Jaké úspory bylo dosaženo po prvním roce provozu solárního systému svépomocí? Záznamy, grafy a reálná data
Solární systém byl uveden do provozu koncem září. Od října byla každý den měřena teplota v horní části akumulační nádrže, která se zaznamenávala dvakrát za den (ráno a večer). Při nárůstu teploty byla dopočtena sluneční energie, která byla získána během dne k ohřevu vody. Za první dva měsíce provozu přinesl systém zisk 80 kWh (říjen) a 89 kWh (listopad). V prosinci (30 kWh) a lednu (9 kWh) byly tyto hodnoty nižší, neboť nebyly žádné slunečné dny.
Kompletní grafy s měřením po jednotlivých měsících naleznete v galerii.
Během měsíce února došlo k odstavení tohoto solárního systému a provoz opět naběhl během března, kdy systém vygeneroval 104 kWh. Následující měsíce se pohybovaly v podobném rozmezí od 70 do 100 kWh. Při ročním vyúčtování elektřiny došlo k 25% snížení spotřeby levného nočního proudu a úspoře cca 1000 kWh za zhruba 7 měsíců provozu. Při současných cenách elektřiny by se jednalo o úsporu kolem 9 000 Kč vč. DPH.
Rozpočet na solární systém svépomocí
Nejnákladnějšími položkami celého systému byly OSB desky, hliníkové plechy a polykarbonátové profily 2 × 1,25 m pro vytvoření panelu. Potrubí PEX/AL/PEX vyšlo na 6 200 Kč v celkové délce 180 metrů. Celkové náklady na vyhotovení solárního systému se pohybovaly do 30 000 Kč vč. DPH. Nicméně je třeba dodat, že tato kalkulace vychází z cen z předchozích let a v současné chvíli se můžou ceny lišit.
Přesný soupis všech použitých materiálů včetně cen naleznete v tabulce.
Realizace celého systému včetně připrav trvala ve volném čase zhruba 2 měsíce, nicméně z dlouhodobého hlediska a životnosti systému 25 let se jednalo o dobrou investici.
Napište nám
Vyrobili jste nebo sestavili svépomocí nějaký chytrý systém či zajímavé zařízení, které šetří energii nebo jinak pomáhá doma či na zahradě? Podělte se o své zkušenosti i s ostatními čtenáři. Napište nám do redakce na adresu redakce@drevostavitel.cz, připojte krátký popis, několik fotek a inspirujte skrze Dřevostavitele i další kutily.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Štěpánka Kadlecová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
20.09.2022
Photocredit: Shutterstock
Solární sprcha na zahradu: Vyrobte si ji doma svépomocí
Léto je neodmyslitelně spojené s osvěžením. Jaké typy solárních sprch jsou u nás dostupné, a jak si můžete svou sprchu na zahradu vyrobit svépomocí.
Dům a solární panely: Sluneční elektrárna nemusí být vidět
Chtěli byste mít na střeše solární elektrárnu, která by nekazila vzhled vašeho domu? V Itálii vynalezli novou technologii, díky které si solárních panelů ani nevšimnete.
Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu
Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!
Pasivní domy – kvalitní okna a dveře jsou základ úspory
Víte, co je důležité při výběru kvalitních oken a dveří pro pasivní domy? Máme pro vás tipy, jak můžete díky několika zásadám efektivně využívat solární zisky a snížit spotřebu pasivního domu až o desítky procent.
Jak nejrychleji ohřát vodu v bazénu – srovnání: tepelné čerpadlo, elektrický a solární ohřev
Využitím nějakého způsobu ohřevu vody v bazénu prodloužíte koupací sezónu o několik týdnů. Jaké jsou možnosti a čím se od sebe liší?
Vyplatí se solární ohřev vody?
Jaké jsou plusy a mínusy solárního ohřevu vody a kdy se vyplatí jeho pořízení?
Přechod na tepelné čerpadlo se manželům tvrdě prodražil
Přechod na tepelné čerpadlo může přinést více škody než užitku. Na co si dát pozor a jak se dá situace řešit?
Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit
Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Podívejte se na návrhy různých systémů a kalkulace možných úspor.
Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit
Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti.
Manželé se třemi dětmi si postavili svépomocí 170 m2 dům v Beskydech
Rodina postavila svépomocí obrovský rodinný dům o zastavěné ploše 170 m2. Přečtěte si rozhovor o tom, jak si počínali.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: