HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě

Bydlet v mobilním domě nebo v tiny house na kolečkách nemusí být pro každého pouze nouzové řešení. Pro spoustu lidí se toto nízkonákladové bydlení stává životním stylem. Jak někteří majitelé těchto domečků na kolečkách říkají, má spoustu výhod. Je malý, takže vám péče o něj nezabere tolik času, a ten můžete věnovat třeba svým přátelům, zálibám nebo cestování. Je ekologický, protože spotřebovává mnohem méně energií než velký dům. A především stojí méně peněz. A pokud si jej postavíte svépomocí, může být téměř za hubičku. Ptáte se, jak si takový tiny house na kolečkách postavit? Třeba právě s pomocí našeho seriálu, jehož první díl si můžete přečíst už nyní.


Takhle vypadá tiny house postavený svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Baluchon

Pokud patříte k těm, kteří se nebojí ruční práce, a dělá vám radost, když něco sami vytvoříte, jste tady správně. Postavit si sám vlastní domeček na kolečkách sice není nic jednoduchého ani rychlého, ale s trochou šikovnosti, trpělivosti a s malou pomocí přátel se to dá zvládnout. A samozřejmě s dobrým návodem. V našem malém seriálu bychom vám rádi ukázali, že je možné během několika měsíců postavit domeček na kolečkách s použitím pouze základních nástrojů. Cílem článků je ukázat vám jednu z cest, jak domeček zhotovit, detailně ji popsat, vysvětlit fáze výroby a co nejvíce pomoct těm, kteří by se do dobrodružství vlastní tvorby chtěli pustit.

Seznam všeho potřebného

Určitě už dlouho nosíte v hlavě, jak by měl váš vysněný tiny house vypadat. Co v něm nesmí chybět a co naopak nepotřebujete. Nyní je čas to všechno sepsat a udělat podrobný seznam všeho, co si přejete v mobilheimu mít. Bydlet v malém nemusí nutně znamenat žít v nepohodlí. Můžete mít pohodlný domov, stačí se jen zbavit zbytečných věcí, které k životu nutně nepotřebujete, a také věcí příliš objemných. Rozhodněte se dopředu a vše si zapište: jak velkou chcete mít postel a kolik jich budete potřebovat, jestli chcete mít křeslo, sedačku nebo oboje. Raději větší kuchyň, nebo koupelnu? Chcete malou pracovnu, knihovnu nebo místo pro hosty? Vše dobře promyslete, sepište a pusťte se do dalšího kroku.

Vypracujte přesný nákres budoucího domečku

Pravděpodobně uděláte desítku náčrtků a různých plánů, než budete úplně spokojeni a než budete mít v počítači váš finální nákres budoucího domečku. Zakreslete přesně všechno, co jste si naplánovali. Kde bude první patro, jak nahoru povedou schody, kde budou okna, jaká bude střecha. Nezapomeňte na žádný detail. Co nejpřesněji odhadněte množství dřeva, které nakoupíte, abyste zbytečně neměli velký odpad. Abyste mohli lépe určit rozměry domku a co nejlépe odhadli množství materiálu, který budete na jeho výstavbu potřebovat, zpracujte si 3D model. Na internetu je dostupných několik softwarů. My doporučujeme Sketchup, který je velmi jednoduchý a můžete ho stáhnout zdarma.

Zařiďte si místo, kde budete stavět

Na stavbu budete potřebovat suché místo. Ideální je mít nějaký hangár s vraty aspoň 4 metry vysokými, ve kterém byste mohli v suchu a klidu pracovat. Ale to se podaří málokdy. Sežeňte tedy aspoň garáž či dílnu, ve které budete moct skladovat veškeré nástroje, stroje, dřevo a další materiál. Stavět můžete venku a rostoucí stavbu chránit před nepřízní počasí plachtou.

Vyrobte si maketu 1:10

Abyste si mohli být jisti, že vaše plány a představy jsou realizovatelné, vyrobte si přesnou maketu vašeho budoucího domova. Ideální je poměr 1:10. Zabere to trochu času, ale na konci budete mít jistotu, že je vše, jak má být, a vy můžete s klidem jít nakoupit materiál a začít stavět. K samotné stavbě se dostaneme v druhém díle našeho seriálu, na který se můžete těšit zase za týden.

Další díl seriálu: Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 2: Podvozek

 

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
27.11.2018

Photocredit: Baluchon

17

Mobilní domy – jsou vhodné pro celoroční bydlení?
Líbí se vám mobilní domy? V České republice je to rostoucí trend. Hodí se mobilní dům k celoročnímu bydlení?

Video: Na prohlídce v mini domku
Mini domek Shed si postavili jeho majitelé sami a za nízké náklady. Ušili si ho na míru, efektivně využili každý cm a vytvořili si bydlení, které jim plní sny.

Video: Miniaturní dům o rozloze 1 m2
Tenhle dům není nic pro klaustrofobiky. Pojďte se podívat, jak vypadá nejmenší dům na světě!

Tiny House jako fenomén: Chytré bydlení, kde není ani centimetr navíc
Účelné bydlení ve vlastním domku, ale na minimální ploše. I tak by se dal charakterizovat fenomén tiny house. Co všechno se za tímto pojmem skrývá a jak se v malých domcích trvale bydlí?

Dokonalý mobilní domek k celoročnímu bydlení brázdí Francii
Jste milovníky mobilního bydlení? Potom si přečtěte náš článek o dokonalém mobilheimu, který poskytuje dostatek komfortu pro celoroční obývání.

Jak vypadá mobilní domek, do kterého se pohodlně vejde rodina s malým dítětem?
Mobilheim, ve kterém bydlí rodina i s dítětem, je tak důmyslně řešený, že má každý z obyvatelů dostatek prostoru i soukromí. A ještě ubytují i návštěvu.

Miniaturní dům pro tříčlennou rodinu – jak se v něm žije?
Minimální rozměry domu vás nemusí omezovat, když víte, jak do něj správně zapracovat víceúčelový dřevěný nábytek. Přesvědčte se sami.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 2: Podvozek
Stavba našeho tiny house na kolečkách pokračuje. V prvním díle jsme vše naplánovali a nyní můžeme začít stavět. Na řadě je podvozek.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 4: Konečně interiér
Náš domeček na kolečkách, který stavíme svépomocí, je pod střechou. V dnešním díle dokončíme práci v exteriéru a vrhneme se na vnitřek.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 5: První místnosti
Mobilní domek, který stavíme svépomocí, dostal okna i dveře a z venku jsme se přesunuli dovnitř. V tomto článku se pustíme do finálních úprav místností.