HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vzácný celodřevěný kostel na Slovensku brzy oslaví 300. narozeniny

Na počátku 18. století bylo pro stavbu evangelických kostelů používáno dřevo jako hlavní stavební materiál. Kostel v obci Hronsek se dochoval v jeho původní podobě dodnes. Jedná se velkolepý celodřevěný kostel, který je svým architektonickým řešením nepřehlédnutelný. Přesvědčit se o tom můžete v našem dněšním článku.


Dřevěný kostel
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Ladislav Luppa

Lokace kostela

Starobylý celodřevěný kostel se nachází v obci Hronsek, který leží nedaleko od města Zvolen na Slovensku. Kostel je situovaný ve východní části obce jen několik desítek metrů od protékající řeky Hron. V blízkosti kostela se nachází také celodřevěná zvonice, který byla postavena ve stejném roce i architektonickém slohu jako kostel. Prohlédněte si obě vzásné a prastaré stavby v naší fotogalerii

Pohled do historie kostela

Tento nádherný kostel pochází z počátku 18. století. Kostel vznikl v duchu evangelické církve, která nebyla zrovna žádaná u tehdejšího panovnického rodu. Proto pro stavbu evangelických kostelů byly vydány regulativy, které tyto církevní stavby měly omezit na jejich životnosti. Jeden z regulativů zněl tak, že kostel musel být celodřevěný, dále například nesměl mít věž nebo jeho stavba mohla trvat maximálně rok. I přes tyto striktní nařízení byl kostel založen v roce 1725 a do roku 1726 byl postaven v celé své kráse. Brzy tedy oslaví své již 300. narozeniny. Při založení stavby byly vysázeny lípy, které tam rostou dodnes a tvoří příjemné i efektivní stínění kostela. Autor projektu celého kostela a přiléhajíci kaple není doposud znám.

Bude vás zajímat: Nejstarší roubenka v Čechách oslavila už 470. narozeniny

Nosná konstrukce kostela

Kostel je postaven na půdorysu velkého kříže s délkou přesahující 26 metrů a šířkou úctyhodných 11 metrů. Až ke kříži na střeše je stavba vysoká 8 metrů. Kostel je založený na kamenných základech a obvodové nosné stěny kostela jsou řešeny jako hrázděná dřevostavba. Typickým symbolem hrázděných staveb jsou šikmé masivní nosné trámy, které plní statickou funkci proti působení větru. Jelikož tyto trámy jsou viditelné z exteriéru, musí být provedeny z odolného dřeva, aby vydržely působení venkovních klimatických podmínek. Na stavbu nosných trámů bylo použito dubové dřevo. Pro vodorovné prvky stavby (věnce a prahy) bylo zvoleno dřevo modřínu. Mezi nosné trámy kostela se jako výplň umístily masivní dřevěné desky. Překvapivý je také důmyslný způsob spojování nosných dřevěných hranolů k sobě, který je založený na použití dřevěných kolíků. Stavba tak neobsahuje kovové spojovací prvky. Na stavbě se podíleli mistři tesaři ze zemí severní Evropy.

Zajímavé části kostela

Střecha kostela je řešena jako valbová. Na střešní krytinu byl použit dřevěný šindel. Ten se se také vyskytuje kolem celého obvodu kostela na „kordonové římse“. Kordonová římsa je vystupující část fasády, která odděluje jednotlivá podlaží. V případě popisovaného kostela by se dalo říct, že je římsa umístěna mezi parapetem a nadpražím. Zde tvoří také venkovní parapet. Okna kostela jsou malá a obdelníková. Skleněné výplně jsou vyrobené z foukaného skla ve tvaru šestiúhelníků. Na celé stavbě kostela je umístěno 30 těchto téměř stejných oken. Specifické jsou také přístřešky, které zastřešují jednotlivé vstupy do kostela, kterých je pět. Na jejich kopulovitou konstrukci bylo opět použito zastřešení pomocí dřevěného šindele. Kopulovité zastřešení vstupu pomáhali realizovat zmiňovaní mistři tesaři ze severních zemí. Na třech stranách střechy kostela jsou umístěny velké dubové kříže. Na poslední straně kostela je pak umístěný kohout, který je symbolem křesťanské bdělosti.

Interiér kostela a jeho provoz

Ohromující je také kapacita kostela na počet míst k sezení, kterých je přes tisícovku. Lavice na sezení jsou stále původní a jsou vyrobeny z dubového dřeva. Místa na sezení byla uspořádána tak, aby ze všech koutů kostela bylo vidět na oltář. Oltář kostela je specifický tím, že se zde mění obrazy v průběhu roku vždy podle aktuálních církevních svátků. Výzdobu kostela dále tvoří například andělé držící erby významných evangelických rodin. Kostel je památkově chráněná stavba a probíhají zde pravidelné církevní obřady díky jeho výborné vntřní akustice.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
08.01.2020

Photocredit: Ladislav Luppa

0

Fotogalerie: Dřevěné kostely z celého světa
Dřevěné sakrální stavby mají bohatou a zajímavou historii. Jejich konstrukce může být roubená, rámová nebo i hrázděná. Podívejte se v naší fotogalerii na tradiční dřevěné kostely, které rozhodně nejsou kýč.

Fascinující dřevěné kostely, které přečkaly staletí
Dřevěné sakrální stavby mají bohatou a zajímavou historii. Jejich konstrukce může být roubená, rámová nebo hrázděná. Podívejte se na tradiční dřevěné kostely z celého světa, které rozhodně nejsou kýč.

Nejstarší křesťanský kostel ve Švédsku stojí pod zemí. Podívejte se
Jak ochránit archeologický nález před drsným podnebím a přitom jej zpřístupnit veřejnosti? Inspirujte se u švédských architektů.

Křehká krása dřevěné vatikánské kaple. Co by na to řekl Michelangelo?
Nenápadná kaple téměř splývá s okolní přírodou. Modernímu světu však přináší velkolepost Vatikánu. Podívejte se.

Zázračná dřevěná kaple jako ozdoba lesního hřbitova
Dřevěná kaple na lesním hřbitově – spojení dvou netradičních počinů. Podívejte se na zázračnou stavbu, která je místem rozloučení i rozjímání.

Dechberoucí kaple, které vás přiblíží nebesům
Hledáte netradiční prostor ke ztišení a zamyšlení? Tyhle kaple vás dostanou. Jejich architektonická i duchovní krása uchvacuje svět.

Nejstarší roubenka v Čechách oslavila už 470. narozeniny!
Roubenky prý mají životnost 100 až 150 let. Omyl! Představíme vám takovou, která byla postavena už v 16. století a dnes má asi 470 let.

Velkolepý celodřevěný kostel – takový je jedině Gol
Poznejte krásu vikinského kostela z Norska. Následující článek popisuje nejen jeho historii, ale také jeho stavební provedení.

Finská celodřevěná kaple ve tvaru květináče
Chcete navštívit opravdu originální dřevostavbu se zajímavým exteriérem i interiérem? Navštivte kapli ticha.

Po stopách záhadného vikinského kostela: Víme, jak se ocitl v Beskydech
Věděli jste, že za proslavenými severskými dřevěnými kostely „stavkirke“ nemusíte jezdit až do Skandinávie? Jeden totiž máme i v Česku – přímo v srdci Beskyd.