Daň z nemovitosti se vám může téměř osmkrát prodražit
Obce mají na základě obecně závazné vyhlášky možnost upravit nebo zavést 3 typy koeficientů, kterými mohou změnit základní sazbu daně. Jedná se o tzv. korekční koeficient, koeficient 1,5 a místní koeficient. Pomocí těchto tří koeficientů jsou obce oprávněny provést vícenásobné zvýšení základní sazby, což vám v reálu může daň z nemovitosti téměř osmkrát prodražit. V jakých případech ke zvyšování daně dochází a co to pro vás znamená?
Stanovení místního koeficientu
Obce můžou obecně závaznou vyhláškou pro všechny nemovité věci na území celé obce stanovit tzv. místní koeficient, a to ve výši 2, 3, 4 nebo 5. Místním koeficientem se vynásobí daň poplatníka za jednotlivé druhy pozemků, zdanitelných staveb nebo zdanitelných jednotek, popřípadě jejich souhrnu, s výjimkou orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, ovocných sadů a trvalých travních porostů dle § 5 odst. 1 zákona č. 338/1992 Sb. Výsledná daň se jen díky místnímu koeficientu může navýšit až pětkrát. Využití koeficientu je plně v kompetenci obce a na svém území může stanovit pouze jeden koeficient stejný pro všechny nemovité věci, které jsou předmětem zdanění. Projděte si tipy a rady také v naší galerii.
Fotogalerie:
Vícenásobné navyšování příjmů obecního rozpočtu
Navýšením daně z nemovitých věcí pomocí místního koeficientu tak mohou obce vícenásobně zvyšovat své příjmy do obecního rozpočtu. Místní koeficient, na rozdíl od (korekčního) koeficientu určeného podle počtu obyvatel obce, není zákonem č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí regulován a obce si tak jeho hodnotu mohou stanovit bez jakéhokoli omezení.
Jakých obcí se to týká?
Dle údajů Generálního finančního ředitelství v letošním roce navýšení místního koeficientu využilo 647 obcí, což je o 51 obcí více než minulý rok. S navýšením stoupl i počet obcí, které stanovily koeficient na nejvyšší možnou hodnotu 5 a nově se k nim přidala i Dolní Morava a Ledvice. Největší zastoupení má v letošním roce koeficient ve výši 2, který je stanoven pro 519 obcí.
Jak mohou obce zvýšit sazbu daně a co to pro vás znamená?
Daň z nemovitosti je složena z daně za jednotlivé druhy pozemků, ze zdanitelných staveb nebo zdanitelných jednotek, jejichž sazby se odvíjí od charakteru nemovitosti. Obce mají na základě obecně závazné vyhlášky možnost upravit nebo zavést 3 typy koeficientů, kterými mohou změnit (snížit či zvýšit) sazbu daně. Jedná se o tzv. korekční koeficient, koeficient 1,5 a místní koeficient. Základní sazba daně se násobí korekčním koeficientem přiřazeným k jednotlivým obcím podle počtu obyvatel z posledního sčítání lidu.
Pro jednotlivé části obce se může obecně závaznou vyhláškou koeficient zvýšit o jednu kategorii nebo snížit až o 3 kategorie v členění koeficientů, přičemž koeficient 4,5 lze zvýšit pouze na koeficient 5. Zákon hovoří o možnosti úpravy koeficientu pro jednotlivé části obce, nicméně pojem „část obce“ blíže nespecifikuje. Určení jednotlivé části obce nicméně musí být naprosto jednoznačné. Pokud část obce nezahrnuje celé příslušné katastrální území, je nutné část obce specifikovat naprosto přesně. Koeficientem 1,5 lze v celé obci násobením zvýšit základní sazbu daně u některých budov, pro které není možné použít koeficient dle počtu obyvatel, tj. pro stavby a rodinné domy sloužící k individuální rekreaci, stavby plnící doplňkovou funkci k těmto stavbám, pro garáže, stavby využívané pro podnikatelskou činnost a pro samostatné nebytové prostory užívané pro podnikání či jako garáže. Obce jej mohou zavést pro některé nebo pro všechny tyto nemovitosti.
Místním koeficientem lze zvýšit sazbu daně z nemovitosti s několika výše uvedenými výjimkami (viz § 5 odst. 1 zákona č. 338/1992 Sb). Pomocí těchto tří koeficientů jsou obce oprávněny provést vícenásobné zvýšení základní sazby, což může reálně zvýšit daň z nemovitosti téměř osmkrát.
Mohlo by vás zajímat: Zrušení daně z nabytí nemovitosti vám může prodražit hypotéku
Podmínky obecně závazných vyhlášek
Podmínky pro nabytí platnosti a účinnosti obecně závazných vyhlášek jsou upraveny v ust. § 16a, zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí. Obec je povinna obecně závaznou vyhlášku zaslat v jednom vyhotovení příslušnému správci daně do pěti kalendářních dnů ode dne nabytí její platnosti. Daň z nemovitých věcí je vyměřována dle stavu k 1. lednu roku, na něhož bude vyměřena. Obecně závazná vyhláška musí proto nabýt platnosti nejpozději do 1. října v předchozím zdaňovacím období a účinnosti nejpozději do 1. ledna následujícího zdaňovacího období, aby od 1. ledna příslušného zdaňovacího období bylo možno podle ní postupovat. Pokud se tedy v roce 2020 obce rozhodnou využít zákonná zmocnění pro rok 2021, musí vydat obecně závazné vyhlášky tak, aby nabyly platnosti nejpozději do 1. října 2020 a účinnosti nejpozději do 1. ledna 2021.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Petra Hašková
Vydáno dne:
25.05.2020
Photocredit: Archiv redakce
Stavba dřevostavby krok po kroku 2.díl: Bez pozemku (a peněz) za architektem nelez
Poradíme, kde se dá získat projekt pro stavení povolení
8 otázek, na které se zeptat, než koupíte stavební pozemek
Při koupi pozemku nahlédněte především do katastru nemovitostí a územního plánu. Kontaktujte stavební úřad a zeptejte se na těchto několik otázek.
Jak na hypotéku, financování pozemku, projektu a domu?
Hypotéku můžete získat nejen na výstavbu domu, ale také na projekt nebo pozemek. Podívejte se, jak na bezpečně získat hypotéku krok za krokem.
Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD
Líbí se vám pozemek a nevíte, jak ho najít v katastru nemovitostí? Podívejte se na užitečné návody, jak s katastrem nemovitostí pracovat.
Architekt na pozemku několik dní kempoval, aby našel ideální místo pro budoucí dům
Jak postavit dům na pozemku, který je z větší části zarostlý vzrostlými jedlemi, aniž bychom pokáceli jediný strom?
Mobilní domy a stavební povolení
Chcete ušetřit? Plánujete stěhování do mobilního domu? V tom případě si v našem článku zjistěte, co je třeba udělat před jeho umístěním na pozemek.
Pasivní domy – promyšlený návrh domu rozhoduje o kvalitě celé stavby
Jak správně navrhnout dispoziční uspořádání? Jak umístit dům na pozemek, abychom co nejvíce ušetřili? A jaké další věci je dobré si při kvalitním návrhu moderního domu pohlídat?
Stavební povolení: Princip a postup u rodinného domu
Žádost o stavební povolení má své jasně dané postupy a principy, které je nutné splnit, když chceme stavět rodinný dům. Přečtěte si odborný pohled architekta.
Zrušení daně z nabytí nemovitosti vám může prodražit hypotéku
Vláda schválila návrh zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Koho se toto rozhodnutí týká, jak ovlivní realitní trh a jaký dopad bude mít na dřevostavby?
Chceme stavět vlastní dům – vyberme správný stavební pozemek
Víte, co všechno je se stavebním pozemkem spojeno a na co si máte dát u jeho koupě pozor? Přečtěte si více informací v článku.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: