Kuchyně v českých dřevostavbách – nahlédněte do dvaceti domácností
Jaké kuchyně si do svých dřevostaveb Češi vybírají? Podléhají moderním trendům, nebo se řídí tím, co se jim líbí a na co jsou zvyklí? V dnešním článku podrobně prozkoumáme dvacet českých kuchyní, kterým nakoukneme pod pokličku.
Při našich návštěvách českých dřevostaveb se setkáváme s různými lidmi v různých fázích života. Je zajímavé pozorovat, jak je přístup každého člověka jiný, což se odráží na jeho stylu života i bydlení. V dnešním článku se zaměříme na kuchyně, které jsou často srdcem domova. Čeho jsme si při našich cestách všimli? Mají české kuchyně něco společného? V čem se naopak liší? A jaké jsou zkušenosti majitelů českých dřevostaveb, které jsme v posledních letech navštívili? Prohlédněte si pestrou přehlídku dvaceti českých kuchyní v naší fotogalerii.
Fotogalerie:
Kuchyně propojená s obývákem
V naprosté většině případů mají majitelé propojenou kuchyni s obývacím pokojem a jídelnou, díky čemuž vzniká velký obytný prostor. Jinak tomu ale bylo u Lady a Patrika. „Při návrhu domu mi hodně daly návštěvy u známých, kteří mi radili konkrétní tipy. Třeba oddělit obývák od kuchyně, přestože je teď moderní je spojovat dohromady. Nechali jsme tedy mezi kuchyní a obývákem udělat příčku s velkými posuvnými dveřmi. Můžu v klidu vařit či zapnout myčku a neruším Patrika, který chce mít vedle klid nebo se dívat na televizi,“ říká paní Lada. „Taky jsem si přála navíc francouzské okno z kuchyně rovnou na terasu. Miluji, když si vezmu kávu a jdu si s ní sednout ven. A vždycky mi vadilo, že se musí chodit přes celý obývák. Takto je to mnohem praktičtější.“ Přečtěte si o jejich domě více v článku: Lada s Patrikem to nevzdali a dnes bydlí ve svém vysněném bungalovu.
Na stáří už věděli, co chtějí
Iveta s Michalem si stavěli už druhý dům – menší na stáří, proto už měli naprosto jasno v tom, co od svého domu očekávají. Kuchyni si paní domu navrhla moderní, prostornou a se zabudovaným zrcadlem, které opticky ještě zvětšuje celou místnost. Dominantou je velký několikametrový pult, který je víceúčelový. Mimo jiné je v něm šikovně ukrytý pracovní koutek s tiskárnou. Příběh vzniku této dřevostavby je až neuvěřitelný, více se o něm dočtete přímo v rozhovoru s majiteli.
Kuchyně v typových domech
Mnoho stavebníků vybírá svůj budoucí dům mezi typovými projekty firem. Často si pak v návrhu dělají drobné klientské úpravy, aby byl dům podle jejich představ a lépe pasoval na pozemek. Například paní Irena si navrhla kuchyni úplně jinak, než byla v původním typovém projektu: „Původní tvar do L jsem změnila na jednoduchou linku, aby se sem vešly i balkónové dveře s výstupem ven na terasu. Nad linkou jsem chtěla široké podélné okno namísto dvou malých okének. Zrušila jsem spížku a navrhla si pokračování kuchyně volbou skříněk až do stropu, kde mám lednici, troubu, jídelní skříň a další úložné prostory. Jídelní stůl se oproti původnímu projektu přemístil k opačné stěně.“
Kuchyně s přesností na milimetry
Výroba prefabrikovaných dřevostaveb je dnes již na velmi vysoké technologické úrovni. Díky tomu je možné vyrobit stavební prvky s dokonalou přesností, čímž se zrychluje montáž a zvyšuje životnost staveb. Na jaký další benefit přišli Hana a Jiří? Manželé si pořídili moderní chalupu v Brdech, ve které mají, oproti starým a vlhkým stavením, veškerý komfort a nízké náklady na provoz. Co doplnil pan Jiří o jejich kuchyni? „Překvapilo mě, že jsou panely dřevostavby vyrobeny s takovou přesností. Když jsme řešili kuchyň, stolař si ji chtěl přijet zaměřit. Přijel i s laserovým dálkoměrem a zjistil, že je to opravdu přesně tak, jako ve výkresech. Vše sedělo na milimetry.“ Více o této víkendové moderní dřevostavbě se dočtete v našem článku: Moderní chalupa je přivedla zpátky ke kořenům. Jaké na ně čekalo překvapení?
Oblíbené barvy a dekory Čechů
Nejčastěji vídáme v moderních dřevostavbách kuchyně bílé barvy či v dekoru dřeva. Také jsme si všimli, že je mezi majiteli českých dřevostaveb velmi oblíbená kuchyně v bílém lesku.
