Spojili síly a postavili mimořádný rodinný dům. Třípatrovou stavbu v Ústí nad Labem obdivuje celé Česko
„Oba synové se mohou s klidem pustit do stavby vlastních domů. Zvládnou to,“ říká pyšný otec. Činy, kterými přispěli nejen jejich synové, ale i sami majitelé domu pan Karel a jeho žena Andrea, vedly k velkolepému výsledku. Jejich moderní dům se pyšní třemi patry o celkové užitné ploše 114 m2. V zajímavém rozhoru nám pan Karel pověděl všechno o jejich začátcích a poradil i pár tipů pro začínající stavebníky.
Synové pomohli rodičům splnit si sen
S redakcí jsme navštívili rodinnou dřevostavbu jako z pohádky u Ústí nad Labem. Manželé Karel a Andrea si ji postavili svépomocí v době, kdy jim panelákový byt 1+1 začínal být malý. S majiteli domu jsme se v dnešním rozhovoru zaměřili výhradně na konstrukci samotné dřevostavby. Jeho zastavěná plocha činí 60 m2 (užitná plocha pak 114 m2). Moderní dům v chalupářském stylu stavěli přesně 4 roky a 9 měsíců až do fáze oplocení, která byla poslední.
Vezměme to od základů, pane Karle. Realizovali jste si je kompletně svépomocí?
Základovou desku nám dělala firma, měli jsme různé subdodavatele na menší zakázky, které byly jasně dané. Bagrista kopal místo pro základovou desku, dva metry pod ní se ukázala spodní voda a jílové podloží, takže jsme museli více zpevňovat.
Probíhaly tady nějaké geologické nebo geodetické průzkumy?
Neprobíhaly. Jen v historické mapě jsme našli označení místa „Na jílech“. Dalo se z toho vyrábět nádobí, ale pro stavbu domu to není nejlepší. Takže všechno máme nějak zpevňované, aby se nic nelámalo, nehýbalo, aby to neplavalo. Máme kombinovaný konstrukční systém a hrubé zdivo v přízemí jsme si dělali sami. To byla taková zakázka, že nemělo smysl někoho hledat. Naučili jsme se to pomocí různých návodů a učili jsme se to za pochodu.
Na proces realizace konstrukce domu jsme se zaměřili v polovině rozhovoru.
Byly tady nachystané přípojky?
Byla tady elektřina a voda.
A co příjezdová cesta? Byla zpevněná?
Tu část, která má kamenný obrubník, jsme si stavěli sami, protože to pro nás bylo jednodušší, než se dohadovat s majitelem pozemku, že to bude stavět on za jeho peníze. Kvalitativně by to neudělal podle naší představy, takže jsme postavili pořádnou cestu, kterou dnes oba využíváme.
Měli jste nějaké zásadní reklamace? Například kamna, schodiště, okna…
Nahoře jsme řešili vikýř. Ten se totiž v běžných případech vztyčuje nad nosnou stěnou, ale u nás došlo, za účelem požadavku na zvýšení průchozí světlé výšky v místnosti, k jeho atypické změně a tomu se musely přizpůsobit nosné konstrukční prvky. Cena za krov tak byla dvojnásobná, a architekt dokonce pro jistotu povolal statika ze staré školy, aby výpočty ověřil ‚ručně‘.
Zmiňoval jste kombinovaný konstrukční systém. Dokázal byste to rozvést, prosím?
Spodní patro jsme postavili ze zděných cihel systémem s izolací uvnitř cihel. Z prostorových důvodů nic jiného nepřicházelo v úvahu. Horní patro a podkroví jsou dřevěná trámová konstrukce z nosných KVH prvků.
Poznámka redakce: Pro srovnání si můžete prohlédnout aktuální ceny KVH hranolů zde a obvodových cihel zde.
Jaké dřevo a jakou povrchovou úpravu jste použili?
Sibiřský modřín původem z Estonska, který jsme nechali bez povrchové úpravy a design domu jsme přizpůsobili zešednutí, ke kterému za několik let dojde.
Poznámka redakce: Zde najdete seznam nejlépe hodnocených českých výrobců prodávajících sibiřský modřín.
Jaká je tedy skladba obvodové stěny?
Máme difuzně otevřený systém v tomto složení zevnitř:
- sádrokarton (aktuální ceny si porovnejte zde),
- instalační předstěna – 50 mm,
- OSB – 22 mm (aktuální ceny si porovnejte zde),
- minerální izolace – 120 mm,
- dřevovláknitá deska – 80 mm,
- fasádní folie,
- instalační předstěna – 50 mm,
- modřínová fasáda.
Jak jste stavěli dřevěnou část domu?
Trámovou konstrukci nám postavila firma a zbytek svépomocí společně s menšími řemeslníky.
Takže jste stavěli převážně dodavatelsky, je to tak?
Konstrukce a odborné prvky dodavatelsky. To ani jinak nejde. Musíte mít na všechno papíry a revize. Dokončovací věci většinou sami.
Proč jste se vlastně rozhodli stavět svépomocí a neoslovit firmu?
My jsme od začátku věděli, že si chceme postavit dům a sáhnout si na něj. To je, jako když pečete domácí chleba. Taky chutná úplně jinak, když prostě člověk sám přiloží ruku k dílu. Nic vám nemůže vynahradit, když se o něco jednoduše zasloužíte sám.
Zeptám se vás ještě na kamenné obložení. Podle fotek to vypadá jako velmi náročná část stavby...
Kamenné obložení byla výzva sama o sobě. Věděli jsme, že chceme co nejméně opracovaný lomový kámen se vzhledem s co nejmenší spárou a jakoby suché zdi. V Ústí nad Labem bohužel platí, že i ten, kdo umí jenom zatlouci hřebík, pracuje v Německu. Na malou stavbu se obecně dodavatelé neshánějí dobře. Když jsme sháněli lokální kámen, poradil nám s realizací jednatel společnosti. Zasvětil nás do tajů kamenného obkladu, včetně použití malty proti výkvětům. Pak jen stačilo objednat 40 tun kamene (obrubníky, haklíky a kostky) v různém mixu, nerezové kotvy, speciální maltu s trasem proti výkvětům a pustit se práce.
Poznámka redakce: Ceny jednotlivých dodavatelů kamenného obložení si můžete porovnat zde.
Jaké byly vlastně vaše role na stavbě?
Moje role po celou dobu stavby spočívala v plánování pracovních postupů, nákupu materiálů, jednání a výběru dodavatelů, spolu-vymýšlení finálního designu, zaměřování, koordinaci profesí, stavbě nábytku a opravách, když něco nevyšlo.
Manželka se rozhodla, že její dominantou na stavbě budou kameny. Každý kámen měla v ruce a umístila ho právě ona. Strašně se na stavbě nadřela. Má můj obrovský obdiv. Bez ní by náš domov takhle nevypadal. Ani v dalších fázích nezůstávala stranou. Finální vymalování celého domu byla také její doména. Samozřejmě jsou z jejích rukou i všechny prvky, které mění ‚dům‘ na ‚domov‘.
Synové se s námi podíleli na všech částech stavby, jak postupně probíhala. Starší syn například zcela sám připravil z PVC šablony pro vylití oblouků pro balkonové dveře ve spodní části a sedlo to úplně přesně. Otvor na komín taky boural sám. Dřevěné lamelové podlahy jsou práce mladšího syna a i strop v kuchyni dělal s kamarádem celý sám. Bylo mu v té době 16 let. Kluci byli prostě u všeho a sáhli si na všechno. Od lopaty až po malířský váleček.
Máte nějaký tip na realizaci venkovní terasy svépomocí?
My máme terasu ze sibiřského modřínu. Musíte si dopředu spočítat a nakreslit každou lať a prkno. Terasové šrouby nesmí být kotveny příliš blízko hraně prkna a bez plánu by to nevyšlo. Potom už jen urovnat a uhladit štěrk frakce 0/32 mm, na to betonové dlaždice. Na ně přijdou pružné gumové podložky a kotvení nosných latí na šrouby s hmoždinkou. Nakonec už jen nařežete prkna, ošetříte hrany proti vlhkosti (aktuální cenu si porovnejte zde) a šroubujete na nerezové terasové šrouby.
Jak probíhala spolupráce s architektem? Narazili jste na nějaké překážky?
Moc ne. Řešili jsme spolu převážně detaily. S čím nám naopak velmi pomohl, bylo dodání kontaktu na toho statika. Jak jsem už říkal, máme tady speciální krov, úplně jiný, než se vyrábí normálně. Ten krov je zvláštní tím, že je předsazený, většinou se vikýře staví přímo nad nosnou zdí, což u nás nešlo, takže je to předsunuté.
Vzpomenete si na nějaké nezdařené projekty?
No jejej! Nechci tady otevírat staré rány. Obecně je dneska doba taková, že se vám všichni pokouší dodat věci rychle, což většinou neznamená kvalitně. Když potom chcete opravu, tak se vykrucují.
Je něco, co byste poradili nebo doporučili lidem, kteří stojí před stavbou domu svépomocí?
Ano. Nešetřit na začátku na přípravě prvního plánu, protože se později ta investice vrátí. Takže za mě rozhodně plánování každého detailu.
Velice děkujeme majitelům dřevostavby, že si na nás udělali čas a poskytli nám cenný rozhovor. Doufáme, že fotografie vašeho mimořádného projektu se stanou inspirací nejedné rodině.
Synové pomohli rodičům postavit vysněný dům. Navštívili jsme je v Ústí nad Labem
P.S. Je nutné stavět novostavbu už jen s řízeným větráním nebo to jde i jinak? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
23.04.2024
Photocredit: Karel J. (se souhlasem)
Modřínová terasová prkna – jasná volba při stavbě stylové terasy u domu svépomocí
Moderní a stylová konstrukce modřínové terasy u domu ve svahu byla hotová za 3 měsíce. Petr ji zvládl postavit svépomocí pro svoji kamarádku Eriku. Kolik by stál materiál na takovou terasu při dnešních cenách?
Synové pomohli rodičům postavit vysněný dům. Navštívili jsme je v Ústí nad Labem
Svépomocí postavili rodinný dům jako vytržený z pohádky. Využili potenciál příkrého svahu a na pouhých 500 m2 vybudovali rodinné zázemí.
Odmítnutí tepelného čerpadla se manželům vyplatilo. Dům vytápí úsporným kombinovaným systémem
O tepelném čerpadle manželé ani neuvažovali. Karel a Andrea v rozhovoru prozradili, jaké jsou jejich měsíční výdaje za vytápění kachlovými kamny a uhlíkovými topnými foliemi.
Přístřešek postavil Petr úplně sám. „KVH hranoly jsem zavrhl, našel jsem lepší řešení,“ radí tesař z Královéhradecka
Petr z Královéhradecka postavil přístřešek a v rozhovoru popsal záludnosti, na které je třeba si dávat pozor. Prozradil, jak řešil náročné detaily spojů i odvod vody. Proč doporučuje stavět z BSH hranolů namísto klasických KVH hranolů a na čem lze znatelně ušetřit?
KVH hranoly a sibiřský modřín nahradil Lumír levnějším materiálem. „Vypadají stejně a ušetřil jsem statisíce,“ říká
Pan Lumír s partnerkou Taťánou stavěli v době největšího zdražování materiálů, které pamatujeme. I přesto však na výstavbě ušetřili 30 % z celkové částky. Prozradili, jaké materiály nahradili levnějšími variantami.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: