Dovolená v Chorvatsku jinak – přímořské bungalovy šetrné k životnímu prostředí
Můžete na dovolené mít moře a moderní bydlení k tomu, a přitom se neděsit toho, že za sebou v životním prostředí necháváte spoušť? Jde to i úsporně a ohleduplně. Při budování eko-resortu v Chorvatsku se architekti zamysleli nad tím, jak učinit tradičně nehospodárný objekt co nejvíce šetrný. Vsadili na dřevostavby a vítězí všichni. Překrásná příroda, čisté moře i spokojení turisté.
Doba se mění. Lidé si dnes dávají záležet na tom, aby je jejich dovolená „nemrzela“ ve smyslu způsobené ekologické zátěže a uhlíkové stopy. Na exotické destinace se pak snaží dostávat spíše šetrnými formami přepravy a potěší je, když jejich resort někde u moře nestojí na pláži, kam dříve chodily hnízdit mořské želvy. Na tento trend pak nutně museli navázat i projektanti a architekti, kteří za vytvářením ubytovacího „ráje“ pro výletníky stojí. Pro spoustu stavitelů to není snadné: musí vzpomínat na to, co uměli, ale už zapomněli. Takové ty užitečné detaily a praktické znalosti, například že prefabrikovaná dřevostavba představuje pro životní prostředí nižší zátěž, než beton. Čím tedy v chorvatském Buqez Eco Resortu překvapí? Těšit se tu můžete na čtyřiadvacet nápadně bílých bungalovů, které si můžete prohlédnout ve fotogalerii.
Fotogalerie:
Bílý je Jadran i písečné pláže
Bílá barva byla zvolena proto, že její majestátnost je na Jadranu tradiční, a současně také velmi efektivní. Odráží sluneční paprsky a snižuje tak přehřívání interiérů, čímž snižuje nutnost uměle dodávané klimatizace. Z mála tedy získáváte více, už prostým barevným vyzněním. Stylově vybarvenou fasádou ze dřeva smrku ztepilého (přirozeně pryskyřičnatého, tedy „přírodně impregnovaného“) pak povrchově zesílilo opalování plameny. Že to zní zvláštně? Pravda je taková, že zuhelnatělá krusta stmeluje a vyhlazuje povrch, činí jej odolnějším vůči vlhkosti i poměrně agresivnímu slanému mořskému povětří. Takže tu jedním radikálním zákrokem na startu šetříte za dodatečnou péči a nátěry v budoucnu. Bílé barvy pak nebylo dosaženo průmyslovou chemií, ale lázní v přírodních osmo-olejích.
Materiál: Dřevo je jasná volba
Za fasádou se skrývá dvaceticentimetrová vrstva dřevní vaty. Celulózní materiál byl získán z dřevěného odpadu po zpracování smrků na fošny, materiálem se tu skutečně nemrhalo. Jako materiál byla použita vícevrstvá konstrukční deska Novatop. A s energií se tu šetří pořád. Čtyřvrstvá okna zasazená do zesílených rámů (trojvrstvá na balkonových dveřích) se nám do chorvatských subtropů mohou zdát až přehnaná, ale prostě tu nechtěli nic ponechat náhodě. Vnitřní obálku pak utěsňuje 28 centimetrů izolace od stropu a podlahy. Výsledkem je termálně uzavřený box, který si dokáže uchovat příjemné klima bez ohledu na to, zda za oknem zuří bouře nebo peče slunce. Dál už je to jen o detailech. Architekti se logicky v interiéru zdráhali divoce kombinovat příliš mnoho materiálů, protože by tím snižovali autentické vyznění staveb a naopak zvyšovali jejich uhlíkovou stopu. Proto v interiéru najdeme prvky ze smrkového dřeva jen s mnohem jemnější povrchovou úpravou.
