a dá se jít podle ní. Samozřejmě je to také značeno cedulkami. Obecně má značka pro trasy GR celoevropsky stejný vzhled a vypadá jako polská vlajka. Takže ji nepřehlédnete.
Jak je to teplotně v horách, stačí letní oblečení?
Tak na to pozor. To může člověka docela dost vyškolit. Přes den je nahoře v horách třeba kolem 30 stupňů pocitová teplota. V noci to ale v zimě klidně může spadnout na nulu. Kvalitní péřový spacák je proto určitě potřeba. Bez něj bych se tam nepouštěl. Stejně tak je dobré mít čepici a rukavice na večer a brzo ráno. Naopak přes den člověka může docela rychle spálit slunko, takže bez opalovacího krému se tam nepouštějte.
Jaká jsou nejzajímavější místa na trase?
Pokud se vydáte ze severu, kde trasa začíná v La Esperanza, pak hned krátce po začátku narazíte na fenomenální skalnaté úkazy, přes které se prochází po různých žebřících. Netřeba se však obávat, je to jednoduché a bezpečné. Pak dorazíte do města Aguamansa, které proslulo před rokem velkými požáry. Jejich dopady jsou tam stále viditelné. Pak už následuje stoupání do hor, které je trochu zdlouhavé a před sedlem je rozumné přespat, jelikož tam začíná národní park. Následuje mimořádně zajímavý průchod velkým kráterem, přes cestu, na kterou se určitě s autem nedostanete. To je 13 kilometrů na slunku, je dobré se na to připravit.
Myslíš Calderu?
Ano, tomu prostoru se říká Caldera, je tvořen národním parkem, ale historicky vznikl jako velký kráter na kterém vyrostl pak ten menší, kterému se říká Teide. Jakmile projdete Calderou, následuje již sestup dolu. Ten bych označil asi za nejzajímavější část. Tedy pokud si někdo chce dát jen kousek trasy, může si vyjet autobusem nahoru do kaldery a jít po GR směrem na jih. Super procházka a vede až do městečka Vilaflor.
Tam trasa končí?
Nikoli, trasa vede až do Arony. Ale pravdou je, že to nejzajímavější je nad Vilaflorem, pak to začne být už trochu nuda. Takže pokud si chce někdo dát jen kratší verzi, dá se to jít tudy. Ve Vilafloru se dá přenocovat i ve městě. Je to mimořádně příjemné horské město a je tam hodně flory.
Dá se dojít až k oceánu?
Ano, dá. Pokud se projde Aronou, kde trasa oficiálně končí, dá se pokračovat až dolu do Costa Adeje, kde jsou nejznámější pláže. Možná většina lidí, kteří si rozhovor budou číst tohle místo znají, protože tam tráví nebo trávili dovolenou. Tak pokud tohle čtou, můžou si třeba hned na zítra naplánovat výlet.
Co by jsi lidem, kteří se chtějí na cestu vydat doporučil?
Ať si na to dají víc dnů, aby nemuseli spěchat. Ať si první den dají ubytko někde na hotelu, aby měli pohodu a dobře se na to vyspali. S sebou dostatek vody, protože to může člověka vyškolit. Naopak s jídlem to není nutné přehánět, nakonec se vždy něco sežene. Ať počítají s tím, že tam nebude signál a ať si nenakládají do batohu moc věcí, aby ho neměli těžký. Určitě doporučuju ultralehké vybavení, ale o tom jsem už mluvil. Zatím každý, kdo cestu absolvoval, byl nadšený. Ležet na Tenerife na pláži a jezdit autem po Caldeře, to dovede každý, ale toto je zážitek úplně jiného kalibru.
Díky za rozhovor.
Nemáš zač.
P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. František Přikryl
analytik
Vydáno dne:
02.12.2024
Photocredit: Milan D. (se souhlasem)
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: