Velké srovnání distributorů: Jak moc je výhodná služba „levné elektřiny“?
Porovnání služby virtuální baterie jsme udělali mezi dvěma předními českými distributory – společností ČEZ a E.ON, kteří jsou poskytovateli elektřiny na celém území Česka.
E.ON – základní parametry služby
Virtuální baterie je u společnosti E.ON určena pouze zákazníkům, kteří si fotovoltaickou elektrárnu objednají od tohoto distributora, a je podmíněna výkonem do 10 kWp (kilowattpeaků). Při kapacitě uložení 4 MWh do virtuální baterie za rok platí zákazníci částku 49 Kč na měsíc (588 Kč/rok za 1MWh). Při překročení 4 MWh, což se u 10 kWp elektrárny může stát, roste měsíční paušál na částku 499 Kč (5 988 Kč/rok). Paušál se skokově mění už při překročení 4,01 MWh. Pokud kapacitu služby virtuální baterie během roku nevyužijete, rovněž propadne distributorovi. Dále je třeba počítat s platbou vždy za celý MWh. Pokud tedy využijete např. 2,01 MWh, nezaplatíte částku 1 188 Kč/2 MWh (1 MWH = 588 Kč), ale hned 1 764 Kč (3 × 588 Kč = 1 764 Kč). Výpověď ze služby je možné udělat jednou za rok vždy k posledními dni roku. Úvahu, zda neposílat do virtuální baterie všechnu vyrobenou elektřinu a pak ji stanovat nazpět, například v zimě, zde nebudeme ani rozebírat, neboť je ekonomicky zcela nerentabilní. Vždy a všude platí pravidlo, že nejlevnější energie je ta, která je vyrobena v místě určení, a to vždy v přesném množství, které je potřebné.
Přehledné srovnání obou distributorů si můžete prohlédnout v této tabulce.
ČEZ – základní parametry
Služba virtuální baterie je u ČEZu podmíněna na dobu 3 let. Opět se týká fotovoltaických elektráren do 10 kWp a vychází od 1. 9. 2022 na měsíční paušál 199 Kč vč. DPH. V této částce je zahrnuto uložení elektřiny do baterie a také zpětný odběr. Samostatná cena za službu pak vychází za 1 096 Kč/rok (asi 92 Kč za měsíc). Zákazníci dále běžně hradí související poplatky při odběru elektřiny v plné výši a sleva se započítá vždy do konečného ročního vyúčtování.
Srovnání cen výhodných sad fotovoltaických panelů si můžete prohlédnout zde.
Vyplatí se o této službě uvažovat?
Každá mince má dvě strany. Služba virtuální baterie se zcela a jistě nevyplatí při malých objemech uložené energie 0,5–1,0 MWh/rok. To, kolik zaplatíte za uložení jedné megawatthodiny, záleží na uloženém množství. Jednoduše řečeno – čím více, tím lépe. Omezení se dále nachází v tom, že u některých distributorů s rostoucím množstvím uložené energie rostou i měsíční poplatky. U společnosti E.ON se virtuální baterie vyplatí do množství 4 MWh, u vyššího tarifu poté od 6 MWh. U ČEZu zase platí výše zmíněné pravidlo, že s větším množstvím uložené energie je služba výhodnější. Pokud byste srovnali službu virtuální baterie s pořízením vlastní, například 10 kWh baterie, vyjde vás takto uložená energie v průměru na 1,6 Kč/kWh.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Vincent Brázda
Redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
22.01.2023
Photocredit: Pexels
Jak nejrychleji ohřát vodu v bazénu – srovnání: tepelné čerpadlo, elektrický a solární ohřev
Využitím nějakého způsobu ohřevu vody v bazénu prodloužíte koupací sezónu o několik týdnů. Jaké jsou možnosti a čím se od sebe liší?
Přechod na tepelné čerpadlo se manželům tvrdě prodražil
Přechod na tepelné čerpadlo může přinést více škody než užitku. Na co si dát pozor a jak se dá situace řešit?
Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit
Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Podívejte se na návrhy různých systémů a kalkulace možných úspor.
Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit
Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti.
Fotovoltaiku a baterie chce dnes každý, ale může se to vůbec vyplatit?
Odborníci porovnali dva fotovoltaické systémy včetně přínosů a investice. Jak moc se vyplatí dnes tolik žádaná fotovoltaika?
Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – může se vůbec vyplatit?
Jak moc je výhodná investice do tepelného čerpadla s fotovoltaikou? A ve kterém případě se to nevyplatí? Srovnání návratnosti.
Nový systém pro výrobu elektřiny svépomocí je o 50 % výkonnější než fotovoltaika
Domácí větrná elektrárna je stejně efektivní zdroj energie jako fotovoltaika, a to s nižšími pořizovacími náklady. I její pořízení má však své mouchy.
Ceny stavebních materiálů – leden 2023. Na co se připravit?
Jak to vypadá s cenami stavebních materiálů ze startu roku 2023? Čeká nás zdražování? Přehled lednových cen a jejich aktuální vývoj najdete zde.
Pračky na teplou vodu uspoří až 65 % elektřiny. Proč na trhu chybí?
Pračky na teplou vodu nemusejí vodu dlouze ohřívat a voda v bojleru v sobě může mít akumulovanou velmi levnou obnovitelnou energii. Proč přestali výrobci tyto pračky dodávat?
Nová elektrárna dokáže vyrobit 1 kWh za 0,14 Kč
Nový typ speciální modulární elektrárny vyrobí elektřinu za neuvěřitelných pár haléřů. Kdy můžeme očekávat její spuštění v Česku?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: