Odmítnutí tepelného čerpadla se manželům vyplatilo. Dům vytápí úsporným kombinovaným systémem
O tepelném čerpadle manželé ani neuvažovali. Karel a Andrea v rozhovoru prozradili, jaké jsou jejich měsíční výdaje za vytápění kachlovými kamny a uhlíkovými topnými foliemi. Volbu této kombinace nám pan majitel i dopodrobna obhájil. „Nechceme plýtvat čas na různé servisní prohlídky, kdy se musíme doprošovat každé revizní návštěvy,“ popisuje svůj přímý postoj. Jaké další vytápěcí systémy se ženou zvažovali? Kde vidí největší benefity uhlíkových topných folií? Jaký typ kamen zvolili? A jak obešli vypracování energetického štítku? Odpovědi na tyto i další zajímavé otázky se dozvíte v následujících odstavcích.
Synové pomohli rodičům splnit si sen
S redakcí jsme navštívili velmi útulný rodinný dům v Ústí nad Labem. Manželé Karel a Andrea si ho společně s dětmi postavili svépomocí v době, kdy jim panelákový byt 1+1 začínal být malý. S panem majitelem jsme se v rozhovoru zaměřili převážně na vytápěcí systém jejich domu se zastavěnou plochou 60 m2 (užitná plocha činí 114 m2). Velmi nás zajímala jeho zkušenost s kombinovaným systémem kachlových kamen a uhlíkových topných folií.
Karle, neměl jste obavy z vytápění tak velkého domu?
Kdyby jenom z vytápění! Nejzajímavější byla opakovaná odpověď na mou otázku, kterou jsem pokládal odborníkům: „Garantujete nám, že s tímto systémem vydrží dům pro naše budoucí potomky?“ Z odpovědí nás zamrazilo. Říkali nám: „Dneska je všechno tak nové, že nikdo nemá nic vyzkoušené na delší dobu. Izolace, folie, lepidla, lepicí pásky, KVH profily… to všechno nemohl ještě nikdo vyzkoušet v takto dlouhém časovém horizontu.“
Z toho vyplývá, že obavy při stavbě máte, pokud si položíte tuto otázku, vlastně úplně ze všeho. Kdo je jako my, ten se potom ohlédne ke kameni, dřevu a všemu „přírodou vyzkoušenému“.
Jakým způsobem tedy vytápíte celý dům?
Máme uhlíkové topné folie a doplňkově krbová kachlová kamna.
Kachlová krbová kamna s dobrými recenzemi včetně aktuálních cen najdete zde.
A proč právě tato kombinace? Zvažovali jste i jiné vytápěcí systémy?
Původně jsme chtěli kamna na pelety, ale u nich musíte skladovat minimálně dva kubíky paliva. Dále je potřeba velký prostor na kotel a to by zabíralo čtvrtinu jednoho podlaží.
Pak byla možnost teplovodního topení, ale zase by nám radiátory zmenšily místnosti a znemožnily zastavitelnost nábytkem. Takže i radiátory jsme vyloučili. V úvahu připadalo teplovodní topení do podlahy, jenže to zase znamená mít v každém patře rozvodnou skříňku, která nevypadá hezky.
Tak jsme si řekli, že uděláme uhlíkové topné folie. Je to parádní způsob vytápění a zatím za ty dva roky nemáme žádné výtky.
Proč jste se rozhodli pro uhlíkové topné folie?
Protože pro nás znamenají tyto výhody:
1. Žádná vlhkost – máme suchou skladbu podlah sestavenou pomocí maflíku a AKU šroubováku.
2. Žádné místo, kde se musí ukrývat rozvaděče teplovodního podlahového vytápění.
3. Neohříváme nejprve vodu, ale rovnou měníme elektrickou energii na teplo.
4. Doba montáže topení byla 1 den.
5. Doba montáže kompletních podlah byla 7 dní ve dvou.
6. Cena, když odečtu všechny potenciální starosti a svůj čas, který by stálo jiné topení, byla vlastně nízká.
7. Žádná technologická přestávka.
8. S maflíkem složíte a když bude třeba, tak to s ním i rozložíte. Sbíječky a prach netřeba.
9. Uvolnění velkého množství mozkové kapacity na vymýšlení vnitřního vybavení.
10. Dobré řešení pro dům, jako je ten náš – máme málo místa, a tedy nedostatek prostoru např. pro radiátory.
Jako nevýhodu naopak vnímám rozvaděč elektrické energie – je jako pro atomovou elektrárnu. Ono podlahové topení máme všude. Dokonce máme udělané i obytné podkroví, takže i tam je podlahové vytápění.
Vaše kachlová kamna mě opravdu zaujala. Jaký je to typ kamen?
S tímto konkrétním typem krbových kamen jsme velmi spokojení. Kachle jsou typu Lýdia a glazura je červená rubínová. Jsou vážně krásná. Kdybychom vybrali jiná, tak budeme do konce života říkat: „Kdyby tady byla ta červená kamna, to by bylo krásné. Ale nejsou, škoda.“ To jednoduše nešlo. Je to přece náš domov a dali jsme mu vše, abychom nemuseli ani nad jedinou věcí takto přemýšlet. Ošidili bychom jenom sami sebe.
Krbová kachlová kamna různých barev si můžete vybrat z těchto doporučených variant. Srovnejte si je podle ceny i vlastností zde.
Dokázal byste nám popsat, jak vypadá běžný provoz vašeho domu z hlediska vytápění?
Máme to sladěné tak, abychom se v době, kdy jsme doma, vždycky těšili na to teplo, které vychází z krbu. Je to takové, jak říkáme, že by se do něj člověk nejraději „zachumlal“. To běžná topení neumí. Aby to nebylo zase až tolik drsné, tak mimo to topíme i těmi foliemi, které zase hezky zahřejí nohy. Když jsme v práci, tak na 15 °C a večer na 19–22 °C.
A řešili jste u kamen externí přívod vzduchu?
Neřešili. Kamna si dokážou všechny svoje přetlaky nebo podtlaky poměrně slušně „vydiskutovat“ s rekuperací, tak je v tom necháváme. Když u toho dělají hluk, tak výchovně rodičovsky zakročíme a jednoho z nich vypneme. Občas kamna a občas rekuperaci, aby se nehádaly. Nebo si jednoduše otevřeme okno.
Poznámka redakce: Všeobecně nedoporučujeme zanevřít nad externím přívodem vzduchu, máte-li kombinaci krbových kamen a rekuperace. V takovém případě je instalace systému nezbytností.
Topit dřevem se stále vyplatí. Krbová kamna ušetří téměř deset tisíc korun ročně
Proč jste se rozhodli právě pro rekuperaci?
Podle mého názoru je nutné, aby každý, kdo staví poctivě podle dnešních energetických zákonných standardů, měl rekuperaci, jinak se v tom prostě nedá normálně bydlet, když máte rádi čerstvý vzduch. Zda jsou stávající limity tou správnou dlouhodobou cestou, to mi samozřejmě nepřísluší hodnotit.
Dokázal byste ji našim čtenářům blíže popsat?
Ano, důležité je tedy říct, že máme neřízenou (decentrální) rekuperaci. Jsou to dva větráky proti sobě a spolupracují tak, že chvilku to fouká jedním a potom druhým směrem. Tyto větráky fungují na bázi keramického jádra, které se nahřívá a ochlazuje se v něm vzduch. 1,5 minuty jde vzduch ven a další 1,5 minuty jde dovnitř. To znamená, že když je tady teplo a venku zima, nahřeje to keramický výměník tím, jak to fouká ven. A pak, když se vrací vzduch zvenku, tak ten výměník zase ochlazuje.
Máte tady ještě jiné technologie nebo jen tu rekuperaci?
Ne, chtěli jsme dům, který budeme schopni ovládat i v 80 letech.
Proč jste se nerozhodli třeba pro typ tepelného čerpadla země-voda?
Rozhlédněte se. Vidíte někde na našem pozemku jediné místo, kde by to slušelo krabici s hučícím větrákem? My jsme ho nenašli. Stejně jako jsme ho nenašli pro nádrž na plyn. Je mi líto, ale nechceme si svůj limitovaný prostor „zkrášlovat“ jenom proto, že je to „moderní“ a něco finančně ušetříme. To už bychom rovnou mohli mít na cestě třeba zámkovou dlažbu a doma lamino.
Po zkušenostech s dostupností všech možných řemeslníků, revizáků, poradců jsme všechny potenciální prvky, kde bychom někoho z nich potřebovali, vlastně odstranili. Ať přijede kdokoliv z nich na kafe, ale víc řešit opravdu nechceme. Máme každý jenom jeden svůj čas... my ten náš nechceme plýtvat na různé servisní prohlídky, revize a podobné záležitosti moderní doby, kdy jsme navíc téměř nuceni se doprošovat, aby už konečně přijeli.
Vraťme se ke kamnům. Jak často v nich topíte a kolik protopíte za rok?
Budu tady znít možná jako nedobrý hospodář, ale popravdě řeknu, že podle mě by některé věci prostě člověk neměl měřit a zjišťovat. Neměl by jednoduše hledat slevy. Tady jsme doma. Tady chceme, aby nám bylo dobře. Nemám to změřené. Dřevník jsem postavil na 4 m3 a vždycky nám to stačilo na celou zimu a ještě trochu zbylo.
Kamna jsou větší, než je třeba, vytopí i dva takové domy. Mají velký výkon, nevím ho přesně z hlavy, ale myslím, že 11 kW. Stačí škrtnout a máme během chvilky teplo.
A víte třeba obecně, jak vám vychází měsíční náklady na energie domu?
Teď po zdražení je to okolo 10 000 Kč za měsíc včetně teplé vody. Nemáme energetický štítek, ale podle nějakých těch parametrů to vychází na B nebo C.
Nikdo vám nedělal energetický štítek?
Nikdo nám štítek nedělal, protože máme dům na ohlášku, tyto povinnosti jsme neměli. Ale sami jsme si nechali dobrovolně dělat blower door test, takže jsme zjišťovali, jestli tu máme nějaké úniky. Bylo to kvůli tomu, aby nám tady nevznikala vlhkost a nevznikaly závady na stavbě. Co šlo, to jsme odstranili. Architekt nás v tomto totiž poměrně slušně vyděsil.
Podceňovaný blower door test přináší překvapivou úsporu za energie. Většina domácností jej však nemá
Jak vás vyděsil architekt?
Dal nám školení o působení vlhkosti v dřevostavbě. Ale poslouchali jsme všechno, co nám při stavbě řekl, takže bychom snad měli být v pohodě. Samozřejmě nám u stavby řekl i to, že všechny stavební systémy, které existují, nejsou dlouhodobě vyzkoušené. Pokud někdo zvažuje, že si zateplí dům a nebude mít třeba rekuperaci, zjistí, že se v tom nedá bydlet. Ušetří na energiích na vstupu, ale v konečném důsledku ten vydýchaný vzduch pustí okny ven, protože se v tom nedá existovat.
Velice děkujeme majitelům dřevostavby, že si na nás udělali čas a poskytli nám cenný rozhovor. Doufáme, že fotografie vašeho mimořádného projektu se stanou inspirací nejedné rodině.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
22.01.2024
Photocredit: © Dřevostavitel.cz
Krbová kamna litinová, nebo kachlová?
Jaké vlastnosti mají litinová a kachlová krbová kamna. Čtěte zde
Kachlová kamna: Jak to, že zvládnou vytopit celý dům?
Kachlová kamna se znovu vrací, aby vytopila domy. Jsou opravdu tak účinná?
Kachlová kamna zažila slávu, pád i vzkříšení. Dnes patří k nejoblíbenějším kamnům českých domácností
Prohlédněte si bohatou galerii kachlových kamen a přečtěte si o jejich historii. Věděli jste, že v době jejich vzniku byly známkou luxusu?
Kachlová a krbová kamna – inspirace pro kachle a obložení
Toužíte po nových kamnech či krbu? Nevíte si rady s výběrem druhu obložení? Inspirujte se možnostmi v našem článku.
Tepelné čerpadlo a bungalov 4+kk: Reálné náklady mají k úspoře daleko
Reklamy na tepelná čerpadla bývají někdy až neuvěřitelně lákavé. Jaké jsou ale skutečné pořizovací a provozní náklady této technologie?
Tepelné čerpadlo v nízkoenergetickém domě s plochou 150 m2 úsporu nepřinese
Je tepelné čerpadlo investicí, která se vám vrátí za několik málo let nebo černá díra na peníze? Podívejte se na konkrétní příklad s celkovými náklady.
Problémy tepelných čerpadel, které prodejci záměrně nezmiňují
Tepelné čerpadlo si na českém trhu z ne zcela pochopitelných důvodů vybudovalo renomé systému, bez kterého se nový rodinný dům neobejde.
Spočítali jsme reálné náklady tepelného čerpadla. Jeho pořízení i provoz se prodraží
Pokud si pořizujete tepelné čerpadlo jako výhodný a tichý zdroj vytápění, nejspíše budete zklamaní. Podívejte se, na kolik tepelné čerpadlo vyjde ve skutečnosti.
1 kWh tepla za 1,3 Kč. „Lidové vytápění“ je stále levnější než tepelné čerpadlo
S příchodem zimy se nabízí otázka, jaký topný zdroj zvolit, abyste neprotopili celé jmění. Levněji než moderní technologie vychází klasický způsob vytápění.
Synové pomohli rodičům postavit vysněný dům. Navštívili jsme je v Ústí nad Labem
Svépomocí postavili rodinný dům jako vytržený z pohádky. Využili potenciál příkrého svahu a na pouhých 500 m2 vybudovali rodinné zázemí.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: