Do zákazu některých kotlů na tuhá paliva zbývá jen necelého půl roku. Opozdilce čeká tučná pokuta
Do zákazu kotlů první a druhé emisní třídy zbývá už zase o něco méně času. Ačkoliv se zákaz neúprosně blíží, velkou část domácností to stále nechává chladnou. Konkrétně se jedná o více než 150 tisíc domácností, které stále nemají pořízené nové topné zařízení. Za topení starým kotlem přitom hrozí nemalá pokuta. Podle slov ministerstva navíc další odklad zákazu nepřipadá v úvahu.
Nabídka nebude stačit poptávce
Od začátku září 2024 začne platit zákaz provozu starých kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. I když je zákaz prakticky za dveřmi, staré zařízení používá v České republice ještě sto padesát tisíc domácností. Nedostatečná aktivita majitelů starých kotlů však není jediný problém. Zároveň hrozí, že nabídka nových kotlů nebude stačit poptávce, která pravděpodobně prudce vzroste ještě krátce před samotným zákazem.
Ačkoliv už moc času nezbývá, v poslední době nebyl zaznamenán žádný větší zájem o koupi nových topných zařízení. Naopak, prodej kotlů i tepelných čerpadel je nižší než během pandemie. A to neplatí pouze pro Českou republiku, ale také například pro Německo nebo Rakousko.
Výrobci i topenáři však před instalací na poslední chvíli varují. Je pravděpodobné, že se výměna u tak velkého počtu domácností nemusí stihnout včas.
Lidé počítají s dalším odkladem zákazu
Lidé nejspíše stále ještě počítají s tím, že bude zákaz opět odložen, jako se to už jednou stalo. Původně měl zákaz vejít v platnost již 1. 9. 2022. Byl však o dva roky posunut kvůli složité situaci v oblasti energetiky.
Ministerstvo životního prostředí však mluví zcela jasně. Termín je konečný a k žádnému dalšímu posunu nedojde. Opravdu se tak občanům nevyplatí počítat s dalším protahováním nebo s tím, že nebude zákaz v praxi vymáhán.
Kolik stojí moderní kotle, které spadají do povolených emisních tříd, se můžete podívat například zde.
Nemáte nový kotel? Čeká vás tučná pokuta
Pokud se starého kotle nevzdáte po termínu 1. září 2024, může vám být uložena pokuta ve výši 50 tisíc korun. Tu navíc může dostat jedna domácnost i opakovaně, tudíž se nevyplatí strategie: jednou zaplatím pokutu místo pořizování nového, dražšího kotle.
Kotel první nebo druhé emisní třídy se navíc dá utajit jen stěží. Usvědčí ho silný zápach a tmavý kouř stoupající z komína. Proto budou okolní sousedé hned vědět, zda už jste starý kotel vyměnili za novější zařízení.
Chcete proplatit půlku kotle nebo celý?
Pro domácnosti s nízkými příjmy navíc stále platí, že si mohou nové zařízení pořídit prostřednictvím dotací. Kotlíková dotace je mířena na nízkopříjmové domácnosti, které mají problém s jakýmkoliv podílením se na nákladech. Poskytuje tak až 95 % pořizovacích nákladů nejen na nové topné zařízení, ale také na přestavbu kotelny nebo například projektovou dokumentaci. Na výměny kotlů 1. a 2. emisní třídy dále přispívá program Nová zelená úsporám, se kterým je možné vyměnit starší topidla za nový kotel na biomasu (tedy dřevo, brikety nebo pelety), případně tepelné čerpadlo.
Ceny tepelných čerpadel na českém trhu si můžete srovnat zde.
Právě kotle na dřevo a dřevní paliva jsou možnou náhradou za staré uhelné kotle, které budou brzy zakázány. Jedná se o nejlevnější paliva, kterými v Česku vytápí přes milion lidí. Výhodou je především jejich dostupnost a cena. Stabilně nízká cena je také u pelet, u kterých se pohybuje okolo 8 Kč/kg.
Na aktuální ceny kotlů na pelety se můžete podívat zde.
I přes dotace si však mnoho domácností nemůže nový kotel dovolit. Navíc je nutné náklady nejdříve zaplatit z vlastních zdrojů a peníze obdržíte až zpětně.
Není to jako ve škole. Pětka je nejlepší
Celkem rozlišujeme pět emisních tříd kotlů. Hodnocení kotlů vychází z platné normy ČSN EN 3035:2012, která určuje zařazení kotle do příslušné třídy. Kotle páté třídy vykazují nejvyšší účinnost a nejmenší znečištění. U kotlů 1. emisní třídy je to přesně naopak. Za nadmíru neekologické jsou tedy považovány kotle 1. a 2. emisní třídy, které budou právě od 1. září 2024 zakázány.
Jak zjistíte emisní třídu vašeho kotle?
Pro zjištění emisní třídy kotle poslouží emisní štítek, který je nejčastěji umístěn na zadní části kotle. Pokud ho nenajdete, podívejte se do dokumentace kotle. Za zakázané jsou považovány také všechny kotle vyrobené před rokem 2003, kdy bylo zavedeno označování kotlů pomocí emisních tříd. Může se to týkat kotlů na uhlí, dřevo nebo i jiná tuhá paliva.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Zuzana Černá
Redaktorka
Vydáno dne:
03.04.2024
Photocredit: ŠJů (Wikipedia CC 3.0) a Klastr Česká peleta (se souhlasem)
Vyplatí se kotel na pelety? Prohlédněte si 3 typy kotlů, které vás nezklamou
Zapomeňte na vysoké náklady za palivo. Čtěte, jak kotel na pelety vybrat, a zjistěte, zda je toto moderní topení právě pro vás.
Je dřevo opravdu uhlíkově neutrálním palivem?
Spalování dřevní biomasy nemusí být nutně ku prospěchu životnímu prostředí. Koncept uhlíkově neutrálního zdroje energie má totiž silné mezery. Co říkají světoví odborníci?
Nakupuji palivové dřevo – na co si dát pozor a jak ušetřit tisíce?
Který typ palivového dřeva je nejvýhodnější v poměru cena/výkon? Soubor klíčových faktorů vedoucí k tisícové úspoře při nákupu dřeva najdete v tomto článku.
Zákaz kotlů a kamen na dřevo EU nechystá
Informace ohledně zákazu topení dřevem není pravdivá. Na základě původního článku jsme zpracovali shrnutí všech zavádějících informací.
Kalkulačka: cena palivového dřeva – kolik zaplatíte za 1 kWh
Vypočítejte si tu nejvýhodnější cenu palivového dřeva podle on-line kalkulačky. Porovnání nabídek a zjištění nejvýhodnější ceny.
Zákaz prodeje kotlů a kamen na uhlí nebude. Stát narazil na odpor veřejnosti
Plánovaný zákaz kotlů a kamen na uhlí od ledna 2025 neprojde. Narazil na hlasitý odpor veřejnosti i významných institucí.
Zákaz plynových kotlů se nechystá. Šířené informace nejsou pravdivé
Poslední dobou se můžeme dočíst o tom, co vše se nám chystají úředníci z Bruselu zakázat.
Za nevyvezenou žumpu nebo septik se rozdávají pokuty až 100 tisíc. Důležité je pečlivě uchovat doklad
Mnoho majitelů septiku či jímky nechávalo jejich obsah volně vytékat. S novelou vodního zákona je tomu konec. Za plné nebo nefunkční jímky hrozí majitelům pokuta.
Neplatný energetický štítek mají statisíce domácností. Hrozí jim pokuta až 200 tisíc korun
Problém s neplatným energetickým štítkem se týká statisíců lidí a pravděpodobně budou jejich počty ještě růst. Mnoho majitelů přitom o tomto nedostatku nemá ani tušení. Nevyplatí se však brát na lehkou váhu.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: