HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Půdorys domu jim ušetřil 600 tisíc a dopřál soukromí od dětí

„Každý centimetr místa vás stojí zbytečné desetitisíce navíc,“ říkají majitelé domu, který je ilustrativním příkladem toho, jak by se dnes měly stavět domy. Naráží tím na skutečnost, kterou si většina zájemců o bydlení absolutně neuvědomuje, a která je ve výsledku vyjde draho. Čeho přesně se při stavbě domu vyvarovat, abyste mohli jednoduše získat větší obytnou plochu domu? Pojďte se podívat na zub tomuto zajímavému bungalovu, jehož příběh výstavby ukazuje, jak získat za méně více.


Půdorys domu jim ušetřil 600 tisíc a dopřál soukromí od dětí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Tina Bergman Architects (se souhlasem)

Chatu z padesátých let koupili na pozemku bez přípojek

Starou chalupu postavenou v padesátých letech minulého století, na jejíž základech současný dům stojí, koupili mladí manželé v podstatě z nouze. Polorozpadlá stavba postavená na kraji vesnice za vyvýšeným pahorkem byla jediným cenově dostupným objektem v širokém okolí.

Důvodem nízké prodejní ceny byl nejen špatný stav objektu, ale rovněž i absence veškerých přípojek vyjma elektřiny. Přestože se původní dům nacházel na pozemku zarostlém stromy, jeho nešťastná pozice v rámci okolních stavení směřovala všechny pohledy sousedů směrem k domu. Doslova z každého okna našich sousedů bylo vidět na ruinu, kterou jsme si pořídili. Po dohodě s projektantem se rozhodli starý dům strhnout a na jeho základech postavit nový, který by jim dopřál potřebné soukromí.

Volba dřevostavby byla kvůli užitné ploše domu nutností

Jelikož úřady nepovolily zvětšit zastavěnou plochu původního domu (120 m2), byl mladý pár nucen pracovat s touto výměrou. Aby bylo docíleno co největší vnitřní užitné plochy domu, rozhodli se zvolit pro výstavbu systém prefabrikované dřevostavby. Původně jsme o dřevostavbě neuvažovali. Rozhodli jsme pro ni až poté, když jsme zjistili, že u zděného domu bychom měli o 10 metrů čtverečních menší vnitřní prostor, říká majitelka. Tento rozdíl představoval plochu téměř jednoho pokoje.

Dřevostavby mají obecně menší tloušťku obvodových stěn než zděné domy. Tím, že původní stavení mělo obdélníkový půdorys 17 x 7 metrů (zastavěná plocha 120 m2), znamenala úspora každého centimetru na tloušťce obvodových stěn zvětšení užitné plochy domu o 0,5 m2. Celková užitná plocha domu po instalaci vnitřních příček byla u dřevostavby 101 m2. Pokud by byl vyzděn, jak bylo původně v plánu, byla by užitná plocha cca 91 m2.

Dle slov stavební firmy jsme volbou dřevěných konstrukčních panelů místo cihel ušetřili asi 600 tisíc korun. Já to spíše vidím jako jeden dětský pokoj a hromady nervů“.

V domě se zastavěnou plochou 100 m2 získejte menší pokojíček navíc

Absence chodeb zvýšila životní úroveň dřevostavby

Návrh domu vycházel svým tvarem z původního stavení se sedlovou střechou a dispozicí 5+1. V domě se nachází centrální společenská místnost s otevřenou galerií do krovu, která opticky zvětšuje interiér. Součástí společenské místnost je kuchyně s jídelnou a celý prostor pomyslně rozdělují velká akumulační kamna. Ta slouží jako nezávislý zdroj tepla a jsou schopna sálavě vytopit celý objekt. Obývací pokoj je od centrální místnosti oddělen příčkou se dvěma samostatnými průchody na protichůdných stranách. Za obývacím pokojem jsou dva zrcadlově identické dětské pokoje. Ložnici s koupelnou najdete poté na opačné straně domu hned u hlavního vchodu. Její poloha tak poskytuje rodičům dostatek soukromí od ratolestí. Z půdorysu domu je patrné, že se v domě nenacházejí žádné chodby vyjma zádveří u vchodu. Chytrým návrhem půdorysu domu bez chodeb byla maximalizována užitná plocha jednotlivých pokojů. Jak vypadá půdorys a jednotlivé pokoje domu, si můžete prohlédnout v galerii.

Cenově dostupné rodinné domy – výběr bungalovů na klíč do 3 mil

Nízké náklady na provoz a podpora vytápění okny

Jelikož je celá jedna stěna domu tvořena obrovským prosklením, bylo nutné tento fakt zohlednit i při energetickém průkazu budovy. Aby tepelné ztráty a náklad na provoz celého domu odpovídaly dnešním pasivním domům, byl do oken použit typ izolačního trojskla pro výhřev interiéru.

Jeho výhodou je, že v zimních měsících propouští větší podíl infračerveného záření slunce do domu a pomáhá tak snižovat náklad na provoz. Současně v létě, když mají paprsky jiný dopad, zabraňují přehřívaní. Tento systém přitápění jde ruku v ruce s elektrickým sálavým podlahovým topením, které je zde navrženo jako primární zdroj a umožňuje rychlou regulaci teplot, když začne svítit slunce. Dům je v zimních měsících dohříván sluncem skrze okna s izolačními skly. Názornou ukázku funkce izolačních skel naleznete v této animaci:

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
29.03.2023

Photocredit: Tina Bergman Architects (se souhlasem)

2

Energeticky soběstačná dřevostavba uprostřed města. Jak se v ní žije?
Žít soběstačně a ekologicky, uprostřed města, ale zároveň obklopení zelení. Zkrátka na místě, kde můžete být sami sebou. Co víc si přát?

Úplně jiná dřevostavba: Její víceúčelová okna mají 5 funkcí navíc
Ty tam jsou doby, kdy okna sloužila pouze k prosvětlení domu. Jejich další funkcí je dnes třeba topení v zimě či izolace v létě.

Akumulační krbová kamna zvládnou vytopit celý dům už za pár korun
Akumulační krbová kamna jsou levný a zdravý způsob vytápění všech domů. Proč jsou úsporné a na kolik vychází jejich provoz?

Kvůli covidu si postavili multifunkční zahradní domek – je v něm sklad, home office i posilovna
Rodina si pořídila multifunkční zahradní domek. Seznam použitých materiálů, bohatá fotogalerie i množství potřebných informací naleznete v článku.

Topení v energetické krizi – odborné srovnání ceny za 1 kWh kamny, elektřinou a plynem
Jak je to s topením dřevem v energetické krizi? V článku naleznete srovnání cen za 1 kWh vytápění kamny, elektřinou, plynem a ilustrační příklad výpočtu ceny 1 kWh energie.

Okna a izolace vám umí ušetřit až 70 % nákladů. Návod, jak toho dosáhnout
Když se řekne zateplení, vybaví se většině z nás nová fasáda. Možností zateplení je ale mnohem více. Které z nich je to úplně nejvýnosnější?

Rekonstrukce RD stála majitele 6 mil. Na pozemku má klenot Jizerských hor
Majitel nakonec přesvědčil správu CHKO v Jizerských horách a zrekonstruoval si dům za 4,5 mil korun. Stojí na samotné hranici pozemku.

55 metrů nám pro život stačí. Žena si sama vymyslela a postavila dům, jehož provoz stojí 950 Kč/měsíc
Cenově dostupné bydlení s nízkými náklady na provoz. Že nic takového neexistuje? Nové domy ukazují, že tento trend již na trhu je.

Cihla vs. dřevostavba. Který typ domu je v roce 2023 levnější?
Je levnější dřevostavba, nebo zděný dům? Velké srovnání cen stavebních firem na skutečném projektu domu s cenami z roku 2023.

Teplovzdušné vytápění krbem skrývá zdravotní rizika, o kterých se mlčí. Jaké jsou alternativy?
Podmínkou použití teplovzdušného vytápění krbem má být vždy maximální informovanost uživatele o rizicích takového způsobu vytápění. Jak je to ale ve skutečnosti?