Moderní rodiny dávají přednost biotopu před koupacími jezírky – fotky nejkrásnějších zahrad v Česku 2024
Skupina odborníků na zahradní architekturu se nedávno vydala navštívit vybrané rodiny v Česku, aby zjistila, ve kterém kraji se nachází nejkrásnější zahradní koupací jezírko. Všechny tyto zahrady pečlivě nafotili a fotky zveřejnili. Stejně tak vybrali tu, jejíž návrh je jako vytržený ze žurnálu. Mimo jiné také zjistili, že touha po koupání na vlastní zahradě v přírodní, chemicky neupravované vodě klesá. Stavba přírodních bazénů a koupacích jezírek je nedílnou součástí soudobé tvorby zahrad.
Převládaly biobazény neboli přírodní bazény
Převládajícím typem děl byly v letošním ročníku soutěže Koupací jezírko biobazény neboli přírodní bazény. Jedním z možných důvodů je, že pro jejich výstavbu není nutná tak velká plocha jako v případě koupacích jezírek. Pro vysvětlení je potřeba připomenout, že z hlediska principu čištění vody koupací jezírka imitují přírodní model stojaté vody s množstvím rostlin, princip biobazénů vychází z přírodního modelu proudící vody a rostliny zde hrají podřadnou roli.
Třetí místo: Koupací zóna o ploše 122 m2
Třetím oceněným dílem je přírodní bazén, který svou délkou opravdu slouží pro kondiční plavání. Koupací zóna o ploše 122 m2 je ohraničena umělým rozhraním s minimální hloubkou 2 m. Samostatné skimmerové jezírko využívá systému biofilmových filtrů. Čisticí část je zakryta třemi segmenty z tropického dřeva, které se dají odklápět.
„Cirkulace vody je umělá pomocí čerpadla umístěného mimo koupací zónu biobazénu. Cirkulace zajišťuje čištění vodní hladiny přes skimmerovou klapku do filtrační zóny, odkud je voda odváděna zpět do koupací části,“ vysvětluje proces čištění vody Tomáš Gabriel. „Stejně jako u ostatních biobazénů je potřeba po 6 až 8 týdnech provést proplach systému tak, že systém na 72 hodin vypneme a poté vypláchneme uvolněný biofilm mimo jezírko,“ dodává zástupce realizační firmy.
Druhé místo patří Mudrovým
Ocenění za druhé místo si odnesl biobazén, jehož stěžejním záměrem je propojení zdánlivě přírodě vzdálených částí zahrady s krajinou. Pozemek, ač začíná v centru obce Myslov na návsi, končí těsným kontaktem s přírodou.
„Krajina, výhledy, práce s terénem a zároveň napojení na život v zahradě, to jsou hlavní myšlenky našeho řešení,“ uvedla autorka projektu Jana Mudrová. „Jelikož se jedná mimo jiné o ukázkový biobazén, najdeme zde jedlové dřevo na konstrukci biobazénu, modřín a dubové řezivo pro terasy a levitující nášlapy ve vodě i na schodnice v bazénu a poslední dřevinou je borovice na terase u sauny,“ popisuje použité materiály realizátor Václav Mudra. „Výstavba tohoto přírodního bazénu se nesla ve znamení cirkulární ekonomiky, která pro náš ateliér není pouhou frází, ale nosným pilířem tvorby,“ dodává Jana Mudrová.
Využívání lokálních materiálů, znovu použité materiály či využití zbytků z realizací, to jsou hlavní devizy díla. Na obdélníkové hladině jezírka „plave“ řádek dřevěných šlapáků, nejsou však jen estetickým doplňkem, můžete se po nich vydat až k hřebínkovému splávku. V biobazénu je používána inovativní filtrace – mechanický a biofilmový filtr (aktuální ceny akvarijních filtrů si můžete prohlédnout např. zde). Velmi důležité je měření určitých hodnot v biobazénu, což pomáhá realizátorům pochopit procesy, které se v biobazénu, dějí a odstranit možné problémy s kvalitou vody.
Biotop, někdy také habitat neboli stanoviště je biotické (živé) i abiotické (neživé) prostředí, ovlivněné a pozměněné živou složkou přírody – biotou. Lze ho chápat jako společné prostředí určitých složek biocenózy, tedy soubor všech vlivů, které vytvářejí životní prostředí všech zde žijících organismů.
Majitelem nejkrásnějšího biobazénu se stává...
Soutěžní díla hodnotila koncem května čtyřčlenná porota, která posuzovala kompoziční začlenění díla do zahrady, kvalitu vody ke koupání a technologii čištění, kvalitu stavby, použití rostlin i projektovou dokumentaci. První místo přisoudili porotci biobazénu umístěnému v zahradě ve dvoře jihočeského statku, která plní funkci jak privátní zahrady pro rodinu, tak i částečně funkci provozovny firmy.
„Líbí se mně, jak klidná voda zrcadlí okolní střechy, koruny stromů a nebe,“ ocenil člen poroty krajinářský architekt Petr Mičola. Biobazén obdélníkového tvaru o rozměrech koupací zóny 5 x 3 m je obklopen dřevěnou palubou, pod níž je ukryta nika pro krycí lamelu, skimmerové jezírko a vyzděná komora vyplněná dolomitickým vápencem. „Zde jsou umístěny filtrační jednotky biofilmového filtru, který je svou konstrukcí rychlou filtrací s nárůstem biofilmu,“ vysvětlil technologii čištění autor projektu a zároveň majitel zahrady Pavel Hofman. Nezbytnou cirkulaci vody v sytému zajišťuje čerpadlo (cenu jezírkových čerpadel si můžete prohlédnout např. zde).
Čestné uznání za technické provedení díla si odnesli Zuzana a Martin
Jimi vytvořené koupací jezírko se nachází v zahradě u domu, který vznikl rekonstrukcí starého statku. Stavba jezírka je navržena ve dvou výškových úrovních. Nižší, koupací část je založena na základové desce. Na koupací část navazuje mělká zóna. V rohu koupacího jezírka je vyvýšená technická nika zaklopená terasovými prvky sibiřského modřínu a průtočný žlab. Technologicky se jedná o dva samostatné okruhy. V prvním okruhu se voda skrz hladinový skimmer a vpusť na dně koupací části dostává do filtračního zařízení. Voda se vrací gravitačně výtokem do přilehlého potůčku. Druhý okruh řeší průtok vody výše usazeným žlabem.
No tak. Mysleme i na tu dešťovku
V kategorii koupací jezírko se letos objevila dvě díla, jejichž koncept využívá k napouštění či dopouštění dešťovou vodu. Hospodaření s dešťovou vodou je v současnosti jistě velké téma, nicméně její využití jako zdrojové vody pro zařízení určená ke koupání má mnohá úskalí. Dešťová voda má takovou kvalitu, jaké je prostředí, ve kterém spadla. Je naprosto nutné, aby voda byla pouštěna do jezírka přes filtr, který odstraní nejen prachové částice, ale například také zrna pylu, která představují významný vnos fosforu. Metody, kdy je dešťová voda zachycena v nádrži a pak je pouštěna do jezírka, je nutno hodnotit dle procesů, které v těchto nádržích probíhají.
- 1. místo Biobazén v zahradě zrcadlení dvou světů (Malšice)
- 2. místo Biobazén v krajině u hřebínkového splávku (Myslov)
- 3. místo Biobazén pro kondiční plavání (Černošice)
Čestné uznání za kompoziční začlenění koupacího jezírka do zahrady
- Koupací jezírko s kořenovou čistírnou (Zdíkov)
Cena Oase a Čestné uznání za technické provedení díla
- Koupací jezírko se studnou (Újezd u Průhonic)
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
19.07.2024
Photocredit: Svaz zakládání a údržby zeleně, z.s. (se souhlasem)
Knihovna v přírodním stylu pro klidné počtení – má jezírko a netradiční žaluzie
Čínu známe hlavně jako velmoc výroby levných produktů všeho druhu a jednu z nejlidnatějších zemí světa. Budete proto možná řekvapeni, jak vypadá jedna z místních knihoven.
Zahradní jezírko okrasné i na koupání – inspirace, jak ho založit svépomocí
Chcete vybudovat okrasné či koupací zahradní jezírko, které bude pýchou vaší zahrady? Kde začít? Potřebujete stavební povolení, nebo ne? Vše o stavbě zahradního jezírka, včetně bohaté inspirace, najdete v tomto článku.
Bazén vs. koupací jezírko – co bude na vaší zahradě vypadat lépe?
Bude se na vaši zahradu hodit bazén nebo spíše koupací jezírko? Poradíme vám tipy při výběru, inspirovat se také můžete v naší bohaté fotogalerii.
Koupání ve vodě bez chemie – inspirujte se oceněnými přírodními bazény
Podívejte se, které projekty letos zvítězily v soutěži Koupací jezírko roku.
Zahradní jezírko lze vytvořit snadno a levně svépomocí. Inspirujte se nejzajímavějšími nápady v naší galerii
Mít na pozemku jezírko je sen každého zahrádkáře. Přinášíme návod, jak z tohoto snu udělat skutečnost. Připravte se však na to, že vám všichni sousedé z okolí budou závistivě nakukovat přes plot.
Zahodili projekt od architekta a luxusní dřevostavbu si navrhli sami. Prozradili, co bylo v návrhu špatně
Byť vložili do návrhu spoustu času a úsilí, výsledek ani zdaleka neodpovídal jejich představám. Nastala chyba v komunikaci nebo kvůli neznalosti odborníka? Majitelé rodinné dřevostavby si vyslechli argumenty architekta, který jim dispozici a vzhled domu navrhoval, ale k srdci si je nevzali.
Majitelky honosné dřevostavby si splnily sen. Pozvaly nás na návštěvu a ukázaly luxusní pokoje
Obě měly velké sny, které rozhodně nebyly skromné. Snily ve velkém. Jako mnoho jiných mladých párů si vyzkoušely bydlet v městském bytě a na krátkou dobu jim tento malý prostor stačil. Nicméně po šesti letech začal oběma vadit hluk ze sousedních bytů, stísněné podmínky a také jim chyběla zahrada. Chtěly místo, které bude jen jejich a kde budou mít svůj klid. Na jejich luxusní vilu se můžete podívat ve fotogalerii.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: