V Amsterdamu bude povinně víc než 20 % dřevostaveb
Celý metropolitní region Amsterdam bude od roku 2025 vyžadovat, aby nejméně 20 % veškeré nové výstavby v regionu byly dřevostavby nebo stavby z jiného biologického materiálu. Podepsání tzv. Green Deal Timber Construction pomůže městu snížit emise až o 220 tisíc tun ročně a ve výsledku docílit klimatické neutrality do roku 2050.
Aby stavba mohla být považována za dřevostavbu, musí obsahovat minimálně 80 % dřeva nebo jiných biologických materiálů (bambus, konopí apod.). Pro budovy do 10 podlaží je podmínka obsahu dřeva nebo biologických materiálů 65 % a u budov nad 10 podlaží jen 50 % biologických materiálů.
Francie bude mít veřejné budovy z poloviny ze dřeva
Už loni byl ve Francii schválen zákon o udržitelnosti, který u všech nových veřejných staveb požaduje nejméně poloviční podíl dřeva a dalších obnovitelných materiálů. Tato povinnost platí už od začátku roku 2022. Aby toho nebylo málo, město Paříž se loni zavázalo, že všechny budovy, které vystaví pro Letní olympijské hry 2024, vyšší než 8 podlaží, budou dřevostavby.
Mohlo by vás zajímat: WoHo v Berlíně – nejvyšší dřevostavba světa bude stát v řádech miliard
A co na to ČR?
Byl by o amsterdamskou iniciativu v ČR zájem? Chtějí Češi bydlet ve dřevě? Kolik domů ze dřeva se u nás staví? A bylo by to vůbec technicky možné?
Statistika: Ze dřeva stavíme málo, ale zájem roste
Dle údajů Českého statistického úřadu se u nás postavilo v minulém roce 410 bytových domů. Pro dosažení 20% hranice by jich muselo být 82 ze dřeva, ve skutečnosti se postavily ale jen tři takové domy (0,7 %).
Reálnější by pro české poměry byl amsterdamský požadavek na trhu rodinných domů. V minulém roce se jich postavilo 18 127 a podle holandského návrhu by jich od roku 2025 muselo být 3 625 ze dřeva. Tuzemské firmy jich přitom postavily 2 836 (15,64 %). V roce 2000 se jich postavilo přitom jen 133 (1,4 %).
Mohlo by vás zajímat: Nové statistiky mluví jasně: Češi staví více dřevostaveb
Dřevostavby si nejčastěji pořizují mladší lidé s vyšším vzděláním
„Dle nejnovějšího průzkumu STEM/MARK uvažuje 30 % Čechů o dřevostavbě jako o svém domově. 20% podíl je reálný i u nás. My např. ve spolupráci s ČVUT vyvíjíme technologická řešení, která umožní maximálně využít výhod dřeva a urychlit rezidenční výstavbu dostupného bydlení. Dřevo je plně obnovitelná a udržitelná surovina a v jeho produkci je ČR soběstačná i do budoucna. Na rozdíl např. od hořčíku a čipů z Číny,“ říká David Ondra, vedoucí technického úseku RD Rýmařov.
A dodává: „Z našich interních statistik vyplývá, že našimi klienty jsou převážně mladší lidé s vyšším vzděláním, kteří si před rozhodnutím, jaký typ domu si nakonec vyberou, dělají podrobný průzkum trhu, což dle mého znamená, že dřevostavby se začínají díky svým vlastnostem dostávat do povědomí odborné veřejnosti jako naprosto rovnocenná stavba s doposud klasickými – zděnými technologiemi staveb.“
Dřevo mezi prioritami nové vlády, dřevostavby ale limitují požární předpisy
Ze zveřejněné koaliční smlouvy vyplývá, že nová vláda podpoří „dřevo jako obnovitelný materiál ve stavebnictví minimálně u veřejných zakázek“.
České požární předpisy ale umožňují stavět dřevostavby pouze do výšky 4 podlaží, resp. 12 metrů požární výšky. Jiné evropské země přitom ukazují, že stavět ze dřeva více podlaží je běžné a bezpečné, jak ukazuje studie koordinovaná Nadací dřevo pro život.
„My se dlouhodobě snažíme o prosazení dřeva jako základního stavebního materiálu kvůli jeho obnovitelnosti i dlouhodobé udržitelnosti. Některá současná omezení nejsou opodstatněná. Nová vláda má podporu dřeva jako stavebního materiálu mezi svými prioritami. Věříme, že se konečně pohnou ledy,“ komentuje Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život.
Mohlo by vás zajímat: Praha jako udržitelné město není otázkou daleké budoucnosti, řešení je na dosah
Ideál? Spojit silné stránky dřeva a železobetonu a stavět hybridní budovy
„Je důležité si uvědomit, že technicky a ekonomicky efektivní využití dřeva pro nosné konstrukce je především ve stavbách o nižší podlažnosti. Pro vyšší budovy se jako efektivní jeví spíše hybridní konstrukce. Takový stavební systém, kdy nosná konstrukce budovy je ze subtilních železobetonových prvků a ze dřeva jsou všechny nenosné konstrukce od vnitřních příček, prefabrikovaných koupelnových jader až po obvodové pláště. Celé řešení využívá přesné prefabrikace a umožňuje velmi rychlou výstavbu. Vhodné využití je například pro rychlou výstavbu sociálních bytů,“ říká Antonín Lupíšek, ředitel pro vědu a výzkum, UCEEB při ČVUT.
Mohlo by vás zajímat: Lepené dřevo to natře oceli
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Terezie Ho
Vydáno dne:
25.11.2021
Photocredit: Shutterstock
Domek se slaměnou střechou skrývá překvapivý interiér
Jednoduchý černý dřevěný domek s tradiční střechou ze slámy každého překvapí interiérem, který byste spíše čekali u luxusní vily.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: