Cesta z města, zůstali jsme na půli cesty?
Tento útěk z města ve spoustě případů začíná a končí zadáním zakázky na unifikovanou nepěknou dřevostavbu někde na kraji vesnice poblíž většího města mezi jinými podobnými bezchuti - bez zápachu vypadajícími domečky, asi aby se člověku tolik nestýskalo po paneláku, protože přece jen zvyk je zvyk. Ale tito možná doopravdy nechtěli z města pryč, jen si realizují onen „americký sen“, na který už ve městech není místo.
Někdo postoupí o krůček dál a koupí si nějakou dřevenou chaloupku či starý statek, anebo řadový domek (nebo raději hned dva vedle sebe, aby se to dalo probourat a spojit) třebas přímo v útrobách vesnice. Pak si domeček zrekonstruuje a zařídí strašně originálním IKEA nábytkem a doplňky, a samozřejmě supermoderním vybavením a high tech elektronikou, jako je například ultratenká LCD telka a spousta dalších pro umrtvení absolutně nutných vymožeností. Protože co bychom proboha na tý nudný vesnici po večerech dělali…?
Tito lidé se vracejí do přírody jen tak napůl. Nepochopili, že bez vnitřního návratu (nebo spíše odvratu od civilizačních nesmyslů) není skutečný Návrat možný. Nevracejí se do přírody, ale stěhují si „civilizaci“ tam. Nechtějí přijít o svůj zcivilizovaný životní styl. BIO rajčata si raději nakoupí v hypermarketu a v zábavě jsou stejně pasivní a závislí na dodavatelích, jako když žili ve městě. K čemu jim tedy jsou tyhle „návraty“? Ano, nikomu tím neubližují a nikomu do toho vlastně nic není. Ale okrádají se o něco víc, což je strašná škoda.
Pak jsou tady blázni extrémisti, kteří to s návraty myslí vážně. Někdy je jejich hnací silou jakýsi návrat ke kořenům, jindy třeba příprava na konspiračními teoriemi hnojené vize horších časů (které možná přijdou, a možná taky ne, ale o to přece až tak nejde). Staví si jurty, hobití domečky a earthshipy, anebo opravují staré domečky a statky, snažíc se co nejvíc vystačit si sami jen se svými silami, dovednostmi a tím co jim příroda daruje. Tito lidé pochopili, že nejvíc obohaceni a hlavně oživeni budou, když se přírodou obklopí co nejvíce a technikou co nejméně. Když si co nejvíce věcí udělají sami, vlastníma rukama, zažijí si skládání kamenu na kámen, klády na kládu či balíku slámy na balík, tvůrčí opatlávání stěn hlínou, pěstování okurek a rajčat na hnoji za barákem… Prostě všechno to, co dřív lidé z nouze dělali sami, protože to ani jinak nešlo, a dnes zjišťujeme, že bez té dřiny člověk nemá k ničemu vztah a ztrácí se kdesi v civilizačním vzduchoprázdnu.
Bude Vás zajímat: Celoroční mobilní domy plní díru na trhu
Takže pro lidi co chtěli pryč a uvízli na půli cesty: co se odvážit jít dál? Zbavit se věcí, o kterých si myslíte, že bez nich nepřežijete, zkusit něco, o čem si myslíte, že to nezvládnete? Vzpomeňte si, jak jste si jako děti stavěli první dřevostavbu z větví, přečtěte si knihu Dva divoši, zkuste si postavit aspoň na zahradě nějakou boudu pro děti jen z toho, co najdete VENKU, naučte se zacházet se sekerou a pilou, nastudujte něco o pěstování česneku a chovu slepic, vyhoďte LCD a kupte si třeba klarinet. Zkuste nebýt závislí na nikom a na ničem než na sobě. Strašně se vám uleví. A pokud si nevíte rady, existuje spousta „bláznů extrémistů“, kteří vás rádi zasvětí. A super zpráva na závěr: je to teď strašně v módě ;)
Bude Vás zajímat: Mobilní dřevostavby jsou zajímavý hack
(Autorka článku si spokojeně žije ve městě, miluje kavárny a hospody a právě si zalila čaj zamčený v papírovým pytlíku vodou napuštěnou z kohoutku a uvařenou v rychlovarné konvici. Třeba jednou taky dostane odvahu…)
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mariana Opletalová
Vydáno dne:
28.08.2013
Photocredit: Earthship Biotecture
10 tipů pro nákup dřevěných hraček a výrobků ze dřeva
Chystáte se k nákupu nábytku z masivu nebo dřevěných hraček pro děti? Čtěte.
Clingstone – dům, kde nikdo nebude otravovat
Pokud byste chtěli obejít tento dům dokola, museli byste použít loďku.
Bydlet v malém domě, myslet ve velkém
Bydlení v malém domě může nabídnout podstatně více než málo místa.
Stavět z bambusu? Proč ne
Podívejte se na jednu bambusovou stavbu, která stojí v luxusním letovisku
Okrasná zahrada: Jak ji založit a vybrat správné rostliny?
Poradíme, jak na okrasnou zahradu a její rostliny. Inspiraci najdete ve fotogalerii.
Geometrický dům, který se nepřehřeje ani v horkém létě
Geometrický dům, který se ani v horkém létě nepřehřeje? To je Casa Dos Pieles na pobřeží Tichého oceánu.
Cabin ED: Útěk do divočiny může skončit tragédií nebo ubytováním v luxusní chatě
Kombinovaná dřevostavba, která se inspirovala tvarem andských velehor, nabízí útočiště odvážným dobrodruhům i milovníkům přírody. Prohlédněte si ji ve fotogalerii.
Domek pro fanoušky Pána prstenů
Také jste si oblíbili malé útulné domečky, ve kterých bydlí hobité, odvážní obyvatelé Středozemě? Pak pojďte s námi jeden takový hobití domeček navštívit.
Izolaci slaměného domu pořídíte za 30 000 Kč
Chcete si postavit dům z alternativních materiálů? Zkuste slámu. Ušetříte s ní spoustu peněz za vytápění. V čem jsou její další výhody a co si určitě pohlídat?
Dřevěné chaty z celého světa
Na jaké typy dřevěných chat a chalup můžete narazit v různých koutech světa? V našem článku a bohaté fotogalerii vás seznámíme s těmi nejoblíbenějšími.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: