Zákaz prodeje a pronájmu nemovitostí se špatným energetickým štítkem? Zjistili jsme, co se na nás ve skutečnosti chystá
„Soukromé vlastnictví je nedotknutelné. Můj dům, můj hrad. A nikdo mi nemá co mluvit do toho, co s ním udělám.“ Toto tvrzení říká nebo si alespoň myslí nejeden majitel nemovitosti. Ve skutečnosti však existují situace, kdy může být toto právo nějak omezeno. V poslední době se hojně diskutuje o tom, že po roce 2027 nebude možné prodat nebo pronajmout budovu, která má energetický štítek F nebo G. Zjistili jsme, jak je to ve skutečnosti.

Budova bude neprodejná
Možná už jste někdy slyšeli o tom, že cílem Evropské unie je postupné snižování energetické náročnosti budov. To by mělo vést k tomu, že bude Evropa v roce 2050 co nejvíce klimaticky neutrální. Tomuto tématu se podrobněji věnuje revidovaná směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD), která byla přijata v roce 2024. A právě tato směrnice má podle mnohých na svědomí to, že bude v České republice od roku 2027 zakázáno pronajímat i prodávat budovy, které mají energetický štítek F nebo G. A co hůř, od roku 2033 údajně dokonce nebudou moci být prodány a pronajaty ani budovy se štítkem C a D.
Můžete si vybrat
Tato zpráva celkem pochopitelně rozvířila vody a vzbudila emoce napříč veřejností. Pro Čechy by to totiž znamenalo, že nebudou moci s budovou nijak nakládat, dokud ji nezrekonstruují a nezvednou tím její energetický štítek na přijatelnou úroveň. A to i přes to, že se jedná o soukromý majetek. Pokud by tedy například člověk zdědil starou nemovitost po svých příbuzných, před prodejem nebo pronájmem by ji musel nejdříve opravit.
Problém je navíc v tom, že by se tento zákaz netýkal pouze soukromých budov, ale také velká část státních budov by neměla odpovídající energetický štítek a povinně by tak musela projít rekonstrukcí, pokud by s nimi chtěl stát dále nakládat.
Co je to energetický štítek?
Označení energetický štítek již zlidověl, ve skutečnosti je přesnější průkaz energetické náročnosti budovy. Jedná se o dokument, který rozděluje budovy do kategorií, takzvaných energetických tříd, A až G. Nemovitosti jsou rozděleny do příslušné kategorií na základě potřeby energie pro jejich typické využití. Hodnotí tedy množství energie, která je potřeba pro vytápění, chlazení, ohřev vody, osvětlení, větrání a úpravu vlhkosti vzduchu a podobně. Průkaz slouží k lepší orientaci na trhu s nemovitostmi a dává lidem lepší představu ohledně nákladů na energie.
Děláme si to sami?
Ve skutečnosti je to však o něco složitější. Evropská unie totiž sice přijala směrnici, která stanovuje obecné cíle, avšak to, jak jednotlivé státy těchto cílů dosáhnou, nechává EU na nich samotných. To znamená, že zákaz prodeje a pronájmů budov se špatným energetickým štítkem Evropská unie v žádném případě nenařizuje. Pokud by tedy k něčemu takovému v České republice došlo, bude to proto, že si sami Češi tuto cestu zvolí.
Pracujeme na tom
Pokud se však podíváme na situaci v České republice, zjistíme, že ani zde se žádný zákon, který by od roku 2027 zakazoval prodej nebo pronájem budov s energetickým štítkem F nebo G, prozatím nechystá. Podle Ministerstva průmyslu a obchodu budou cíle v tuzemsku vycházet z reálných podmínek České republiky a měly by být dosaženy především prostřednictvím podpůrných programů a kvalitního poradenství. Prozatím jsou vytvořeny tři expertní skupiny složené z odborníků napříč resorty a energetických specialistů, kteří pracují na implementaci této směrnice do českého práva. Její podoba však prozatím není definitivně stanovena.
Nikdy neříkej nikdy
Poplašná zpráva vznikla především kvůli špatné interpretaci evropské směrnice. Napomáhá jí však také fakt, že v některých státech obdobný zákaz skutečně existuje. Například ve Francii byly zavedeny zákazy pronájmu energeticky neefektivních budov, což mohlo vést k mylnému dojmu, že podobná opatření platí v celé EU.
Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že i když prozatím v Česku neexistuje zákaz prodeje či pronájmu budov, které mají „špatný“ energetický štítek, neznamená to, že podobné opatření, které by zvyšovalo energetickou účinnost budov, nemůže být přijato v budoucnu.
Co si o tom myslíte vy?
V České republice by měl být zakázán prodej a pronájem nehospodárných budov.
Stát by neměl zakazovat prodej a pronájem nehospodárných budov.
P.S. Chcete se dozvědět vše důležité ohledně povinností energetických štítků? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Lenka Palová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
26.04.2025
Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky

Nepoctiví řemeslníci překvapili novou fintou, jak v průběhu prací navýšit cenu
Jako by toho nebylo málo s prudce rostoucími cenami řemesel, někteří nepoctiví řemeslníci přišli s novým nápadem, jak mohou své zákazníky natáhnout o víc peněz, než bylo původně domluveno.

Na recyklaci betonu vydělají hlavně sběrné dvory. Užitek pro zákazníka je sporný
Budoucnost betonu je značně nejistá a lze říci, že tento materiál nemá zrovna na růžích ustláno. Na jedné straně je k jeho výrobě potřebná těžba, která devastuje krajinu.

Za alkohol na pracovišti pokuta až 300 tisíc. Stačí jen jedno nebo dvě piva
Přestože většina lidí chápe, že alkohol na pracoviště nepatří, mnoho lidí tohoto zákazu nedbá. Co vám přesně hrozí v případě, když si v práci dáte pár piv?

Zákaz pálení trávy a listí má překvapivě snadné řešení
Od 1. března je zakázáno pálení trávy a listí. Zatímco někteří lidé tento krok vítají, jiní už tak nadšení nejsou.

Lesní stráž prozradila, jak odhaluje krádeže a porušování zákazů. Zveřejnila i záznamy z fotopastí
Na co by si měli lidé dávat pozor, za co všechno mohou být pokutováni a jaké výhody oproti jiným zemím Evropy a celého světa Češi mají a přesto ji nevyužívají? To a mnohem více se dozvíte v exkluzivním rozhovoru.

Upálená mláďata spících zajíčků jsou běžným standardem. Zákaz pálení trávy přesto mnozí odmítají
Pod shrabaným listím se mohou schovávat zvířata, savci, kteří mnohdy nestihnou uniknout před ohnivým peklem. Nemluvě o zranitelných mláďatech, která se pod napadaným listím rodí.

Lesní stráž monitorovala pohyb vozidla, které kradlo dřevo z lesa. Na kamerách se jim podařilo zachytit i další krádeže
Daniel v rozhovoru prozradil, jak lesní stráž v ČR odhaluje krádeže a porušování zákazů. Přínosem jsou i záznamy z fotopastí, na kterých lze poznat, zda se daný člověk dopouští přestupku.

Aktualizované informace ohledně zákazu starých kotlů a průběhu kontrol
Je to již přibližně půl roku, co vstoupil v platnost zákaz starých kotlů. Za topení v kotli první nebo druhé emisní třídy od té doby oficiálně hrozí pokuta až padesát tisíc korun.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: