HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Kaskádový princip využívání dřeva je synonymem udržitelnosti

Chovat se udržitelně znamená chovat se tak, abychom svým chováním neohrozili budoucnost jakéhokoliv systému. V oblasti stavebnictví mají i díky udržitelnosti dřevostavby jednoznačně největší potenciál. Životní cyklus stromu i dřevostavby je 80–100 let. Než nový dům realizovaný technologií dřevostaveb doslouží, vyroste nový v lese.


Kaskádový princip využívání dřeva je synonymem udržitelnosti
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Shutterstock

Díváme se na kvalitu s ohledem na životní prostředí

Ing. Lenka Trandová je ředitelkou Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), nezávislého uskupení firem, které jsou přesvědčeny, že dřevostavby jsou tou správnou cestou moderní a udržitelné výstavby.

Fotogalerie:

i Foto: Shutterstock, ADMD

„Cílem našich členů i samotné asociace je, aby se domy stavěly kvalitně a s ohledem na životní prostředí. Proto všichni naši členové splňují přísné požadavky na návrh i realizaci stavby podle certifikace Dokument národní kvality a také etický kodex ADMD. My jsme si zamilovali dřevo a věříme, že si ho zamiluje každý, kdo svět dřevostaveb pozná,“ říká a na téma udržitelnosti hned na úvod dodává: „Udržitelnost, ochrana klimatu a ekologické chování je součástí životního stylu mnoha našich zákazníků. Pro ně to není vnější póza, ale oni si dřevostavby vybírají nejen pro jejich kvalitu, rychlost výstavby a další parametry, které člověk od nového bydlení čeká. Na otázky, jak a zda pomáhají dřevostavby životnímu prostředí se ptají, a právě pro dlouhodobou udržitelnost si dřevostavbu nakonec i vyberou.“

Dřevo bylo, je a bude součástí našeho ekosystému

Dřevo je trvale udržitelná surovina a české lesnictví je v evropských měřítkách jeho významným producentem. Aktivní lesní hospodaření, pěstování lesa, péče o les a těžba, to jsou ty největší přínosy pro ochranu životního prostředí a ochranu proti změnám klimatu. Bez aktivní práce lesníků bychom museli spotřebovat o mnoho více plastů a betonu namísto dřeva. Trvale udržitelné hospodaření je to, co předáváme našim dalším generacím.

Kaskádový princip využívání dřeva začíná a končí u těžby dřeva

Současná těžba dřeva probíhá plně v souladu se zásadami trvale udržitelného lesnictví a smysluplně využít se dá 100 % dřevní hmoty. Na stavbu dřevostavby se nejčastěji využívá dřevo smrku, který roste v našich lesích zhruba 80 až 100 let do podoby a velikosti, aby se dal vytěžit a použít na stavbu domu. Na jeden průměrný rodinný dům využije výrobce dřevostavby přibližně 15 takových stromů, u roubenky nebo stavby z masivních panelů je to dvakrát víc. Do 1 kubíku dřeva se přitom uloží až 1 tuna CO2 a díky tomu se dá v běžné dřevostavbě a její nosné konstrukci uložit velké množství oxidu uhličitého.

Stavby jsou podle normy navrženy na životnost 50 let, i dřevostavby však samozřejmě vydrží mnohem déle, běžně je to až 100 let. Mezitím v lese vyrůstají další stromy, které do sebe ukládají další uhlík.

Výroba stavebního řeziva a dřevostaveb probíhá u nás a je ekologicky maximálně ohleduplná

Ing. Michal Šopík, předseda výkonné rady ADMD, vysvětluje:

„My jako výrobci dřevostaveb nejsme moc závislí na fosilních palivech. Energetická náročnost výroby není tak velká a při využití fotovoltaiky se ještě snižuje. My konkrétně nepotřebujeme ani kubík plynu, protože si elektřinu vyrábíme z fotovoltaické elektrárny a pro topení využíváme odpad z dřevní hmoty, která vzniká při výrobě našich konstrukcí. Členové ADMD využívají i ekologické kotle na dřevo, někdo spaluje peletky, někdo s odpadem obchoduje a dodává jej výrobcům peletek nebo briket a na oplátku získává palivo zdarma nebo za velmi výhodnou cenu. Výroba dřevostaveb je tak nejen ekologická, ale i ekonomická.“ Ing. Tomáš Nemrava, člen výkonné rady ADMD k tomu dodává: „Dřevostavby jsou při výrobě energeticky skutečně velmi úsporné. V našich výrobních provozech pracuje 100 lidí, ročně děláme kolem 200 dřevostaveb, a přitom i díky fotovoltaice na střechách našich objektů platíme jako firma měsíčně za energie po posledním navýšení pouhých 21.000 Kč.“

Stavební proces je takřka bezodpadový

Síť dodavatelů dřevostaveb pokrývá celé území České republiky. Dodavatelé dřevostaveb také dlouhodobě sází na panelový systém výstavby, při kterém probíhá veškerá příprava a výroba ve výrobní hale. Na místě samotné realizace se prefabrikované díly už jen v extrémně krátkém čase smontují. Tato cesta zaručuje nejen přesnost a rychlost výstavby, ale také takřka suchý proces s minimem vody a odpadu.

Bydlení je energeticky úsporné, příjemné a chrání zdraví obyvatel domu

Současné dřevostavby dovolují jednoduše a rychle stavět pasivní domy a domy s téměř nulovou spotřebou energie. Velmi flexibilní jsou i z hlediska topných systémů – je jen na investorovi, zda dům osadí fotovoltaickou elektrárnou, tepelným čerpadlem, sálavými kamny, větráním s rekuperací a dalšími technologiemi, které snižují spotřebu energie a přispívají k tepelnému komfortu.

Co s dřevostavbou po skončení její životnosti? Recyklace nebo výroba tepla a elektřiny

Uhlík uložený ve dřevě se uvolní, až dřevo zetleje nebo se spálí. Po skončení užívání stavby lze dřevo buď znovu recyklovat a využít do velkoformátových materiálů jako jsou například dřevotřískové desky, nebo se dá využít jako zdroj tepla. Dřevní odpad se také využívá jako hnojivo. Teprve potom se kruh uzavře.

Ing. Lenka Trandová k tématu udržitelnosti dodává: „Zájemcům o dřevostavby říkáme, že tím, že se rozhodnou stavět dřevostavby, pomohou životnímu prostředí. A pokud chtějí být ještě více zodpovědní, mohou za každý strom použitý na jejich novou dřevostavbu vysadit nový strom v lese.“

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který probíhá 23. – 25. května 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
28.11.2022

Photocredit: Shutterstock

5

Úchvatná chata s minimální uhlíkovou stopou
Chata na břehu kanadského jezera, ve které je vše podřízeno trvalé udržitelnosti, nízké spotřebě energie a snaze nezanechávat uhlíkovou stopu.

Deklarace udržitelnosti – nová iniciativa českých architektů
Deklarace udržitelnosti je nová iniciativa sdružující architekty a stavitele, kteří mají zájem přispět ke zlepšení stavu životního prostředí našich měst a obcí v celé České republice. Co konkrétně si klade za cíl?

Nový přístup ke stavbám: Proč stavět ze dřeva?
Přinášíme vám nejefektivnější způsob, jak porozumět dřevostavbám. Zhlédněte šestidílný seriál pojednávající o stavbách na bázi dřeva, jejich výhodách a důvodech, proč čím dál více majitelů volí právě tento systém.

Odborná konference spojila stavby & udržitelnost v živé příklady
Spojení architektury staveb a udržitelnosti nebylo nikdy jednodušší. Odborná konference Spojení staveb a udržitelnosti představila ověřené přístupy. K jakým řešením dospěla?

Luxusní tiny house není jen pro vyvolené. Sourozenci staví mini domky, které si může dovolit každý
Malý domek na kolečkách, který si může dovolit každý, a přesto nabízí luxusní bydlení. Přesně takové tiny housy staví sourozenci Dan a Eli.

Kdo nahradí pokácené stromy a jaká je životnost dřevostaveb?
Jak je to s ekologií, udržitelností a životností dřevostaveb? Uhlíková stopa CO2, likvidace dřevostavby, regulace vlhkosti a mnohem víc.

Dřevostavby jsou domy, ve kterých se cítíte dobře
Vlastnosti dřeva jako klíčového stavebního materiálu dřevostaveb, doplněné o um a zkušenosti jejich výrobců jsou základem, ze kterého vyrůstají budovy, které jsou ohleduplné nejen k přírodě, ale i k našemu zdraví.

Revoluční konfigurátor Wood Base je nově dostupný nejen projektantům a architektům
ADMD představuje „Wood Base“ – průlomový konfigurátor pro návrh dřevěných konstrukcí. Certifikované skladby pro dřevostavby jsou nyní snadno dostupné na jediném místě pro všechny projektanty i architekty.