Clingstone – dům, kde nikdo nebude otravovat
Clingstone, známý jako „Dům na skále“, je k vidění v zátoce Narragansett Bay na Rhode Islandu, a to již úctyhodných 107 let. Na ostrově si jej jeho majitel Lovering Wharton nechal postavit poté, co mu jeho předešlý letní dům zabavila vláda, aby na jeho pozemek rozšířila vojenský prostor. Nechal se tedy slyšet, že si postaví nový dům na místě, kde ho nikdo nebude otravovat, a to také udělal.
Fotogalerie:
Ložnice s výhledem na zátoku je samozřejmostí
Od roku 1905 tak na malém ostrůvku stojí Clingstone, dřevostavba v americkém shingle stylu, s 23 pokoji, třemi patry a rozsáhlou vstupní halou. Ze všech 10 ložnic je výhled na zátoku s plachetnicemi a z dnešního pokoje na ping-pong můžete sledovat Newportský most. Stavba tohoto rozsáhlého sídla vyšla svého původního majitele na 37 tisíc dolarů.
Veškeré interiéry Domu na skále jsou ze dřeva. Specialitou jsou šindele, které byste našli nejen na vnější fasádě, ale také na vnitřních obkladech domu. Konstrukční systém této dřevostavby je založen na pevných dubových trámech, aby vydržel případný hurikán. Nikdo ze starousedlíků totiž tomuto projektu nevěřil a říkalo se, že jediný, kdo tento ostrov osídlí, bude severovýchodní bouře, která pravidelně touto oblastí prochází. Mýlili se, Wharton a jeho rodina se na Clingstone vraceli každé léto až do Whartonovy smrti. První hurikán, který tuto dřevostavbu výrazně poničil, přišel až rok poté, v roce 1938.
Clingstone si prožil 20 let samoty
To však nebyla největší zkáza tohoto domu, od smrti Whartonovy manželky v roce 1941 zůstal dům opuštěný. A čekal až do roku 1961, kdy přišel Henry Wood, bostonský architekt a vzdálený příbuzný původních majitelů. Clingstone byl v té době dvě desetiletí opuštěný, všechna okna byla vybitá a ve střeše byla nejedna díra. Cena této dřevostavby na opuštěném ostrově byla vyčíslena na pouhých 3600 dolarů.
TIP: Jak postavit dřevostavbu za cenu do 1 milionu korun?
Clingstone, původní honosné sídlo s vlastní loděnicí, které se hemžilo sluhy a filadelfskou smetánkou, se najednou stalo víkendovým útočištěm dvou pracujících architektů a logicky bylo nad jejich možnosti. Proto využili manželé Woodovi talentu svých přátel a známých a se v Domě na skále začala utvářet komunita lidí, kteří se rozhodli, že společnou prací zachrání dům před tím, aby nezmizel ve vlnách.
Společnou prací k lepším zítřkům na Clingstonu
Za několik let a mnoho pracovních víkendů se z Clingstonu, ve kterém se svítilo svíčkami, elektřinu vyráběl přenosný generátor a pitná voda se musela dovážet, stal dům se solárními panely, větrnou elektrárnou, čističkou na užitkovou vodu a splachovacím záchodem. Jen pro pitnou vodu se stále musí jezdit do přilehlého Jamestownu.
Dům na skále doslova ožil díky tvrdé práci rodiny a přátel. Clingstone funguje jako kemp s názvem „Všichni zruční pracanti vítáni“. Celková údržba domu je prováděna vynalézavou metodou: každý rok se kolem tzv. Memorial day na Clingstone sjede okolo 70 přátel a postarají o práce typu Umytí všech 65 oken. Nikdo není ušetřen, ani nejbližší rodina. Když syn Henryho Wooda poprvé přivedl svoji nastávající manželku, shodou okolností na „pracovní víkend“, dostala za úkol přebrousit podlahu v kuchyni.
Bude Vás zajímat: Dřevostavba svépomocí
Původní přání splněno
Henry Wood a jeho přátelé jsou příkladem toho, že i na pozemku bez inženýrských sítí (a bez možnosti zavedení přípojky), na místě, kam se v zimě nedostanete ani lodí, se dá postavit dům a dá se tam žít. Stojí to však mnohem více práce. Na druhou stranu se původní přání Loveringa Whartona se splnilo, nikdo tam neotravuje.
Jaká jsou pro vás rozhodující kritéria při výběru pozemku? Zvolili byste dobře zajištěný pozemek v satelitním městečku, nebo spíše romantickou samotu u lesa (na ostrově)?
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Jana Stará
redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
31.03.2012
Nejvyšší dřevostavba světa byla postavena svépomocí
Nejvyšší dřevostavbu světa jste mohli hledat v ruském městě Arkangelsk a našli byste ho celkem jednoduše. S výškou 44 metrů, 13 pater byl nepřehlédnutelnou dominantou města.
Troufnete si na dřevěnou horskou dráhu?
Přijde Vám představa vozíku svištícího rychlostí 120 km/h po dřevěné horské dráze ve výšce 60 metrů více než divoká a nechali byste si ji radši ujít?
Americký sen o dřevostavbě
Honosné paláce z Beverly Hills 90210 jsou dřevostavby. Jak se v nich žije?
Bydlet v malém domě, myslet ve velkém
Bydlení v malém domě může nabídnout podstatně více než málo místa.
Historie dřevostaveb: odjakživa reagují na trendy své doby
Historie a vývoj staveb ze dřeva. Jak se měnily v posledních stovkách let?
Dřevostavba AIR House z ČVUT soutěží v Kalifornii
Studenti ČVUT dokončili dřevostavbu, která bude na podzim soutěžit v USA
Cesta z města, zůstali jsme na půli cesty?
Město smrdí, je tam rámus a všeobjímající stres se na člověka hrne z každého..
10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb
Navštivte s námi deset dech beroucích japonských dřevostaveb
Nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší stromy světa
Který ze stromů je na světě nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší?
Dřevostavby do 1,5mil – útulný dům bez vlastní práce
Útulný dům bez vlastní práce. Jakým jít směrem a na to si dát pozor
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: