Zázračná dřevěná kaple jako ozdoba lesního hřbitova
Společnost zatím rozhodně není jednotná, když přijde na debatu o lesních hřbitovech. Někdo je vnímá jako fantastické místo k poslednímu odpočinku. Jiným se tahle idea zdá spíš nehodná a nedůstojná. Jisté je, že v německém Tambachu jim fandí. Na jejich lesním hřbitově vybudovali překrásnou portálovou kapli ze dřeva.
Jak „oživit“ hřbitov?
Německý šlechtic Heinrich Graf zu Ortenburg je majitelem a správcem tambašského zámku i nedalekého lesního hřbitova. Přišlo mu, že se tato pamětihodnost stává stále více zapomenutou a zanedbanou. Rozhodl se tedy přispět k její funkční obnově a vrátit tomuto pietnímu místu důstojnost, kterou si zaslouží.
Fascinující místo
Své spojence našel v architektech pařížského studia Sacher-Locicero-Architectes a designerovi Gerhardu Sacherovi z Grazu. Společně načrtli plán prosté a vkusné kaple, která by zdejší lesní hřbitov patřičně ozdobila. „Místo je fascinující svou kompozicí, připomíná spíše rozvolněný lesopark,“ podotýkají architekti, kteří si atmosféru pochvalovali. Pro místo posledního odpočinku jsou tu opravdu dokolané podmínky – kolem jsou jen lesy, klid a mír.
Kaple jako portál
Vkus nenechali při zvažování realizace architekti stranou. Soustředili se primárně na prostou jednoduchost důvěrně známého konceptu. Kaple Ruhewald má být místem rozloučení i rozjímání, má být dveřmi, kterými projdete a necháte minulost za sebou. Proto si jako tvůrčí předlohu vybrali portál. Takový, jaký bývá k vidění u starých gotických katedrál. A tento tvar lomeného oblouku pak vnesli do celé stavby. Hned sedmkrát.
Najděte si vlastní zázrak
Podoba jediné centrální lodě kaple je vykroužena sedmi oblouky dřevěného trámoví, které postupně narůstají ve své výšce. Zatímco nejnižší má výšku 4,79 metrů, poslední a nejvyšší 7,75 metrů. Kaple je situována tak, aby se vnitřek kaple otevíral obloze. Takových symbolických prvků a náznaků se v projektu nachází celá řada, ale architekti na ně nechtěli záměrně upozorňovat. Ať si každý najde v této dřevostavbě svůj kousek zázraku.
Pocit jednoduchosti dává věcem smysl
Výška nejvyššího oblouku koresponduje s celkovou délkou kaple Ruhewald, která pokrývá plochu 36 metrů čtverečních. Uvnitř, v interiéru všeobjímajícího dřeva, se nachází tři prosté lavice, dva postranní oltáře a jeden centrální.
„Je to místo, kde procítíte jednoduchost a otevřenost,“ říká Sacher. Vstupní dveře pak oddělují nejen interiér od vnějšího prostoru, ale i místo sakrálního významu od místa vzpomínek a rozjímání.
Mění se všechno, a stejně i kaple
Jediným „doplňkem“ v exteriéru je několik kamenných lavic k bamberského pískovce. Vnější krytí stavby zajišťují dřevěné došky, štípané z modřínového dřeva. Jako nenápadné šupiny kůry vytváří vnější funkční fasádu. Plně ladí s okolním lesním prostředím a s postupem času, až více ztmavnou, umožní kapli splynout s okolím.
Celá kaple Ruhewlad je dokonale integrována do svého prostředí, zdá se, jako by tu stála odnepaměti. Navíc je v prostoru přirozeně orientována. Vidíte přírodu, člověka, svaté místo. Modřínové dřevo střechy se navíc umí barevně přetvářet: v jiných barevných tónech vyniká na jaře, za plného letního slunce či v zimě. Je to vlastně další symbolika věčné proměny prostředí.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Radomír Dohnal
Vydáno dne:
07.11.2018
Photocredit: Sebastian Kolm
Metropol Parasol přinesl stín a novou architekturu
Lze skloubit slunečník s tržištěm a vykopávkami? Ve Španělsku ano!
Navštivte s námi farní centrum sv. Františka v rakouském Welsu
Budova občanské vybavenosti v pasivním standardu formou dřevostavby
10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb
Navštivte s námi deset dech beroucích japonských dřevostaveb
Altány a pergoly: Fotogalerie pro vaši inspiraci
Rozhodli jste se pro stavbu altánu nebo pergoly a hledáte inspiraci?
Fotogalerie: Kouzlo starých stodol, které se vás dotkne
Staré stodoly jsou magické nejen pro každé dítě, které chce prozkoumat, co se v ní nachází, ale mají i své kouzlo tím, jak stárnou a mění se.
Fotogalerie: Dřevěné kostely z celého světa
Dřevěné sakrální stavby mají bohatou a zajímavou historii. Jejich konstrukce může být roubená, rámová nebo i hrázděná. Podívejte se v naší fotogalerii na tradiční dřevěné kostely, které rozhodně nejsou kýč.
Křehká krása dřevěné vatikánské kaple. Co by na to řekl Michelangelo?
Nenápadná kaple téměř splývá s okolní přírodou. Modernímu světu však přináší velkolepost Vatikánu. Podívejte se.
Little House: Malý dům ztracený ve velkém lese
Minimální prostor, maximální uživatelský komfort. Dřevěná chata Little House přetváří nevýhody v kvality, a přitom těží z kontaktu s přírodou. Prohlédněte si ji zblízka.
Nejslavnější filmové lesy: Kde se natáčely Hvězdné války či Predátor?
Hollywood si umí přírodní kulisy pro natáčení dobře vybrat. Které lesy se díky nim změnily na Antarktidu nebo mimozemskou planetu?
České lesy rostou, máme jich už dvojnásobek
Jak se vyvíjely lesy v Česku v minulosti? Máme pro vás pozitivní zprávu: V porovnání s polovinou 18. století je jich teď dvojnásobek.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: