HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zbytečná diskuse o dřevostavbách – Vydrží věčně?

Ať zvedne ruku, kdo z oboru dřevostaveb odpovídal alespoň 100x na otázky typu:  „A v čem jsou ty dřevostavby lepší?“, „A neshoří to?“, „A jak dlouho to vlastně vydrží?“ Já se určitě hlásím a proto jsem napsal tento článek. Najdete v něm odpověď na to, proč je taková diskuse zbytečná.


babičky debatující o dřevostavbách
i Foto: © Dřevostavitel

Když se mě někdo zeptá, jaké má dřevostavba výhody jednoznačně odpovím: rychlost stavby a menší náklady na vytápění. Mnohé z vás možná právě napadlo: „A co jejich životnost?“, lepší je přeci ten dům, který vydrží déle, ne?

Životnost domu neurčuje jen stavební materiál, ze kterého je postavený

Viděl někdo z vás jakákoliv dům nebo byt, na který by se nešáhlo (až na nejnutnější opravy) 30 nebo 50 let a bylo by to atraktivní místo pro současné bydlení? Pokud ano, budu rád za to, když mi pošlete třeba fotku, protože jsem zatím nic takového neviděl.

Cihlový dům po 50 letech sice stojí (pravděpodobně je vlhký alespoň v rozích), ale bydlet bych v tom nechtěl. A ti co ano, se vesele pustí do rekonstrukce, hurá! Po menších úpravách zbydou z domu provlhlé obvodové zdi, u kterých se „jenom“ zvětší stavební otvory, aby šlo do baráku trochu světla, znovu je třeba vyřešit sítě a ůvodní příčka nezůstala ani jedna, protože dispozice celého domu byla na prd.

                Jak je to s dřevostavbami? 5 nevýhod dřevostavby a moje odpovědi na ně

Co se snažím říct: Že s dřevostavbou to bude jinak? Ne

Nejde o to z čeho je dům postaven! Pokud vám má dům dobře sloužit, zásadní rekonstrukci se do padesáti let nevyhnete (vytápění, elektro rozvody, odpady, atd.). Když si postavíte dům ve třiceti, tak až vám bude osmdesát, rozhodně nebudete mít chuť dům rekonstruovat. To ať si vyřeší mladí.

                Čtěte dále: Rekonstrukce dřevostavby má svoje specifika

Nyní je vám třicet nebo čtyřicet a ptáte se, jak dlouho dřevostavba vydrží, protože byste chtěli něco zanechat svým potomkům. Chcete jim zanechat starý dům, který fungoval vám a který si budou muset kompletně zrekonstruovat, aby sloužil dobře?

Postavte si dům pro sebe. Mladé nechte, aby si postavili dům vlastní

Znám několik lidí, kteří zdědili velký dvougenerační dům. Rodiče udělali, co bylo v jejich silách, aby potomkům zanechali nějaké jmění. Ti si teď neví s tak velkým domem rady, protože je vytápění stojí majlant a tím, že je dům tak velký, nemají dostatek prostředků na jeho zásadnější rekonstrukci. Raději by si za peníze, které mají, postavili něco menšího a nového.

                Bude vás zajímat: Bydlet v malém domě, myslet ve velkém


Rodiče udělali to nejlepší, co mohli a děti s tím mají teď více starostí než užitku. Není už čas přestat řešit to, co bude za 100 let? Vám už to bude stejně jedno, protože vás vaše dřevostavba přežije určitě.

Co si o tom myslíte vy?

Photocredit: ercwttmn

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
19.10.2015

12

5 nevýhod dřevostavby a moje odpovědi na ně
Odpovědi na pět základních nevýhod, které v kontextu dřevostaveb slýchám

4 výhody dřevostavby, které nemusí platit vždy
Na některé neustále opakované výhody dřevostaveb je třeba si dát pozor!

4 rady, jak předejít největším chybám u vaší dřevostavby
Jaké jsou u dřevostaveb největší chyby a jak se jim vyvarovat?

Dřevostavby na vzestupu. Kolik průměrně stojí?
Kolik se u nás postaví ročně dřevostaveb? Jaký meziroční nárůst mají stavby dřevěné oproti těm klasickým? A jaké jsou průměrné investiční náklady na jednu dřevostavbu? Čtěte a dozvíte se.

Tři nejstarší dřevostavby světa. Které to jsou?
Prohlédněte si dřevostavby, které jsou starší než království Velké Británie, pamatují dobývání Antarktidy nebo japonské císařství.

Přijďte si s dětmi v Praze zasadit strom – happening v parku pod širým nebem
Máte rádi dřevo a jeho vůni? Chcete udělat dobrou věc pro naši plantu? Chcete si zasadit strom? Tak přijďte už tuto neděli 16. 10. do Michelského lesa v Praze. Na co se můžete těšit?

Fascinující rekonstrukce dřevostaveb, které pamatují dobu katedrál
Staré dřevěné sýpky dnes zemědělci nepotřebují. Naštěstí jim architekti našli jiné využití a zachovali tím ukázku řemeslného umu starých mistrů tesařů.

Dobrovolníci zasadili v Praze lípy a vytvořili rekord
Kde vznikla Eifellova věž ze dřeva a republikový rekord milovníků lesa a dřeva? Dočtete se v článku více o Dni dřevorádů.

Dřevostavby opět lámou rekordy
Kolik dřevostaveb se postavilo v loňském roce? A kolik průměrně stojí rodinný dům postavený ze dřeva? To vše a ještě více se dozvíte v tomto článku.

Luxusní rekonstrukce podkrovního bytu v Beskydech má celoprosklený štít
Bydlení pro mladou rodinu s miminkem v překrásném podkrovním bytě s proskleným štítem vás dostane do kolen. Inspirujte se fotografiemi z této realizace v naší galerii.