Tady se šetří životní prostředí
Vybavení má střih velmi praktického minimalismu a energeticky efektivní úspornosti. Světla a podsvícení jsou LED, klimatizační režim je napájen z obnovitelného zdroje, místo keramiky se pracuje se zodolněnou lámanou břidlicí a masivem kamene, které pochází z lokálních zdrojů. Na tomhle neutrálním provedení staveb (které ani nemají pevné základy, takže mohou „beze stopy“ zmizet) se skutečně těžce hledají chyby. Jistě jste ale o kus výš zaznamenali informace o opalování dřeva olejových lázních. Cha! A máme je! Tím přece museli sekyru uhlíkové stopy zaseknout pěkně hluboko do environmentálního rozpočtu. Nebo ne? Ne. Všech čtyřiadvacet k dokonalosti vypilovaných bungalovů se totiž rodilo v hangáru výrobce jako skládačka na zakázku.
Udržitelná dřevostavba Villa Akoya je pozvánkou do tropického ráje
Co to znamená?
Že každá fošna i hrst dřevité vaty prošla rukama řemeslníků před tím, než se dostala do terénu. Všechny ty energeticky náročné úkony vyjdou z hlediska bilance levněji a ekologičtěji, když se dělají továrně a najednou. Takže stavba byla upravena a opracována do potřebné podoby a sestavena do stěnových rámů konstrukce předtím, než vyrazila k pobřeží. Tady už je, bez potřeby těžké strojní techniky, sestavili dohromady. Chytrý design se prostě potkal s promyšlenou architekturou. Pokud byste si po prohlídce naší galerie říkali, že něco takového byste chtěli mít doma, vězte, že jeden takový bungalov se dá vyrobit za 45 dní a sestavit za jedno dopoledne. Teď jen, kde sehnat to moře a pláž, viďte?
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Radomír Dohnal
Vydáno dne:
16.11.2019
Photocredit: Oikos Buqez Eco Resort
Jak se žije v tradičním malém domku nad pláží, kde migrují velryby?
Pozorovat z terasy migrující velryby nebo pasoucí se losy můžou obyvatelé malého tradičního domku, který stojí nad pláží nejvýchodnějšího kanadského ostrova.
Idylický plážový domek jako stvořený pro romantiku
Kdo by nechtěl aspoň pár dní bydlet v krásném idylickém domečku na útesu nad pláží? Malá chatka v námořnickém stylu je jako stvořená pro romantiku.
Udržitelná dřevostavba Villa Akoya je pozvánkou do tropického ráje
Prohlédněte si exotickou plážovou vilku postavenou podle pravidel udržitelnosti. Je totiž celá ze dřeva! Zavítejte s námi na chvíli do Kostariky.
Dřevěnou chatu postavil na přání majitelů ručně místní řemeslník
Dřevěná chatička, kterou postavil ručně místní řemeslník, poskytuje dost prostoru celé rodině. A pro případné návštěvy je tu zařízená maringotka. Zveme vás na návštěvu.
Domek ve stylu 30. let vás na chvíli zbaví starostí
Útulný renovovaný domek z 30. let minulého století vás během chvilky přenese do jiného světa, ve kterém vládne jen klid a pohoda.
Čím překvapí staré dřevostavby na pobřeží Černého moře?
Máte rádi písečné pláže, kouzelnou atmosféru historických měst, chutné jídlo, lahodné víno a samozřejmě – dřevostavby? Pak pro vás máme tajný tip.
Dům na tasmánské pláži – barevný tón mu udává naplavené dřevo
Dům na pláži získal díky tepelně upravené fasádě z kvalitního dřeva velmi působivý vzhled. Stavba působí jako velmi přirozený prvek krajiny na pobřeží. Prohlédněte si ho s námi důkladně i v interiéru.
Dřevostavby, které nemají konkurenci. Vodní vily na Maledivách vám učarují
Maledivám se říká ráj na zemi. Pokud máte v plánu se vydat do této destinace na vysněnou dovolenou, určitě vás uchvátí místní dřevostavby, ve kterých se můžete ubytovat a strávit v nich jedinečné chvíle.
Unikátní chata z CLT stojí v drsných podmínkách – ve výšce 934 m n. m.
Horská chata postavená z CLT panelů a fasádou z dřevěných kůlů je mimořádně unikátní stavbou. Stojí ve nadmořské výšce 934 m n. m. a potvrzuje nezdolnost dřeva.
Dovolená na soukromém ostrově v Česku – objevte tiny house u Hradce Králové
Ostrov a v Česku? Prohlédněte si toto nanejvýš originální místo v naší fotogalerii. Majitelé prozradili při rozhovoru spoustu detailů.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: