Samonosná slaměná kopule je první svého druhu na světě. Interiér si majitelé nemohou vynachválit
Na jihozápadě Slovenska, v malé vesnici Hrubý Šúr, stojí netradiční stavba připomínající domek pro hobity. Kopule porostlá zelení je první samonosnou slaměnou stavbou na světě a najdeme v ní sídlo slovenského architektonického studia. Původně přitom měla kopule stát úplně jinde a měla v ní být kavárna. Více o zajímavé stavbě se dočtete v našem článku.
Původně zamýšlená kavárna se proměnila v kancelář architektů
Autorem návrhu je německý prof. architekt Gernot Minke. Původně kopuli navrhnul jako kavárnu, která měla stát v Portugalsku. Místní úředníci však její stavbu nepovolili a dílem štěstí a dílem osudu tak stavba stojí na Slovensku. Minke se totiž obrátil na své dlouholeté přátele a kolegy architekty, kteří se věnují ekologickým projektům z přírodních materiálů, a stavbu jim nabídl. Návrh přepracoval na kanceláře pro jejich architektonické studio a oni jej s nadšením přijali. Prohlédněte si unikátní stavbu v naší fotogalerii, kde si můžete prohlédnout její nesnadnou výstavbu, půdorys i překrásný interiér.
Fotogalerie:
Stavbu kopule zvládli architekti svépomocí
Stavba unikátního projektu probíhala v rámci mezinárodního workshopu, na který se sjeli spřátelení architekti z celé Evropy a z Kanady. Slovenští architekti tak zvládli celou stavbu svépomocí, za podpory svých přátel a dobrovolníků z rozličných států. Stavět se začalo v roce 2010 a samotná stavba trvala dva měsíce. Nějaký čas potom zabraly dokončovací práce.
Kopule je samonosná a najdeme v ní moderní technologie, jako je např. rekuperace
Slaměné balíky, ze kterých je kopule postavená, mají kónický tvar, který byl vypočítán pomocí speciálního programu. Jedinou pomocnou konstrukcí je dřevěný dutý věnec vynášený osmi sloupy. Aby projekt vyhověl nízkoenergetickému standardu s prvky pasivního, uvnitř dutého věnce proudí vzduch z řízeného větrání neboli rekuperace. Sláma sama o sobě má vynikající izolační vlastnosti, navíc bylo jako tepelný izolant na střeše i v podlaze použito pěnové sklo, díky čemuž stavba vyžaduje minimální vytápění.
Mohlo by vás zajímat: Pěnové sklo: Tepelná izolace s úžasnými vlastnostmi
Stavba vyniká svou pevností, přežila by i zemětřesení
Na vnější i vnitřní straně byly použity hliněné omítky, které dokážou slámu oboustranně sevřít a fungují jako parobrzda. Hliněné omítky také zvyšují požární odolnost a regulují vlhkost. Zvenku pak byla omítka zaizolována a pokryta geotextilií, na kterou se navezla lokální půda a příroda se už postarala o zbytek. V současnosti je celá kopule pokrytá přirozeným zeleným porostem. Stavba o rozloze 64 m2 je natolik pevná, že by odolala i zemětřesení.
Mohlo by vás zajímat: Izolaci slaměného domu pořídíte za 30 000 Kč
Interiér je vymyšlen prakticky a účelně, přesto je krásný a útulný
Interiér kopule je složený ze středové kruhové místnosti o průměru 6 m2 se světlíkem na stropě a osmi výklenky, které směřují do všech světových stran. Podlaha je, stejně jako omítky, hliněná a je ošetřena pouze nátěrem a olejovým voskem. Výklenky slouží jako pracovní místa architektů, kteří v architektonickém studiu pracují, kromě dvou – v jednom je kuchyňka a ve druhém zádveří. Architekti si toto uspořádání nemohou vynachválit. Mají dostatek soukromí na práci, navíc každý má vlastní kruhové okno s krásným výhledem, a zároveň mají na dosah společný prostor pro porady a další společné činnosti. Za zmínku také stojí výborná akustika ve středu kopule.
Mimořádná stavba, první svého druhu na světě, si získala uznání architektonického světa. Kromě nominace na Jurkovičovu cenu také získala evropskou environmentální cenu.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Barbora Matušková
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
01.11.2020
Photocredit: Createrra
Zelená střecha je zahradou ve městě
Co je to zelená střecha, kolik stojí a co je třeba udělat, aby jí neteklo?
Video: Norská rodina žije ve skleněné kopuli
Něco pro fanoušky ekologických staveb. Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo žít ve skleníku? Početná norská rodina to už zjistila!
Video: Jak se staví geodetická kopule „Dobrá karma“
Geodetická kopule – starověká konstrukce, která má neobyčejné vlastnosti! Podívejte se na video, jak se staví nejdokonalejší stavba, která byla kdy vynalezena!
Tento dům je izolovaný slámou a navíc energeticky soběstačný. Podívejte se, jak funguje
Energeticky naprosto soběstačný moderní dům odizolovaný pomocí balíků slámy. Dokonale zapadne do tradiční švýcarské výstavby venkovských farmářských stavení. Jak funguje?
Domek pro fanoušky Pána prstenů
Také jste si oblíbili malé útulné domečky, ve kterých bydlí hobité, odvážní obyvatelé Středozemě? Pak pojďte s námi jeden takový hobití domeček navštívit.
Slaměné domy – stavění, jak ho neznáte
Domy ze slámy nejsou zapomenutá historie. Naopak jich u nás pořád přibývá. Co je vlastně takový „slamák“? A jak vypadá? To se dozvíte v tomto článku.
Rozhovor s hvězdou alternativního bydlení: Domky oblých tvarů stavím ze dřeva a hlíny
Dům plný přírodních prvků ve tvaru oranžové kopule a útulný dřevěný domek na kolech – seznamte se s prací Steva Areena – nadšence do alternativního bydlení.
Organický dům: Budeme jednou bydlet pod zemí?
Mít dům a kolem zahradu? A což takhle bydlet pod zemí, aby zahradou byla celá vaše parcela? Projekt Organický dům od mexického architekta boří konvence.
Dřevostavba se zelenou střechou zateplená pomocí slámy a omítnuta hlínou
V dnešním článku jsme si pro vás připravili přírodní dřevostavbu, která na první pohled dokonale splývá se svým okolím. Podívejte se, jak vznikala krok za krokem.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: