Na recyklaci betonu vydělají hlavně sběrné dvory. Užitek pro zákazníka je sporný
Budoucnost betonu je značně nejistá a lze říci, že tento materiál nemá zrovna na růžích ustláno. Na jedné straně je k jeho výrobě potřebná těžba, která devastuje krajinu. Na druhé straně zdrojů ubývá, tedy už není moc kde těžit. K tomu všemu pak po demolici zůstává materiál, který se těžko likviduje. Řešením do budoucna by tedy mohl být recyklovaný beton, který je již dnes k dostání na trhu. Je však stejně kvalitní? A kdo na něm ve výsledku vydělá? Koncový zákazník to asi nebude.
![](https://www.ds-slave.cz/clanky/4013/na-recyklovanem-betonu-vydelaji-hlavne-sberne-dvory-foto.webp)
Spíš nutnost než volba
Recyklace betonu není věcí volby nebo snahy o zelenější politiku. Je to změna, které se nevyhneme z více důvodů. Jak už to tak bývá, všechny zdroje jsou určitým způsobem omezené a ani těžba nemůže pokračovat do nekonečna. Technologické řešení pro recyklaci betonu zde už máme a přední výrobci betonu tuto technologii, zdá se, ovládají. Jak se ale ukazuje, není to tak růžové, jak by se mohlo zdát.
Když se platí dvakrát
Získat materiál, ze kterého lze vyrobit recyklovaný beton je relativně jednoduché. Jedná se o stavební suť pořízenou z demolice. A kde se koncentruje suť? No přece ve sběrných dvorech. A právě to je místo, odkud betonárky vykupují suť, kterou následně využívají pro výrobu recyklovaného betonu. Ten je pak obchodně označován lépe znějícím názvem. Jako cementový kompozit. Suť se však ve sběrném dvoře nevzala jen tak. Musel jí tam někdo dovézt. A když už ji tam dovezl, tak při té příležitosti zaplatil za její ekologickou likvidaci.
Když dva platí a jeden kasíruje
Jak tedy ze situace vyplývá, na vstupu i výstupu ze sběrného dvoru proběhne finanční transakce, při které tečou peníze směrem do sběrného dvoru. V jednom případě platí občan, který naváží suť ze své demolice, na druhé straně pak platí betonárka, která si suť ze sběrného dvoru vykupuje. Z vytříděné suti pak dává betonu druhý život právě ve formě již zmíněného cementového kompozitu.
Nižší kvalita jako nutná daň
Jak už to tak bývá, při recyklaci nelze vždy dosáhnout kvalitativních parametrů identických s prvovýrobou. V případě recyklovaného betonu pak je degradace kvality materiálu poměrně zjevná. Výrobci obvykle upozorňují, že beton vyrobený jako recyklát již není vhodný k stavbě některých částí budov, které vyžadují vysokou pevnost a nosnost. Typicky se nedoporučuje využívat recyklovaný beton na stavbu stropů nebo překladů.
Přechod od betonu ke dřevu
V poslední době se hodně začíná propagovat výstavba na bázi dřeva. Dřevo jako konstrukční materiál obstálo v některých stavbách stovky, či dokonce tisíce let. Navíc se jedná o materiál plně obnovitelný s nulovou uhlíkovou stopou. Lze tedy očekávat že snížení kvality betonu v následujících letech půjde ruku v ruce s větším rozmachem využití alternativních materiálů. Jako je právě třeba dřevo a dřevěné kompozity, jež mnohdy pevnosti betonu dokáží velmi úspěšně konkurovat.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Jan Dvořák
Redaktor
Vydáno dne:
14.02.2025
Photocredit: Pixabay (CC0)
Zdroj: Science Direct, The Concrete Centre
![](https://www.ds-slave.cz/supply/discu.png)
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: