HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Díky novým kamnům mají v domě teplo dva dny bez topení. Stačí jen poprvé správně naložit

Kvůli vypracování energetického štítku a zažádání si o stavební povolení musel mladý pár vybrat kombinaci vytápěcích systémů zhruba rok před započetím výstavby. Od samého začátku však věděli, že budou chtít vytápět rodinný dům akumulačními krbovými kamny. Katka, majitelka krásného bungalovu, nám v rozhovoru prozradila, co stálo za jejich volbou a jak jim bylo doporučeno zatápět, aby teplo v domě vydrželo bez přikládání dva dny. Vše se dozvíte v dnešním rozhovoru.


Akumulační krbová kamna v rodinném domě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Kateřina P. (se souhlasem)

Katko, proč jste se rozhodli pro akumulační krbová kamna?

Plánujeme těmito kamny primárně vytápět náš dům, a proto jsme se také rozhodli investovat do těch s akumulační schopností. Ani jsme nezvažovali žádné další varianty. Nakonec byl náš výběr vytápěcích systémů velmi ovlivněn energetickým štítkem, kdy jsme museli vyhovět všem požadavkům, aby náš dům splňoval dané parametry.

A proč jste nechtěli třeba kachlová kamna nebo pec?

Upřímně nevím, jak velký rozdíl je mezi kachlí a mastkem v rámci postupného uvolňování tepla, nicméně mastková kamna se nám do obýváku hodila víc. Aktuální ceny mastkových krbových kamen si můžete srovnat například zde – pozn. redakce. Kachlová kamna si dokážu představit spíš někde na chalupě. A pec se mi do našeho domu už vůbec nehodila.

Jaké další technologie v domě máte?

Kromě těch akumulačních krbových kamen máme ještě uhlíkové topné folie pod podlahou, venkovní jednotku klimatizace (tepelné čerpadlo vzduch-vzduch) a rekuperaci s centrální výměnou vzduchu. Vodu ohříváme v 300l bojleru. A taky máme přípravu pro instalaci fotovoltaiky, ale to plánujeme až do budoucna.

To je poměrně hodně technologií. Jak velkou máte technickou místnost?

To ano. Naše technická místnost má cca 5 m2. Jednotka rekuperace se tam bez problému vejde i se zmíněným bojlerem, komínem a rozvodnou skříní. I na baterky FVE tam místo je. Vlezla by se nám tam i pračka se sušičkou, ale tu máme jinde.

Jaké jsou tepelné ztráty vašeho domu?

Vešli jsme se do klasifikační třídy B (64,8) s tím, že máme energetické ztráty 2,79 MWh/rok. Podle energetického štítku potřebujeme na vytápění 3,1 MWh/rok.

A kamna tedy nemáte napojená na žádný další systém?

Ne. Kamna jsou bez výměníku a fungují samostatně. Plánovali jsme, že by si teplo mohla nasávat rekuperace do oběhu a rozvádět ho po celém domě, takže jsme poblíž kamen navrhli sání.

Vrátíme se na začátek. Objednali jste si akumulační kamna online nebo na pobočce?

Předběžně jsme si vybrali typ kamen online, ale chtěli jsme je před koupí pochopitelně i vidět. Zajeli jsme se tedy podívat na pobočku Tulikivi a rovnou podepsali i smlouvu o dílo. Domluvili jsme se na montáži, která měla nastat až o rok později. V té době jsme ještě neměli postavený dům.

Proč jste to řešili tak dopředu?

Kvůli zmíněnému energetickému štítku, potřebovali jsme specifikovat vytápěcí systém kvůli žádosti o stavební povolení.

A jak probíhalo následné zdění?

Zdění akumulačních kamen trvalo 2,5 dne (na místě). V pondělí ráno dorazila dodávka s návěsem. Pan Matěj, který nám kamna zdil, si nejprve prohlédl prostor, kde bude kamna zdít. Příprava betonového podkladu pod kamny totiž byla v režii firmy Moravské dřevostavby, která staví celý dům a s ochotou nám pomohla právě i s touto záležitostí. Na podlahu v našem obýváku si rozložil látkovou plachtu, na kterou jednotlivé díly pokládal. Jakmile vyskládal náklad z návěsu a obsah dodávky, odjel (zhruba za dvě hodiny). Druhý den začal zdít a třetí den dozdil. Při podpisu předání nás proškolil o údržbě, zatápění a řekl nám spoustu zajímavých informací, což možná ani nemusel, ale já jsem to moc ocenila.

Proč musel být připravený betonový podklad pod kamna?

Tato kamna totiž váží zhruba 1,6 tuny a my nemáme vylitou podlahu betonem ani anhydridem. Zvolili jsme suchou skladbu podlahy a právě tyto sádrovláknité desky by takovou váhu neunesly.

V jaké vzdálenosti od nosné zdi jsou kamna umístěná?

Od vnitřní nosné stěny jsou kamna vzdálená 10 cm, to muselo být, a od obvodové nosné zdi 1,1 m. Dřevo na přikládání bude právě tady v tom prostoru, proto tak velká mezera.

Nemohla jsem přehlédnout výšku kamen. Proč je nemáte až do stropu?

Kamna se vyrábí ve dvou různých výškách, my máme 1,8 metru. Mohli jsme si pořídit i ta vyšší (2,1 m), ale tím bychom si nepomohli. Výška našeho stropu je totiž 2,5 metru. A navíc by pro nás byla tak velká kamna zbytečná z hlediska výkonu.

Jaký výkon mají vaše kamna?

Ta naše mají 1,2 kW.

A můžete nahoru na kamna umístit nějaký předmět?

Nemáme to v plánu. Plocha bude poměrně dost nahřátá, takže by to nebylo dobré.

Jak moc? Nebojíte se, že by se o povrch popálily malé děti?

Dozvěděli jsme se, že hodně záleží na množství vložené izolace. Bez ní by měl povrch akumulačních kamen teplotu cca 90–110 °C. S jednou vrstvou izolace okolo 70 °C a se dvěma okolo 50 °C. My máme někde dvě vrstvy a někde jen jednu.

Proč máte někde více a někde méně izolace?

Je to kvůli tomu, aby se mohlo to teplo dostat do prostoru. Například u nosné stěny máme izolace dvě – tam totiž příliš nepotřebujeme, aby nám teplo sálalo. Na druhou stranu po bocích a v čele kamen je jen jedna vrstva izolace.

A když jsme u těch dětí, jak těžko nebo naopak lehko jdou otevírat dvířka?

Dospělý člověk to zvládne poměrně snadno, nemusíme vynakládat žádnou velkou námahu. Malé dítě (cca do 4 let) by ta dvířka podle mě neotevřelo.

Jak moc je nahřáté sklo?

V dvířkách jsou dvě žáruvzdorná skla. Vnitřní může mít při topení teplotu až 300 °C a to vnější až 180 stupňů. Jinak madlo je z kombinace dvou materiálů (dřevo a kov).

Jak je to s prvním topením v akumulačních kamnech?

Poprvé můžeme zatopit až 3–4 dny po zdění. Až se rozhodneme v kamnech topit, nemůžeme jet hned na „plný výkon“. První den se musí zatopit jen štípaným dřevem o celkové hmotnosti 1 kg. Druhý den už můžeme přihodit malé polínko, ale celková hmotnost musí být 2 kg. A třetí den už můžeme topit polínky o celkové hmotnosti 4 kg. Čtvrtý den už si můžeme zatopit pořádně.

Můžete topit i peletami?

Ano, můžeme. Jen musíme počkat, až celkový obsah shoří – nemůžeme neustále přikládat. Je to kvůli tomu, že se pelety zapalují nahoře a odhořívají shora. Pokud je zasypete další dávkou, tak nemají přístup vzduchu a může dojít k explozi, která je pro kamna devastující.

Jak dlouho uvolňují kamna teplo, kdybyste do nich dali maximální množství dřeva?

Nejvíc dovnitř můžeme naložit 11 kg dřeva, k čemuž si reálně myslím, že snad nikdy nedojde (a ani se to nedoporučuje). Kdybychom zatopili pár polínky, teplo vydrží sálat i několik dní, jen ne konstantně.

Jak tedy plánujete přikládat do kamen?

Pro náš typ kamen je ideální rozdělit dávku. Ideálně 12,5 kg dřeva na třikrát. Po shoření poslední dávky jsou kamna naakumulovaná na maximum a vydrží sálat až 36 hodin, ale ne konstantně. 6,6 hodin budou sálat na 100 %, 20,9 hodin budou sálat 50 % a po 36 hodinách už budou sálat jen 25 %. Pokud budeme do kamen přikládat pouze po dvou polínkách a topit si jen tak pro oko, tak se kamna nemohou naakumulovat na maximum a plnit tak svou funkci.

Věděla byste, kolik tepla se dokáže udržet uvnitř krbových kamen?

Účinnost mastkových kamen je prý až 80 %. Ale uvidíme, až to pořádně vyzkoušíme.

Jak se dá vyčistit průduch do komína? Jsou v kamnech nějaká revizní dvířka?

V horní části kamen jsou dva čisticí otvory. Těmi se dají čistit kamna i kouřovod. Postačí silonová štětka či vysavač, přes topeniště se potom čistí spodní část tahového systému.

Díky moc za rozhovor.

Není za co.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
27.10.2024

Photocredit: Kateřina P. (se souhlasem)

4

Krb do dřevostavby – teplovzdušný nebo akumulační systém?
Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody těchto krbových systémů

Malá akumulační schopnost dřevostaveb může být výhodou
V dřevostavbě budete mít zatopeno téměř okamžitě. Je to tedy výhoda nebo ne?

Akumulační krbová kamna na dřevo: Jak fungují a kdy se vám vyplatí?
Akumulační krbová kamna na dřevo méně protopí a nemusíte tak často přikládat. Jaké mají výhody a nevýhody a kde jsou vhodnější než přímotopy?

Kamenný krb je dominantou každého domu, má však svá ale
Hodí se kamenný krb do každého interiéru? Jaké jsou typy a jak vybrat ten správný? Inspirujte se v článku a galerii nádhernými realizacemi.

Akumulační krbová kamna zvládnou vytopit celý dům už za pár korun
Akumulační krbová kamna jsou levný a zdravý způsob vytápění všech domů. Proč jsou úsporné a na kolik vychází jejich provoz?

Kombinací akumulačních kamen a podlahovky protopím 6 000 Kč ročně, pochvaluje si majitel novostavby
Důmyslnou kombinací akumulačních kamen a podlahového topení v novostavbě protopí minimum. Oba topné systémy se doplňují a jsou každý postaven na jiném energetickém zdroji. Přečtěte si exkluzivní rozhovor s majitelem.

Do obýváku si dovezl luxusní kachlová kamna. Po zimě přišlo vyúčtování, platil měsíčně jen 1 660 Kč
Přestože jim stavební firma ve spolupráci s architektem navrhla krbová kamna, dali na vlastní uvážení. Vybrali si krásná tmavě modrá akumulační kachlová kamna a hned po první zimě byli velice příjemně překvapeni.