Bílá kuchyně je nepřekonatelným trendem – inspirace pro různé styly
Lucie a Marek vsadili však spíše na klasiku: „Co se týká designu, jsme docela konzervativní. Proto jsme volili spíše tradiční a méně odvážné vybavení – na trendy moc nejsme. Zkrátka jsme si na nic nehráli a vybrali jsme si to, co se nám líbí. Tradiční hnědá kuchyňská linka i dveře, světlé podlahy – zkrátka teplé, přírodní barvy.“ Jejich kuchyně má také praktickou spížku, která je při vaření hned po ruce.
Spíž, anebo „nespíž“?
Naopak Monika a Vladimír spížku nahradili úložnými skříňkami a kuchyni celkově zmenšili. „Dělali jsme pár úprav v typovém projektu. Například jsme zkrátili kuchyň, čímž vznikl na druhé straně přízemí prostor pro moji pracovnu, kterou potřebuji,“ prozradil nám pan Vladimír. Prohlédněte si jejich i další české kuchyně v naší fotogalerii.
Kuchyně: některé trendy vás možná překvapí
Dům na klíč, ale bez kuchyně
Kuchyni si většinou stavebníci zajišťují sami, ale například v domě Lenky a Petra dodala firma stavbu na klíč včetně kompletní kuchyně. „Ze zkušenosti už víme, že hlavní místo naší rodiny je v kuchyni a v obýváku, proto je máme propojené. Zároveň jsme nechtěli, aby byla manželka zády k nám, když vaří, proto jsme vymysleli barový pult orientovaný směrem do obýváku,“ řekl nám v rozhovoru pan Petr.
Na velikosti záleží
Setkáváme se s opravdu širokou škálou různých kuchyní i jejich velikostí. Nejmenší z nich měla včetně obýváku a jídelny pouhých 13 m2, největší zase 53 m2. Majitelka této velkorysé kuchyně nám prozradila: „Nejvíc si v našem novém domě užívám velký prostor a volnost. Bydleli jsme předtím v malém bytě, který měl celkově 42 m2. Teď má jen obývák s kuchyní rozlohu 53 m2, což je paráda. Taky jsme si přáli zvýšené stropy na 2,9 metru a vyšší dveře – je to pro nás pocitově příjemnější a vzdušnější. V kuchyni jsme umístili výsuvnou digestoř, protože klasická by tu kvůli vysokým stropům nevypadala hezky. Navíc by byla hodně drahá, protože by musela být dělaná na míru. Tato digestoř má možná menší odtah než ty klasické, ale nám to stačí, a hlavně nehyzdí čistý prostor.“ Více o jejich unikátní dřevostavbě na kraji Brna se dočtete v rozhovoru s majiteli – Tomášem a Kristýnou.
Bez digestoře to není ono. Pořiďte si odsavač par a vyhněte se zápachu v kuchyni
Malinká, ale dostatečná
Naopak existují i dřevostavby, které jsou prostorově velice skromné. Jednu takovou jsme navštívili na Benešovsku. Modulový domek 2+kk nechal na zahradě postavit pan Roman pro svoji maminku, která náhle ovdověla. V domku je obývací pokoj s kuchyňským koutem, které mají dohromady užitnou plochu 13 m2. Maminka pana Romana je ale nadmíru spokojená. Má své soukromí, spoustu času tráví na zahradě a hlavně má nablízku svá tři vnoučata, kterým královsky vyvařuje, přestože je její kuchyňka menší.
Okno v kuchyni chtějí všichni
S požadavkem mít v kuchyni přirozené světlo jsme se setkali ve 100 procentech případů. Jak se rozhodla například paní Zuzana? „Chtěla jsem v kuchyni místo jednoho okna hned dvě, protože jsem věděla, že tady budeme mít krásné okolní prostředí, a chtěla jsem vidět ven. Pro mě byla okna a denní světlo velice důležité.“ Více o jejich domě se dozvíte v rozhovoru: Odstěhovali jsme se do dřevostavby za Prahu. Náš syn se díky tomu uzdravil.
Bydlení podle Feng Shui: čistá kuchyně zlepší nejen vaše zdraví, ale i finanční situaci
Co tedy Češi ve svých kuchyních preferují?
Každý dům i každá kuchyně jsou samozřejmě individuální a záleží na konkrétním majiteli, k čemu se přikloní. Některé společně znaky jsme ale v kuchyních českých dřevostaveb přece jen vypozorovali.
1. Propojení s obývacím pokojem
V naprosté většině domů je dnes kuchyně součástí velkého obytného prostoru, kde se nachází zároveň i jídelna a obývací pokoj.
2. Velikost kuchyně
Jak už jsme psali výše, viděli jsme kuchyně spojené s obývákem, které měly mezi 13–53 m2. Průměrně se však plocha hlavního obytného prostoru pohybuje kolem 39 m2.
3. Tvar kuchyňské linky
Tvar kuchyně je velice individuální parametr. Narazili jsme na různorodé kuchyně – do tvaru L, U, G, ale i jednoduché linky pouze na jedné straně.
České domácnosti radí: 11 vychytávek v kuchyni, na které se zaměřte v roce 2023
4. Ostrůvek či barový pult
Ostrůvek bývá velmi často součástí českých kuchyní. Mívá různé využití, někdy je i multifunkčně navržený. Může sloužit k přípravě či servírování jídla, vaření (má varnou desku a digestoř), stolování či barové posezení. Viděli jsme i ostrůvky, jejichž součástí byl dřez či schované pracovní místo z druhé strany kuchyně. Některé ostrůvky bývají víceúrovňové – z jedné strany slouží třeba k vaření, z druhé jako barový pult. Několik majitelů nám také potvrdilo, že kuchyňský ostrůvek milují i jejich děti či vnoučata – často po něm lozí nebo se kolem něj prohánějí.
5. Okno v kuchyni a výstup ven
Okno v kuchyni má naprostá většina dřevostaveb, které jsme navštívili. A v případě, kdy není okno přímo nad linkou, jsou velká francouzská okna hned vedle kuchyně, aby byl umožněn dostatek světla a výstup ven na terasu.
6. Spížka
Mnoho Čechů preferuje ve své kuchyni spížku. Moderní dřevostavby jsou často nepodsklepené, proto se větší úložný prostor pro skladování potravin hodí.
7. Lednice
Nejčastěji se pochopitelně setkáváme se dvěma typy ledniček. Jsou buď vestavěné, tudíž neviditelně součástí kuchyně, nebo jsou samostatně stojící. V takovém případě se ve velkém procentu případů jedná o velkou americkou lednici. Jaká je aktuální nabídka úsporných kombinovaných lednic? Srovnání cen zde.
Prohlédněte si dvacet různých českých kuchyní v naší fotogalerii.
Pokud vám přišel článek zajímavý, sdílejte ho také se svými přáteli.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Petra Srncová
Vydáno dne:
31.07.2020
Photocredit: Jan Planička
Jídelní židle: Žhavé tipy a trendy
Sháníte nové jídelní židle? Co musí židle do jídelny nebo kuchyně splňovat a jaké jsou současné trendy se dozvíte v tomto článku.
Barové židle do kuchyně: Fotogalerie a tipy pro výběr
Jak a podle čeho vybrat správné barové židle do vaší kuchyně? Kolik barové židle stojí a na co si dát pozor se dozvíte v tomto článku. Inspirovat se můžete ve fotogalerii.
Moderní i rustikální kuchyně: Fotogalerie plná inspirace
Kuchyně je centrem každého bytu nebo domu. Setkává se v ní celá rodina
Obklady do kuchyně: Inspirace, trendy a tipy
Hledáte inspiraci pro vaše obklady do kuchyně? Naleznete zde.
5 tipů, jak si založit bylinkovou zahrádku
Založte si bylinkovou zahrádku, ve které vám poroste koření do kuchyně i léčivé bylinky. Bylinkový záhon je téměř bezúdržbový. Ukážeme vám, jak na to.
Domek, ve kterém se všechno dění točí kolem kuchyně
Design domku ukrytého mezi vzrostlými stromy je jako vystřižený z 50. let minulého století, kdy se vše točilo kolem kuchyně.
3D epoxidové podlahy do kuchyně i koupelny: originální a trvanlivé řešení, které budí emoce
Procházka po mořském dně, meditace na útesu či spaní v oblacích. 3D podlahy vám zajistí nečekané zážitky. Více v naší galerii.
Bydlení podle Feng Shui: nevěřili byste, kolik známých staveb je postaveno podle těchto principů
Česká a světová architektura podle Feng Shui. Které známé stavby v sobě ukrývají principy starého čínského učení? Čtěte v našem článku.
Kuchyňské pracovní desky – materiály, novinky, ceny
Jakou vybrat pracovní desku do kuchyně? Jaké vlastnosti mají různé materiály, jaké jsou novinky v této oblasti a jaká je jejich cena?
Venkovní zahradní kuchyně – inspirace, rady a tipy nejen pro stavbu svépomocí
Dlouho uvažujete o stavbě venkovní kuchyně? Velký sen, který jste se rozhodli zrealizovat, nebo ještě stále váháte? Článek s inspirací jak začít, pokračovat a na co si dát třeba pozor.
SOUVISEJÍCÍ TÉMATA
- Jídelní stoly
- Vinylové podlahy
- Laminátové podlahy
- Dlažby
- Jídelní židle
- Kuchyňské židle
- Barové židle
- Dřevěné židle
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: