Elektrokotel: Vyplatí se? A jak vybrat ten nejlepší?
Vytápění elektřinou bylo dlouho zatracováno, především kvůli vysokým nákladům a rostoucí ceně elektrického proudu. Moderní elektrokotle jsou dnes považovány za ekologická zařízení. Jejich hlavní výhodou je jednoduchá instalace a snadná obsluha. Co byste o elektrokotli měli vědět, než ho pořídíte? Jaké jsou náklady na vytápění? A kolik elektrokotel stojí?
O vytápění elektřinou se říká, že je nejdražší. Dnes už to neplatí jednoznačně. Vhodnost zdroje tepla pro konkrétní dům záleží na úrovni zateplení, na tepelných ztrátách i životním stylu domácnosti. Elektrické kotle jsou proto znovu ve hře, zejména díky snadné obsluze a dobré účinnosti. Odborníci je doporučují především ve stavbách, které jsou kvalitně zateplené. To znamená, že mají nízké tepelné ztráty a nepotřebují tolik energie na vytápění. K takovým stavbám patří hlavně nízkoenergetické nebo pasivní domy.
Čtěte dále: Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi
Výhody a nevýhody elektrokotle
Elektrokotle jsou ekologické zdroje tepla s čistým provozem. Na rozdíl od kotlů na uhlí, krbových kamen nebo peletových kotlů nemusíte shánět topivo a řešit jeho skladování. Elektrokotle navíc nejsou hlučné a s ohledem na zmiňovaný čistý provoz je tak můžete instalovat přímo v bytě. Prohlédněte si instalaci elektrokotle v naší fotogalerii.
Krom toho elektrokotle nepotřebují komín a jejich montáž i obsluha je jednoduchá. Ve srovnání s tepelnými čerpadly nebo automatickými kotli na pevná paliva je pořizovací cena kotlů na elektřinu nesrovnatelně nižší.
Hlavní nevýhodou elektrokotlů je cena elektřiny. Ta sice v posledních několika letech stagnuje, ale těžko se předvídá její další vývoj. Cenu elektřiny ovlivňuje nabídka a poptávka na trhu, zasahují do ní regulace ze strany států, odstávky jaderných elektráren i výroba energie z obnovitelných zdrojů.
Technické parametry elektrokotle
Elektrokotle bývají zpravidla závěsné a jejich účinnost může být až 99 %. Elektrokotle se připojují k pevnému třífázovému elektrickému rozvodu síťového napětí a z důvodu velkého příkonu je nutné mít dostatečně silný jistič.
Na trhu jsou dva hlavní typy elektrických kotlů:
Přímotopný elektrokotel
Přímotopný elektrický kotel má téměř bezobslužný a bezhlučný provoz a jeho výhodou je okamžitý výkon. Nevýhodou vyšší spotřeba elektřiny na vytápění.
Elektrokotel se zásobníkem
Elektrokotel s akumulací tepla sice nevyžaduje plný elektrický příkon, ale je třeba počítat s prostorem pro akumulační nádrž na vodu.
Elektrokotel akumulací tepla pracuje na tzv. teplovodním principu, kdy odporové topné tyče ohřívají vodu v topné soustavě. Ta je potom poháněna oběhovým čerpadlem do radiátorů nebo do podlahového topení. Elektrokotle s ohřevem vody lze proto použít i na ústřední vytápění.
Nejčastěji se výkon elektrokotlů pohybuje od 4 do 60 kW a dokážou tak pokrýt vytápění menších místností i větších domů. Výkon elektrokotle je třeba vybrat s ohledem na tepelné ztráty objektu. Co se týká značek, prodávají se elektrokotle od různých výrobců, jako je Protherm, Bosch nebo Mora. S volbou toho správného typu kotle vám poradí projektant TZB, který bude navrhovat topný systém do vašeho domu. Prohlédněte si různé typy elektrokotlů v naší fotogalerii.
Podívejte se na nejzajímavější modely elektrokotle ověřených výrobců:
Elektrokotel - náklady na vytápění
Při výběru elektrokotle je třeba, stejně jako při volbě každého jiného zdroje tepla, znát tepelnou ztrátu domu. Čím nižší je, tím lépe, protože nebudete odebírat tolik elektřiny. Vytápět elektřinou se tak vyplatí hlavně u moderních nízkoenergetických staveb, případně u starších domů po důkladném zateplení.
Dozvíte se více: 77 tipů a triků, jak ušetřit na energiích
Nespornou výhodou elektrokotle jsou i nízké pořizovací náklady. Běžné elektrokotle se prodávají za cenu mezi 15 až 30 tisíci korun. Rozhodující ovšem nejsou jen náklady na vytápění, ale také na provoz elektrokotle (zde do hry vstupuje cena elektřiny). Na druhou stranu, na rozdíl od kondenzačních plynových kotlů nevyžadují elektrokotle pravidelný servis a údržbu.
Srovnání nákladů na vytápění rodinného domu
Při srovnání různých způsobů vytápění běžného rodinného domu vychází elektrokotel stále jako jeden z nejméně ekonomických způsobů vytápění. Následující výpočty jsou realizované pro běžný dům se spotřebou tepla 15,7 MWh ročně a pro pasivní dům se spotřebou kolem 5,3 MWh tepla na vytápění a ohřev vody ročně.
Náklady při vytápění elektrokotlem ovlivňuje i hospodárnost provozu. Tlumené nebo tzv. přerušované vytápění je úspornější než celodenní vytápění. Důležitá je proto vhodná regulace. Provozní náklady ovlivní i typ radiátorů – ústřední topení s litinovými radiátory, akumulační podlahové vytápění apod.
Výhodou je, že při vytápění elektřinou můžete zažádat o dvoutarifní sazbu (dříve noční proud). Po většinu dne (u přímotopů je to 20 hodin denně) vám bude v domácnosti proudit elektřina v tzv. nízkém tarifu. Náklady na vytápění elektřinou můžete ovlivnit i vhodnou volbou dodavatele elektřiny.
Názorně zpracovaný přehled možností elektrického vytápění v rodinném domě naleznete také v následující animaci:
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Jana Poncarová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
09.08.2019
Photocredit: Shutterstock
Dřevostavba vytápěná elektřinou? Není třeba se bát
Stále více dřevostaveb je vytápěno elektřinou a tento trend má jasný důvod
Bojler: Podle čeho si jej vybrat a jak se o něj starat
Při výběru bojleru je ve hře nejenom správný typ a objem, ale i umístění a pravidelný servis. Rady k tomu, aby vám bojler sloužil co nejlépe, naleznete zde.
Kondenzační plynové kotle pro domácnost: Jak vybrat ten správný?
Plynové kotle pro domácnost představují ekologický a ekonomický zdroj vytápění. Víte, že na kondenzační plynový kotel můžete získat dotace? V našem článku se například dozvíte, jak plynový kotel vybrat i jak je to s ohřevem vody.
Elektrický krb: Zatopíte si bez sazí, ale s romantikou
Milujete plápolající oheň v krbu, ale nemáte na pravý krb místo ani prostředky? Pořiďte si efektivní elektrický krb. O příjemné plameny z krbu nepřijdete a neumažete si ruce! Elektrický krb do domu či paneláku, stačí si vybrat.
Změkčovače vody: 3 tipy, jak se zbavit tvrdé vody
Taky patříte mezi ty, které trápí tvrdá voda? Pojďte se podívat na 3 tipy, jak s tvrdou vodou zatočit. Koupíte změkčovač vody, nebo se pustíte do alternativních metod změkčení tvrdé vody?
Vyplatí se kotel na pelety? Prohlédněte si 3 typy kotlů, které vás nezklamou
Zapomeňte na vysoké náklady za palivo. Čtěte, jak kotel na pelety vybrat, a zjistěte, zda je toto moderní topení právě pro vás.
Záložní energie při výpadcích elektřiny a tuhých mrazech
Jak překonávat výpadky elektrické energie v zimním období? V tomto článku jsou sepsané možné varianty pro menší rodinné domy i bez plynové přípojky a krbu.
Mám elektrokotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?
Existuje několik základních principů, jak snížit náklady za vytápění elektrokotlem. Která distribuční sazba je nejvýhodnější?
Topení v energetické krizi – odborné srovnání ceny za 1 kWh kamny, elektřinou a plynem
Jak je to s topením dřevem v energetické krizi? V článku naleznete srovnání cen za 1 kWh vytápění kamny, elektřinou, plynem a ilustrační příklad výpočtu ceny 1 kWh energie.
Navštivte veletrh úspor v Olomouci a srovnejte si nabídky různých druhů topení
Nenechte si tedy ujít příležitost a zavítejte na olomoucké Výstaviště Flora ve dnech 3.–5. listopadu od 9:00 do 18:00 hodin, v sobotu do 17:00 hodin.
SOUVISEJÍCÍ TÉMATA
- Kanadská krbová kamna
- Krbová kamna s výměníkem
- Kachlová kamna
- Akumulační krbová kamna
- Kamna na dřevo
- Kamna na uhlí
- Kamna Petry
- Litinová kamna
- Krbová kamna na pelety
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: