HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zedníci brzy přijdou o práci. Budou nahrazeni drony

Technologie se neustále vyvíjí a to, co bylo ještě nedávno těžko představitelné, se dnes pomalu a jistě stává součástí praxe. Krásný příklad v tomto odvětví jsou třeba drony, které se během několika posledních let staly běžně dostupnou hračkou. Vyžití dronů ve stavebnictví k mapování terénu a pořízení snímku je dnes zcela běžné. Proč ale nevyužívat drony přímo pro výstavbu domu? Francouzští architekti na této technologii pracují a posouzení jejich dosavadní snahy raději přenecháme na vás.


Drony ve stavebnictví
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Shutterstock

Drony vs. stavebnictví. Je zde vůbec společná cesta?

O možnosti využití dronů pro výstavbu domů se mluví již nějakou chvíli. Jejich praktická velikost, jednoduché ovládání a schopnost koordinovaného letu by našly nejedno využití. V oblastech s omezeným přístupem těžké techniky, jako je například jeřáb, by mohly být ideálním řešením pro transport materiálu. V současné době brání tomuto využití dronů jejich nosnost. Vzhledem k tomu, že stavební materiály dosahují hmotnosti i několik tun, jsou současné možnosti dronů limitovány jejich nízkým výkonem. Tým francouzské architekty Stephanie Chaltiel se v rámci projektu s názvem Mud Shell rozhodl obejít toto omezení a využít dron ke stavbě trochu jiným způsobem. Pro architekty může být totiž extrémně lákavé a výhodné využít drony pro stavby domů organických tvarů.

Fotogalerie:

i Foto: Shutterstock , Fuetotene, Michael Khor, Pixnio CC0

Řešení rychlé výstavby bez těžké techniky v místech zasažených katastrofou

Stephanie Chaltiel se specializuje na výstavbu organických objektů, které jako svůj hlavní materiál využívají hlínu a dřevo. Vy svých návrzích vychází z technologií, které používali naši předkové a dodnes je stále využívají některé domorodé kmeny po celém světě. V rámci výstavy Designjuction 2018 v Londýně představila se svým týmem prototyp robustního klenutého přístřešku pokrytého hlínou, jehož výstavba je velmi rychlá a jednoduchá. Název Mud Shell tedy lze volně přeložit jako „hliněná ulita“. Tento prototyp přístřešku byl navržen jako řešení rychlé výstavby dočasného obydlí v oblastech uprchlických táborů či v místech zasažených přírodními živly. „Metoda výstavy byla navrhnuta tak, aby v krátkém čase byla schopna realizovat co nejvíce staveb v oblastech, které postihla nějaká katastrofa,“ říká Chaltiel. Jakou roli ale v takovém procesu výstavby hrají drony? Fotografie, jak výsledná stavba vypadá, si můžete prohlédnout v naší galerii.

Drony rozprašují hlínu a staví hliněné iglú

Konstrukce přístřešku je tvořena z KVH hranolů, které byly k sobě pospojovány. Její tvar je kopule, která svým způsobem připomíná iglú. Stěny přístřešku jsou poté tvořeny z pytlů slámy, které slouží zároveň jako izolace, a na které byl pomocí dronu vytvořen nános fasády z jílu. Tým inženýrů z Belgie vytvořil pro tento projekt speciálního drona, na kterém byla umístěna tryska rozprašující mokrý jíl. Mokrý jíl funguje jako lepidlo, které po nánosu na slaměnou konstrukci iglú schne a vytváří se tak pevná fasáda. Dron je tak schopen v čase několika desítek minut dokončit „fasádu“, která nepropouští žádnou vlhkost. Takovouto práci by poctivý řemeslník dělal několik dní.

Video: Norská rodina žije ve skleněné kopuli

Výsledná konstrukce Mud Shell může být postavena během pár hodin z levných, lehkých a snadno dostupných materiálů. Při výstavbě ulity se kombinují starodávné stavební techniky vymazávání hlínou s moderní technologií aplikace pomocí dronů. Pokud by byla fasáda takového přístřešku vymazávána klasickou metodou (rukama), trvala by celá výstavba několik dní. Drony tak pomáhají celý proces realizace automatizovat a urychlit.

Video, jak realizace fasády vypadá, můžete zhlédnout zde:

Drony a jejich role ve stavebnictví budoucnosti

Praktické využití dronů jako technologie pro výstavbu domů je více než logické. Jejich potenciál v oblastech stavebnictví je však teprve v počátcích a budoucnost ukáže, zda tento směr není jen dalším přešlapem. „V současné chvíli experimentujeme i s automatizovanými přelety. Bohužel tuto metodu jsme nemohli ukázat v Londýně kvůli přísným pravidlům pro letectví, které zde platí.“ Stephanie Chaltiel doufá, že její práce prokáže, že stříkací systém dronů má potenciál a může být bezpečně používán pro výstavbu vysokých objektů i v hustých městských oblastech.

Samonosná slaměná kopule je první svého druhu na světě. Interiér si majitelé nemohou vynachválit

Architektka a její tým také pracovali na systému, který by umožnil dronu pokrýt velké plochy najednou. V současné době se její tým věnuje projektu ve Vietnamu, kde by bylo možné pomocí dronu vytvořit stříkanou metodou fasádu na domě u útesů. Další vývoj a pokroky v oblasti využití dronů ve stavebnictví pro vás budeme i nadále sledovat.

A co si myslíte o výstavbě domů pomocí dronů vy? Mají se opravdu zedníci bát o práci? Případně v jak dlouhém časovém horizontu mohou takové zásadní změny ve stavebnictví nastat? Napište nám do diskuze svůj názor.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
31.08.2022

Photocredit: Shutterstock

1

3D tisk domů je stále dostupnější. Domek vyjde na 80 000 Kč a je postavený za den.
3D tisk domů je ve stavebnictví novinkou, která strhává zájemce svou rychlostí a dostupností. Co vlastně stojí za tímto fenoménem?

Izolaci slaměného domu pořídíte za 30 000 Kč
Chcete si postavit dům z alternativních materiálů? Zkuste slámu. Ušetříte s ní spoustu peněz za vytápění. V čem jsou její další výhody a co si určitě pohlídat?

Chaty kryté dřevěným krunýřem ustojí polární klima. Navrhl je počítač.
Extrémně nehostinné podmínky už nejsou pro nový koncept výstavby dřevostaveb překážkou. Průzkum i výrobu obstarají počítače, na vás je jen montáž.

Dřevostavba se zelenou střechou zateplená pomocí slámy a omítnuta hlínou
V dnešním článku jsme si pro vás připravili přírodní dřevostavbu, která na první pohled dokonale splývá se svým okolím. Podívejte se, jak vznikala krok za krokem.

Top 7 světových trendů ve stavebnictví pro rok 2022
Co vše nás čeká ve stavebním průmyslu v roce 2022? Představujeme vám TOP 7 trendů, které posunou stavební sektor kupředu.

V Česku se rýsuje novodobá šlechta. Plat těchto profesí často přesahuje sto tisíc měsíčně
V České republice se rýsuje skupina pracovníků s vysoce nadprůměrnými platy, do které byste to možná neřekli. O jejich platu by si mohlo nechat zdát i plno vysokoškoláků.