České lesy rostou, máme jich už dvojnásobek
Na 34 % celkové rozlohy našeho státu se nyní rozkládají lesy, jak se uvádí ve Zprávě o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky. Jsme na tom poměrně dobře, protože je to jenom 4 % pod průměrem EU. Na vrcholu evropského žebříčku přitom stojí Finsko s celkem 73 % lesů. Naopak nejméně lesnatých porostů, pouhých 11 %, má Nizozemí a Velká Británie. Pojďme se ale podívat, jak se u nás vyvíjelo zalesnění v dávné minulosti.
Války byly pro lesy příznivé
Kolem roku 1000 se lesy rozkládaly na 80 % našeho území. Převažovaly hlavně lesy smíšené skládající se z dubů, buků a jedlí. Později, v období od 11. do 14. století, byla část lesů vykácena a proměněna v zemědělskou půdu. Tento vývoj pokračoval s různými výkyvy až do 19. století. O krátkodobé samovolné zalesňování se v průběhu dějin postaraly například husitské války nebo třicetiletá válka. Až do poloviny 18. století ale nikde nedocházelo k cílené obnově lesa. Člověk dřevo kácel, využíval, ale nenahrazoval ho novou výsadbou.
Tři patenty pro rozvoj
Marie Terezie během své vlády už v 18. století vytvořila první zákony chránící lesy. Vydala za tímto účelem v roce 1750 hned tři patenty. Nechala sepsat rozlohy lesů, takže právě z její doby o nich máme první přesnější údaje. Podle tereziánského katastru u nás bylo zalesněno 1 118 000 hektarů půdy. Kromě toho přikazovala o lesy pečovat a sázet nové stromy. Tehdy také začaly být smíšené lesy vytlačovány lesy čistě jehličnatými, přibývaly jehličany na úkor listnáčů. To se dnes ukazuje jako nevhodné, protože jednodruhové lesy jsou mnohem zranitelnější.
Ke změně skladby lesů dochází hlavně v průběhu 19. století. Zatímco na jeho počátku je například smrků minimálně (cca 2 %), na konci je to už přes 50 %. Podobně roste podíl borovic (z počátečních 11 % asi na 40 %).
Lesy se stále rozrůstají
Kolem poloviny 19. století tvoří lesy cca 29 % rozlohy českých zemí a lesní porosty přibývají. Jak je to možné, když populace roste a je potřeba stále více zemědělských plodin, aby se uživila? Je to jednoduché. Objevují se nové zemědělské postupy pomáhající k vyšším výnosům plodin. Proto je možné část půdy opustit a znovu zalesnit. Roste také podíl fosilních paliv, průmysl začíná využívat uhlí a tím klesá množství dřeva určeného na topení. Netěží se ani tolik dřeva na stavební materiál, protože se začíná používat beton či železo.
Mohlo by vás zajímat: Kůrovec ničí české lesy. Ohrožuje i dřevěné stavby?
Podíl se více než zdvojnásobil
Roste podíl lesů v horách, vrchovinách a pohraničí, tedy celkově v hůře dostupných oblastech. Tento trend podpořil i odsun sudetských Němců po 2. světové válce, kdy zůstalo spoustu pohraničních vesnic opuštěných. Trend zalesňování pokračuje i po roce 1989. Díky privatizaci a restitucím i stavbám průmyslových zón ubývá množství zemědělské půdy využívané k pěstování. Zalesňování zažívá podporu, třeba proto, že lesy zadržují vodu z dešťů, což je významné vzhledem k hrozbě povodní. Také lesy pomáhají mírnit dopady globálních klimatických změn. V současnosti dosahují lesy u nás rozlohy 2 660 000 hektarů. V porovnání s čísly z doby Marie Terezie je to více než dvojnásobek.
Mohlo by vás zajímat: Lesní terapie: Jak vám mohou pravidelné procházky v lese pomoci?
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Helena Stejskalová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
22.02.2019
Photocredit: Lars Nissen Photoart
Video: Jak postavit jednoduchý lesní úkryt
Přemýšleli jste někdy, zda byste dokázali přežít v divočině? Ve videu se naučíte postavit šikovný úkryt pro nouzové přespání v lese.
Světová architektura: Američtí studenti postavili mini domek srostlý s lesem
Studenti architektury na univerzitě v americké Nebrasce navrhli a postavili mini domek z prefabrikovaných CLT panelů. Tato stavba slouží jako výukový prostor a je umístěn uprostřed hlubokých oregonských lesů.
Zelená čínská zeď: Proč největší zalesňovací projekt v historii nefunguje?
V Číně je třeba zastavit rostoucí poušť. Proč zalesňovací pokusy čínských soudruhů selhávají?
Užijte si digitální detox a dokonalý relax v chatě uprostřed lesa
Jedině chata, ke které ani nevede cesta, dokáže zajistit úplnou relaxaci a digitální detox. Dokázali byste v ní strávit pár dní?
Zázračná dřevěná kaple jako ozdoba lesního hřbitova
Dřevěná kaple na lesním hřbitově – spojení dvou netradičních počinů. Podívejte se na zázračnou stavbu, která je místem rozloučení i rozjímání.
Nejslavnější filmové lesy: Kde se natáčely Hvězdné války či Predátor?
Hollywood si umí přírodní kulisy pro natáčení dobře vybrat. Které lesy se díky nim změnily na Antarktidu nebo mimozemskou planetu?
Prokázáno: Stromy mají zásadní vliv na výsledky žáků ve školách!
Jak pomoci žákům základních škol k lepším výsledkům? Američtí psycholové radí: Zasaďte jim pár stromů na školním pozemku!
Vyhrajte pobyt ve srubu. Hlasujte pro nejlepší dřevěné stavby.
Hlasujte pro nejlepší dřevěné stavby a vyhrajte pobyt ve srubu v Jizerských horách. Vyberte ze 109 soutěžních děl ta nejkrásnější dřevěná hřiště, konstrukce, moderní domy, sruby, roubenky i interiéry.
Nezvyklé dřevěné domy pastevců lákají k návštěvě Velike Planiny ve Slovinsku
Nahlédněte s námi do života slovinských pastýřů krav, kteří léto trávili ve stříbrných dřevěných salaších na Velike Planině.
Co bude po smrku? Která dřevina ho může v českých lesích nahradit?
Situace v našich lesích nevypadá pro smrk příznivě. Napadlo vás někdy, že by ho mohla nejen v lesích, ale i ve stavebnictví nahradit jiná dřevina?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: