HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Studenti píší o dřevostavbách, studenti píší na Dřevostaviteli

Před několika dny Dřevostavitel stvrdil své dobré vztahy s Lesnickou a dřevařskou fakultou Mendelovy univerzity v Brně a stali se z nás oficiální partneři. Co z toho plyne pro Vás, čtenáře? Můžete se těšit na příspěvky z pera studentů, kteří dřevostavby studují, nebo se o ně profesně zajímají. Určitě to do našeho obsahu přinese spoustu zajímavých a mladých názorů, nápadů a pohledů.

Fakulta dřevostaveb
i Foto: © Dřevostavitel

Jednou z prvotních myšlenek pro založení Dřevostavitele bylo najít využití pro studentské práce, které končí z velké části v propadlišti dějin. Protože tvůrci Dřevostavitele byli sami studenti a bojovali s obecným problémem dělání práce pro práci, rozhodli se současným studentům poskytnout možnost prezentace jejich výzkumů a studií veřejnosti.

Každý student nejen dřevostaveb vypracuje za dobu svého studia několik odborných prací a k tomu dvě závěrečné práce (bakalářka a diplomka). Na menších studiích by se měl ideálně naučit specifické dovednosti nebo vědomostí. Často se však jedná pouze o požadavek k úspěšnému zdolání předmětu, bez aspirací na odborný rozvoj studenta. Přidané hodnoty, kterou student vypracováním dané práce získá, je tak velmi mizivá. Proto jsou studentské práce často označovány za nutné zlo nebo zloděje času.

Přes to všechno se takových prací vypracovává na každé fakultě nepředstavitelné množství a i ty velmi zdařilé většinou končí větou: „Pane kolego, máte splněno.“ Daná práce je poté pečlivě uložena na hromadu, nebo popsaný papír z druhé strany použijí děti ve školce na kreslení (v lepším případě). U větších prací typu bakalářské, diplomové či dizertační práce je osud (až na malé procento výjimek) velmi podobný.

Kolik práce a úsilí šikovných lidí skončilo pečlivě uschováno v univerzitní knihovně? Člověk mimo univerzitní prostředí se k akademickým pracím prakticky nemá šanci dostat, i když na školství přispívá každý den v daních. Nemá veřejnost právo vědět, co se za její peníze na univerzitách vlastně tvoří?

Proto přišel Dřevostavitel s myšlenkou zveřejňování kvalitních studentských prací s tématem dřevo nebo stavby. Proběhla i první studentská soutěž a plánujeme její další pokračování. Spolupráce s Lesnickou a dřevařskou fakultou je tedy způsob jak vám přiblížit nápady a témata, kterými se zabývá akademická půda, ale také možnost pro studenty jak své výzkumy a studie prezentovat veřejnosti, nebo potenciálním zaměstnavatelům v oboru dřevostaveb.

Už teď si můžete přečíst články, které pro Dřevostavitele píší studenti Petra Hlaváčková, Petr Jiříček nebo Lenka Trandová.

Nejste z Lesnické a dřevařské fakulty a chtěli byste přes Dřevostavitele poslat své práce do světa? Není problém, pošlete nám je!

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
11.03.2013

4

Co je to Dřevostavitel? Odpovídá Petr Novák
Dnes je tomu přesně rok, co byl zveřejněn první článek. Petr Novák poví proč?

Rozhovor s Petrou Hlaváčkovou - budoucím projektantem dřevostaveb
Vám přiblíží pohled studentky dřevostaveb na školu, praxi i budoucnost