HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zákaz prodeje kotlů a kamen na uhlí nebude. Stát narazil na odpor veřejnosti

„Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil.“ Nerozhodnost zástupců státu nezůstává pouze v pohádkách. Na konci srpna jsme vás informovali o tom, že se stát chystá od ledna 2025 zakázat prodej spalovacích zdrojů na uhlí. Uběhl pouhý měsíc a už je zase všechno jinak. Ministerstvo narazilo na vlnu negativních ohlasů. Jedná se tak o jeden z mála případů, kdy názory „obyčejných lidí“ ovlivnily rozhodnutí „těch nahoře“.


Plánovaný zákaz kotlů na uhlí měl být platný od ledna 2025
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: N509FZ (Wikipedia CC 4.0)

Zákaz kotlů a kamen na uhlí se nakonec nekoná

Původní návrh zakázat od ledna 2025 prodej kamen a kotlů na pevná fosilní paliva, tedy i na uhlí a koks, se nesetkal s příznivým ohlasem veřejnosti. Podle připravované novely zákona o ochraně životního prostředí tak budou mít lidé možnost koupit si zmíněné spalovací zdroje i nadále. Tato novela čeká na jednání vlády.

To, že zákaz prodeje těchto topných zařízení neprojde, potvrzuje i mluvčí Ministerstva životního prostředí Lucie Ješátková: „Rozhodli jsme se po připomínkovém řízení tento zákaz z návrhu zákona vypustit. Výrobci zdrojů na pevná fosilní paliva tedy budou moci tyto zdroje nadále uvádět na trh, pokud odpovídají zákonným požadavkům.“

To znamená kotle, které spadají do třetí a vyšší emisní třídy. Kotle 1. a 2. emisní třídy budou od 1. 9. 2024 zakázány.  Konkrétní hodnoty pro zařazení kotlů do jednotlivých emisních tříd si můžete prohlédnout v galerii

Reakce na zákaz byla bouřlivá

Reakce na zákaz kotlů a kamen na uhlí od roku 2025 byla hlasitá. Již v původním článku jsme informovali, že na adresu novely zákona se sešlo celkem 500 připomínek. Ty zaslala dokonce i některá ministerstva a oslovené organizace. Proti zákazu se vyslovily také významné instituce, jako například Úřad vlády České republiky, dále Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Hospodářská komora a další.

Zákaz kotlů a kamen na uhlí postrádal logiku

Pro odstoupení od plánovaného zákazu mělo Ministerstvo životního prostředí hned několik důvodů. Jedním z nevýraznějších byl fakt, že uhlí jako palivo pro vytápění využívá stále téměř 300 tisíc českých domácností. Navíc zákaz nebyl v souladu s předpisy Evropské unie o volném pohybu zboží. Faktem je, že spalování uhlí v českých domácnostech se na celkových emisích podílí jen asi jedním procentem. To znamená, že i úplné ukončení spalování uhlí v domácnostech by se na celkových emisích téměř neprojevilo.

Největší odpor vzbuzovalo to, že by zákaz prodeje kotlů na uhlí donutil české výrobce prodávat v zahraničí, na čemž by státní rozpočet tratil. Lidé, kteří by si chtěli kotel či kamna na uhlí pořídit, by jej kupovali v sousedních zemích a došlo by pouze k oslabení českých výrobců.

Dále odpůrci zákazu argumentovali sociálními dopady. Mnoho lokalit v České republice zatím nemá plynovou přípojku. Měli by tak na výběr pouze mezi kotlem na dřevo a tepelným čerpadlem, na které mnoho domácností kvůli vysoké pořizovací ceně vůbec nedosáhne.

Když to nešlo po zlém, půjde to po dobrém

Ministerstvo tak zvolilo k celé problematice jiný přístup. Namísto zákazů či příkazů má v plánu lidi motivovat k instalaci ekologičtějších topných zařízení. K tomu využívá staré dobré dotace, které mohou být pro mnoho lidí značným lákadlem. Lidé mohou dostat dotaci v rozmezí 30 až 140 tisíc. Nutno však dodat, že i zde jsou určitá „ale“. Proto je dobré se před čerpáním datací pořádně zamyslet a také si zjistit, k jakým povinnostem vás dotace zavazují.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
08.10.2023

Photocredit: N509FZ (Wikipedia CC 4.0)

3

Kotel na dřevo: Kolik stojí a kdy se vyplatí?
Zvažujete do vašeho domu kotel na dřevo nebo uhlí? Kdy se kotle na dřevo vyplatí a jaké jsou aktuální ceny na trhu, zjistíte zde.

Automatické kotle se zásobníkem: Vyplatí se?
Automatické kotle se zásobníkem vytápí interiér efektivně a bez nutnosti časté obsluhy. Kotel si ze zásobníku sám přikládají topivo, zejména pelety, uhlí nebo štěpku.

Kondenzační plynové kotle pro domácnost: Jak vybrat ten správný?
Plynové kotle pro domácnost představují ekologický a ekonomický zdroj vytápění. Víte, že na kondenzační plynový kotel můžete získat dotace? V našem článku se například dozvíte, jak plynový kotel vybrat i jak je to s ohřevem vody.

Vyplatí se kotel na pelety? Prohlédněte si 3 typy kotlů, které vás nezklamou
Zapomeňte na vysoké náklady za palivo. Čtěte, jak kotel na pelety vybrat, a zjistěte, zda je toto moderní topení právě pro vás.

Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?
Vysoké ceny plynu nemusí nutně zamávat rodinným rozpočtem. Odborníci navrhli ověřené postupy, jak snížit výdaje za topení plynem.

Zakáže skutečně Evropská unie kotle a kamna na dřevo?
Spalování palivového dřeva je extrémně emisní, tvdí zahraniční studie. Chystá se zákaz krbových kamen a kotlů na dřevo?

Zákaz kotlů a kamen na dřevo EU nechystá
Informace ohledně zákazu topení dřevem není pravdivá. Na základě původního článku jsme zpracovali shrnutí všech zavádějících informací.

Zákaz kotlů na pevná paliva se blíží. Starý kotel přitom stále mají statisíce lidí, nových není dostatek
Některé kotle na pevná paliva budou od září 2024 zakázány. Za jejich provoz hrozí pokuta 50 tisíc korun.

Cena českých pelet 2024 – zákazníci ušetří, pokud je nakoupí v zahraničí
Domácnosti, které využívají k vytápění dřevěné pelety, čeká v roce 2024 nevyhnutelné. Podobně jako u dalších paliv, dojde i u pelet k nárůstu ceny.

Zákaz topení dřevem v krbových kamnech a vložkách. Mnoho Čechů žije ve velkém omylu
Je zákaz topení v krbových kamnech a vložkách holý nesmysl nebo se bude brzy jednat o realitu? Na tuto stále diskutovanější otázku, existuje jasná odpověď.