HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

← Zpět na předchozí část článku

Regulace – základ úsporného vytápění

Zcela jednoznačně není rozumné vytápět celý den domácnost na 100 %. Značnou část dne tráví obyvatelé domácnosti čas mimo domov, ať už práci nebo ve škole. To stejné platí i pro vytápění přes noc. Pokud vytápíte otopnými tělesy nebo radiátory, neváhejte ani chvíli nad pořízením termostatických hlavic. Pokud máte na otopných tělesech osazeny termostatické ventily, rovněž neváhejte o výměně za termostatické hlavice. Termostatické hlavice na rozdíl od ventilů jsou schopny regulovat výkon radiátoru na základě okolní teploty a teplotu v domácnosti můžete navíc regulovat i na dálku. Kolik stojí termostatické hlavice na radiátor? Aktuální ceny si můžete srovnat např. tady.

V dnešní době jsou na trhu k dostání termostatické hlavice buď s kapalným nebo elektronickým čidlem pro měření teploty. Jejich cena se pohybuje od pár stovek do tisíce korun a jako investice se určitě vyplatí. Praktičtější v tomhle ohledu jsou termostatické hlavice s elektronickým čidlem a napojením na wifi. U nich je možné regulovat teplotu na dálku pomocí aplikace v telefonu a současně si i nastavit nebo vybrat optimální regulační schéma pro vytápění v průběhu dne. Jednoduše je tak možné nastavit program, který bude vytápět na nižší teplotu (když nejste doma nebo přes noc). Současně lze i regulovat různou intenzitu vytápění v jednotlivých místnostech a kdykoliv ji změnit.

Termostat: Jak vybrat pokojový termostat a ušetřit za vytápění?

Ohřev teplé užitkové vody – kolik je optimum?

Pokud elektrokotlem ohříváte i teplou užitkovou vodu, je dobré si ověřit, na jakou teplotu se voda v zásobníku ohřívá. Většina zařízení je nastavena na 55–60 °C, což je pro běžný provoz poněkud nadsazené. Při sprchování se většinou využívá teplota kolem 40 °C, takže snížení teploty o 5 až 10 °C vám úsporu jistě přinese. Ale pozor! Pokud zadržujete vodu v zásobníku TUV, nikdy nenastavujte na termostatu teplotu pod 45 °C. Při nižších teplotách totiž hrozí riziko množení bakterií legionely ve vodě. Doporučuje se proto ohřívat vodu minimálně na 50 °C. 

Jednoduchá úspora 40 % – zabraňte ztrátě tepla

Elementární, ale velmi účinné úspory můžete docílit u radiátorů a otopných těles použitím radiátorové fólie. Ta se umístí za otopné těleso a funguje jako štít, který zabraňuje ztrátě tepla do stěn. Radiátorové fólie odrazí až 90 % veškerého tepla zpět do místnosti a současně snižují ztrátu odvedeného tepla stěnou o 40 %. Pokud máte doma starší fólie, rozhodně se vyplatí zauvažovat nad jejich výměnou. Životnost radiátorových fólii je přibližně 15 let a v posledních letech se na trhu objevily i výrobky s vyšší účinnost a vyšším stupněm izolace. Cenově se navíc jedná o velmi levnou investici v hodnotě pár set korun.

Pokud je řeč o izolaci stěny za radiátorem, jednoznačně je třeba zmínit nežádoucí izolaci před ním. Nábytek před radiátorem, který brání šíření tepla do prostoru domu či bytu, rapidně snižuje efektivitu vytápění. Zvažte tedy, zda není lepší pohovku mírně předsunout nebo umístit jinak, pokud to okolnosti dovolí.

Jak zvýšit účinnost vytápění radiátoru?

V prvé řadě zjistěte, zda nejsou radiátory zavzdušněny. Pokud se v radiátoru nachází vzduch, jeho schopnost předávat teplo bude minimální. Pomocí šroubováku stačí uvolnit odvzdušňovací ventil a přebytečný vzduch odpustit. Přesný fotonávod, jak postupovat při odvzdušňování, radiátoru naleznete v naší galerii.

Další možností na zvýšení účinnosti jsou přídavné ventilátory pod otopná tělesa. Toto jednoduché zařízení se umístí na spodní stranu otopného tělesa. Ventilátor vhání studený vzduch spodní stranou tělesa. Vzduchu se následně ohřívá a proudí zpět do místnosti. Obecně platí pravidlo, že čím je radiátor nebo otopné těleso teplejší, tím vyšší je průtok vzduchu ohřátou konstrukcí. Jeden metr dlouhého otopného tělesa při teplotě 50 °C má přibližný průtok vzduchu cca 20 m3 za hodinu. Instalací ventilátoru lze zvýšit proudění vzduchu na 100–120 m3 za hodinu.

Díky tomu se do pokoje dostane více tepla. Dle dostupných informací z měření je možné pomocí těchto ventilátorů snížit náklady na vytápění o 20 %. Údaje prodejců hovořící o 50% úspoře jsou mírně přitažené za vlasy a je třeba zůstat nohama na zemi. Regulace těchto ventilátorů je většinou automatická, ale je třeba počítat s mírným hlukem při provozu. Proto se nedoporučuje jejich instalace v pokojích, kde se spí.

Okna a dveře – neustále omílané téma

I když se to může zdát jako ohraná písnička, okna a dveře jsou největším zdrojem teplených ztrát. Pokud máte či nemáte nová izolační okna, vždy se najde způsob pro zlepšení. Těsnicí pásky do oken a dveří dokážou snížit několikanásobně prostup vzduchu a přerušit tepelné mosty (únik tepla konstrukcí). I když si to mnozí z nás neuvědomují, největšími ztrátami tepla dochází přes dveře. Nejčastěji bývají špatně utěsněny vstupní dveře od bytu, které propouští značnou část tepla na chodbu. Dále není od věci vložit toto těsnění i mezi dveře v bytě či domě. Ne vždy jsou všechny pokoje vytápěny na stejnou teplotu a zabráníte tak nechtěnému přesunu tepla do prostor, kam by jít nemělo.  

Příklad: Jakou úsporu očekávat snížením teploty o 1–2 °C?

Pokud máme domácnost o velikosti cca cca 85 m2 obytného prostoru, mohou se náklady na vytápění a pohybovat kolem 5 MWh/rok. Obecně se tvrdí pravidlo, že snížením teploty na vytápění o 1 °C (například z 23 na 22 °C), lze docílit úspory zhruba 6 % na celkových nákladech za vytápění (tento údaj ovlivňuje mnoho faktorů, se kterými zde nebudeme pracovat).

Jaká bude úspora, snížíme-li teplotu interiéru z 23 °C na 21 °C, když se naše potřeba energie na vytápění doposud pohybovala kolem 5 MWh/rok?

Pokud budeme vycházet ze zmíněné úspory 6 %, budou náklady na provoz domácnosti následující:

100 % – 12 % = 88 % (0,88)

5,0 MWh × 0,88 = 4,4 MWh

Úspora bude tedy přibližně 0,6 MWh. Při současných cenách elektřiny by úspora měla být několik tisíc korun. Pokud bychom současně i snížili teplotu pro ohřev vody (TUV), úspora by nám ještě vzrostla.

Správce paneláku v severních Čechách vyřešil úsporu pro 22 bytů

Shrnutí: Jak úsporně vytápět elektrokotlem?

Způsobů, jak docílit snížení nákladů za provoz elektrokotle, je celá řada. Pokud bychom je měli shrnout do jednoduchého seznamu, jsou to tyto body:

  • Porovnání cen distributorů a současných výdajů.
  • Výběr vhodného distribučního tarifu elektřiny.
  • Regulace otopné soustavy a vytápění v průběhu dne (termostatické hlavice).
  • Tipy na zvýšení účinnosti otopných těles (fólie, ventilátory).
  • Izolace náchylných míst k tepelným ztrátám (izolační pásky).

Ve hře je i kombinované vytápění například pomocí krbových kamen nebo kotle na dřevo. Bohužel tuto možnost nemají všechny domácnost. Proto není určitě od věci zaměřit na všechny výše zmíněné faktory a ověřit si, zde vám někde zbytečně neutíká teplo.  

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
18.09.2022

Photocredit: Shutterstock

4

Hypokaustní systém – vrchol kamnářského umění
Hodí se do dřevostaveb a jak vlastně funguje? Dozvíte se i na co si dát pozor

Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi
Počítejte s námi: dva stejné rodinné domy. Kdo za energie zaplatí víc?

Kondenzační plynové kotle pro domácnost: Jak vybrat ten správný?
Plynové kotle pro domácnost představují ekologický a ekonomický zdroj vytápění. Víte, že na kondenzační plynový kotel můžete získat dotace? V našem článku se například dozvíte, jak plynový kotel vybrat i jak je to s ohřevem vody.

Elektrokotel: Vyplatí se? A jak vybrat ten nejlepší?
Elektrokotel představuje moderní způsob vytápění a vyplatí se hlavně v nízkoenergetických stavbách. Dozvíte se, jaké jsou náklady na vytápění elektrokotlem i specifikace elektrokotle na ústřední topení.

Domácí bioplynová stanice – levný plyn si můžete vyrobit doma
Levný plyn si můžete vyrobit i sami doma. Postačí vám k tomu pouze zbytky jídla nebo kravský hnůj. Jak na to se dozvíte v našem článku.

Akumulační krbová kamna zvládnou vytopit celý dům už za pár korun
Akumulační krbová kamna jsou levný a zdravý způsob vytápění všech domů. Proč jsou úsporné a na kolik vychází jejich provoz?

Ceny elektřiny a plynu. Které tarify jsou nejvýhodnější? Srovnání distributorů
Jaká distribuční sazba elektřiny vychází aktuálně nejvýhodněji a který distributor plynu má nejnižší ceny? Srovnaní dodavatelů.

Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?
Vysoké ceny plynu nemusí nutně zamávat rodinným rozpočtem. Odborníci navrhli ověřené postupy, jak snížit výdaje za topení plynem.

Nenechte se oklamat prodejcem – palivové dřevo sypané vs. skládané
Je podíl čistého dřeva v sypaném a rovnaném metru dřeva zcela stejný? V čem je zásadní rozdíl? Přehled současných cen dřeva.

Bydlím v paneláku – jak mohu snížit výdaje za vytápění?
Jak dosáhnout úspory u zatepleného panelového domu? Přichystali jsme pro vás přehled moderních a často opomíjených technologií snižující náklady na vytápění až o desítky procent.