Pořízením nepravidelného pozemku lze značně snížit cenu bydlení. Češi tuto možnost přesto stále opomíjí
Ceny stavebních pozemků už zkrátka s cenou dolů asi nepůjdou. Kvalitních ploch k zástavbě ubývá, a proto roste i jejich cena. Čím dál častěji se budoucí stavebníci potýkají se Sofiinou volbou – koupit pozemek rovinatý, tvarově pravidelný a velice drahý, nebo se spokojit s méně dokonalým pozemkem, avšak za značně lepší cenu? Řeč je především o úzkých pozemcích, parcelách ve svahu či nepravidelného tvaru. Jak tedy správně využít potenciál vašeho pozemku, i když má komplikovaný tvar? Níže přinášíme názorné příklady správně i špatně navržených zahrad okolo domu, které zbytečně ztratily svůj potenciál, a tipy, jak předejít nejčastějším chybám.
Až zahrada dotáhne vaše bydlení k dokonalosti
U bydlení nejde zdaleka jen o návrh domu. Stavba jako taková je součástí vašeho pozemku čili celku, který by měl být v ideálním případě funkční. Musíte brát v potaz zkrátka všechno – dům, oplocení, záhony, cesty, stromy, studnu, volný prostor, přípojky, altán, bazén, garáž, žumpu a mnoho dalšího. To vše by mělo dohromady fungovat i dobře vypadat. A my vám v dnešním článku poradíme, jak na to.
8 otázek, na které se zeptat, než koupíte stavební pozemek
1. Pozemek pravidelného tvaru
Na pravidelném pozemku máte volnou ruku – všechny nápady jsou vítány. Za tradiční parcelu se považuje ta, která má poměr stran přibližně 4 : 3.
TIP: Jestliže nejste příznivci zahradničení a nechcete, aby se vaše návštěva příliš zaměřovala na okolí domu, vytvořte chodníček, který návštěvníky nasměruje přímo k jádru pozemku – k domu.
Při umístění bazénu nebo dalších prvků (altány, garáže...), nemusíte brát příliš v úvahu světelné podmínky. To znamená, že při kombinaci logického, funkčního a estetického uspořádání parcely nebude jediný objekt ve stínu.
- Preferujete-li klikaté cesty a různá zákoutí, na pozemku pravidelného tvaru se můžete skutečně vyřádit.
- Jestliže vás lákají domy zasazené do zeleně, nabízí se také možnost obklopení domu všelijakou výsadbou.
2. Pozemek nepravidelného tvaru
Kreativitě se meze nekladou a nepravidelnost není překážkou. Právě naopak. Takový pozemek vám poskytuje možnost vytvořit tajemnou atmosféru s mnoha útulnými zákoutími.
S kombinací správného uspořádání prvků a vhodné výsadby rostlin vytvoříte prostor, kde si budete žít svůj vlastní život bez nutnosti kontaktu s vnějším světem. U nepravidelného pozemku bude zeleň ideální kulisou. Pokud se vnitřně potýkáte s dojmem neohraničenosti pozemku, je jednoduché zvolit tzv. lemovou výsadbu.
TIP: Fandíte spíše pravidelným pozemkům? Zkuste odvést pozornost například vytvořením skalky pod svahem nebo u domu.
Zahradní skalka – inspirace, rady a správný timing
Nepravidelný pozemek má také výhodu, že okrasnou část zahrady lze snadno oddělit od užitkové části a skrýt například dětské hřiště, soukromý altánek nebo okolí bazénu.
Za kolik se dá pořídit dětské hřiště? Aktuální ceny si můžete srovnat např. zde.
3. Úzký pozemek
Intimitu neztratíte ani na úzkém pozemku. I když úzký tvar pozemku může na první pohled přinést různé obtíže, jeho vizuální dojem lze samozřejmě upravit. Někdy stačí začlenit do plochy příčné prvky, které zamezí celkovému přehlédnutí zahrady z jediného místa.
TIP: Vyvarujte se výsadbě rostlin, keřů a stromů podél hranice pozemku – vznikl by vám protáhlý prostor, o který nestojíte. Vytvořte zakřivené cesty třeba pomocí zahradních prvků, které zdůrazní asymetrii zahrady.
Pro odstranění pocitu stísněnosti pozemku bývá užitečná výsadba vyšší vegetace (větší keře a stromy). Tyto vyšší rostliny mají také výhodu v tom, že brání nechtěným pohledům ze sousedních domů. Správným rozmístěním prvků na pozemku také snadno rozdělíte zahradu na okrasnou a užitkovou část.
4. Svažitý pozemek
Stavba ve svahu vám sice může přinést určité výzvy, ale i přesto je možné na takovém pozemku efektivně a esteticky řešit okolí domu. Svažitý pozemek nemusí automaticky znamenat ztrátu krásných výhledů do krajiny. Těch lze dosáhnout především pomocí tzv. průhledů. Stejně jako u nepravidelného pozemku lze i na svažitém terénu vytvořit intimní zóny či dosáhnout pravidelnosti pomocí lemové výsadby.
TIP: Pokud preferujete doplnění pozemku zdmi, je dobré, aby tyto zdi kopírovaly tvar domu.
U svažitých pozemků se rodiče často potýkají s tím, že nemají přehled o svých dětech. Správným rozmístěním prvků můžete vytvořit přehlednou a bezpečnou zahradu, například s výhledem z kuchyně do zahrady.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
02.03.2024
Photocredit: © Dřevostavitel.cz
8 otázek, na které se zeptat, než koupíte stavební pozemek
Při koupi pozemku nahlédněte především do katastru nemovitostí a územního plánu. Kontaktujte stavební úřad a zeptejte se na těchto několik otázek.
Jak na hypotéku, financování pozemku, projektu a domu?
Hypotéku můžete získat nejen na výstavbu domu, ale také na projekt nebo pozemek. Podívejte se, jak na bezpečně získat hypotéku krok za krokem.
Architekt na pozemku několik dní kempoval, aby našel ideální místo pro budoucí dům
Jak postavit dům na pozemku, který je z větší části zarostlý vzrostlými jedlemi, aniž bychom pokáceli jediný strom?
Chceme stavět vlastní dům – vyberme správný stavební pozemek
Víte, co všechno je se stavebním pozemkem spojeno a na co si máte dát u jeho koupě pozor? Přečtěte si více informací v článku.
Bydlení podle Feng Shui: pozemek, který vám zaručí zdraví a dlouhověkost
Pouze na zdravém pozemku můžete vybudovat zdravý a šťastný domov. Jak takový pozemek poznat, vám poradíme v našem článku.
Prověření stavebního pozemku před jeho nákupem nebo výstavbou je zásadní
Plánujete výstavbu rodinného domku? Nebo jste teprve na začátku a máte v plánu koupit stavební pozemek? Co všechno prověřit se dozvíte v následujícím článku.
Velký rodinný dům na malém pozemku na předměstí
Jak nejlépe zužitkovat prostor vašeho skromného pozemku, když máte od malička sny o velkém rodinném domě? Co třeba propojit exteriér a interiér pomocí jídelního stolu?
Stavbu domu vyřešili během jednoho víkendu. Podělili se o zkušenosti
Mladá rodina ze severní Moravy se potřebovala přestěhovat do většího. Jejich příběh o stavbě domu je plný zvratů. Podělili se o něj v krátkém rozhovoru.
Riskovali pokutu až půl milionu, ale získali stavební pozemek za skvělou cenu
Mladý pár při koupi pozemku riskoval, že bude nucen zaplatit pokutu ve výši až 200 tisíc korun. Byť se jim podařilo toto riziko snížit, stále není jisté, že je mine další pokuta ve výši 250 tisíc korun.
Druhá půlka února je pro výsev ideální. Některé druhy zeleniny je nutné předpěstovat už teď
Práci na venkovních záhonech necháme ještě chvíli být, ale zaměříme se na výsev a předpěstování zeleniny. Nezapomeňte si stáhnout náš seznam únorových činností, který vám práci usnadní.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: