HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Little House: Malý dům ztracený ve velkém lese

Na velikosti prý nezáleží. Ale není třicet metrů čtverečních pro základy domu přeci jen trochu málo? Přesto pravidelný tvar cedrové stavby činí z projektu Little House nenáročné a kompaktní sídlo, které splývá s divočinou lesů při pobřeží Pacifiku.


Little House
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Andrew Pogue

V Americe je to podobné jako v Česku. Místní úřady v chatových oblastech nepovolují výstavbu objektů, které přesahují rámec původních základů. A tak se s tímhle omezujícím břemenem musíte nějak vyrovnat.

Nepatrné základy, ohromující výsledek

Inspirovat se můžete projektem Little House (Malý dům), který mají na svědomí architekti ze studia MW Works. Ten totiž roste ze základů stavby, která zabírala plochu pouhých 30 metrů čtverečních. I tak ale nabízí svým nynějším obyvatelům trojnásobek této plochy. Jak je to možné? Předně díky invenci architektů, kteří dokázali do mírného svahu zasadit vícepatrovou nadstavbu. A šikovné práci se dřevem, které se zdejší přírodou prostě ladí.

Fotogalerie:

i Foto: Andrew Pogue

Držet se jednoho místa

Mladý pár si tamní pobřežní lesy ve státě Washington zamiloval. Často tu také navštěvovali své přátele, kteří kousek odsud bydleli. A nakonec se rozhodli, že by tu také chtěli mít svoji chatu. Úřady jim vyšly vstříc, ovšem jen když si zakoupí zalesněný pozemek o rozloze 1600 metrů čtverečních se starou chatou uprostřed a dodrží zákonem dané podmínky. Ta nejpalčivější byla, že nemohou přesáhnout novostavbou profil původního srubu. I když slovo „srub“ zní v tomto případě až přehnaně důstojně. V době koupě už to byla jen hromada tlejících klád na betonovém základu, která pamatovala Pearl Harbor.

Tak trochu chata, tak trochu rozhledna

Architekti si naštěstí věděli rady a dokázali na původní zastavěné ploše vykouzlit něco mimořádného. Dřevostavbu, která je luxusní chatou a z části rozhlednou. Kompaktní, moderní a přitom jednoduše efektivní. Debata o vhodném materiálu byla krátká: do deštivých jehličnatých lesů se nic jiného než tmavé dřevo prostě nehodí. A klienti si upřímně přáli, aby jejich chata ladila s okolím.

Tmavý cedr, světlá borovice

Fasáda z tmavého cedrového dřeva (opalovaného nad ohněm kvůli zvýšení odolnosti vůči klimatickým podmínkám) tak kryje dvoupatrovou stavbu pravidelného geometrického tvaru, zasazenou do mírného svahu. Temné tóny ale zmizí, když nahlédneme do interiéru. Tomu totiž vévodí světlá barva lehkých obkladů z borovice a překližky (aktuální ceny překližky zjistíte zde). Přirozené denní světlo do Little House ale proudí všemi směry. Mohou za to atypicky řešená okna umístěná po obvodu a hlavně celostěnné okenní rámy, které dům otevírají vyhlídce na záliv.

Opálenou dřevěnou fasádu můžete provést i svépomocí. Kolik stojí opalovací hořák?

Opalování dřeva: levná povrchová úprava dřeva, která má životnost přes 50 let

Nízká ekologická stopa je zásadní

„Je v tom esence moderního bydlení, ale zasazená do tradičního profilu,“ prozrazují architekti. Klíčem k prožitku prostornosti je tu nedělený strop, který ruší bariéru mezi patry. Vizuálně i pocitově se tak zdá objekt mnohem větší. Napomáhá tomu otevřená vyvýšená terasa, která expanduje do terénu. Místo navíc ale nezabírá, stále se držíme na třiceti metrech čtverečních původních základů.

Celý objekt a všechny místnosti vyhřívané kamny nejsou přesycené zbytečnostmi, ale obyvatelům tu ke spokojenosti nic scházet nebude. Přízemí je vyhrazeno kuchyni s jídelnou, malé prádelně a vstupem na venkovní terasu. Každý okamžik zde vám přitom zprostředkovává výhled na fascinující přírodu kanálu Hood, místa, kde se setkává oceán s pevninou. Tato scenérie, decentně tlumená, je ústředním tématem i v ložnicích o patro výš.

„Projekt charakterizuje nízká ekologická stopa,“ říkají architekti. „Ať už místem, které zabírá, nebo užitým materiálem. Příroda v okolí je jedinečná a chtěli jsme, aby se Little House stal její součástí. Je to Malý dům ve velkém lese.“ Prohlédněte si ho důkladně ve fotogalerii.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
19.12.2018

Photocredit: Andrew Pogue

16

Video: Lesní dům inspirovaný japonskou architekturou
Jaké asi je bydlet v domě, který je ze všech stran obklopen lesem? Někdy je méně více. Tento malý lesní dům je toho přímým důkazem.

Luxusní vila s posuvnou dřevěnou fasádou v eukalyptovém lese. Pohádka nebo realita?
Moderní rodinný dům se skrývá v australské divočině. Jeho design však láká zvědavé oči z celého světa. Neotřelé řešení fasády stejně jako tvar domu a jeho umístění překvapivě ladí s okolní přírodou. Prohlédněte si jej ve fotogalerii.

Světová architektura: Američtí studenti postavili mini domek srostlý s lesem
Studenti architektury na univerzitě v americké Nebrasce navrhli a postavili mini domek z prefabrikovaných CLT panelů. Tato stavba slouží jako výukový prostor a je umístěn uprostřed hlubokých oregonských lesů.

Zázračná dřevěná kaple jako ozdoba lesního hřbitova
Dřevěná kaple na lesním hřbitově – spojení dvou netradičních počinů. Podívejte se na zázračnou stavbu, která je místem rozloučení i rozjímání.

Chata, kterou si majitelé postavili sami ze dřeva z vlastních lesů
Norský pár si splnil svůj životní sen – postavil si skromnou chatu vlastníma rukama a pouze ze dřeva z vlastního lesa.

Klasické sídliště prošlo fantastickou rekonstrukcí. Jak vypadají jeho byty?
Líbilo by se vám bydlení na sídlišti, kdyby ke každému bytu náležela i zahrada? Nedivíme se. Právě ozeleněné střechy a dřevěná fasáda přístaveb jsou největší lákadla stockholmského sídliště Park.

Rustikální kanadský srub s tou správnou atmosférou. Chcete taky takový?
Dnes vás zavedeme na prohlídku kouzelného srubu ukrytého v hlubokých kanadských lesích. Může být ale zdrojem inspirace i pro vás. Prohlédněte si jeho interiér.

Starobylý Wistmanův les oplývá záhadami a tajemstvím
Starobylé a pokroucené kmeny, mechem pokryté balvany, staleté duby a příběhy plné nadpřirozených bytostí – to je Wistmanův les. Nahlédněte do něj s námi.

Bydlení pro mladou rodinu – bez schodů a uprostřed přírody
Přízemní domek s rovnou střechou stojí uprostřed borovicového háje a je ideálním domovem pro mladou rodinu, která miluje pocit sounáležitosti s přírodou.

Prozíravost majitelů zachránila nový dům před katastrofou
Když se dva sourozenci rozhodli postavit pro své rodiny společný dům, netušili, že jen o pár centimetrů unikne katastrofě.