Za wellness dají jen 10 korun a navíc mají soukromí. Saunu si sami postavili na zahradě
Vlastní sauna je snem skoro každého, kdo měl možnost si tento luxus vyzkoušet. Dopady saunování na imunitu jsou nepopiratelné, stejně jako úleva od stresu a napětí, kterou poskytuje. Jenže cena vstupného do wellness rok od roku stoupá a chodit pravidelně už se docela podepíše na rozpočtu domácnosti. Oslovili jsme nadšence, který si společně s přáteli postavil saunu vlastní. Vše vymyslel tak, aby to zvládli i bez zkušeností a aby sauna fungovala takřka zdarma.
Kde se vůbec vzala vaše vášeň k saunování?
To bude tak deset let nazpět. Měl jsem tehdy úraz a nemohl jsem sportovat. Chyběly mi ty endorfiny, které sport přináší a tak jsem hledal nějakou náhradu do doby, než budu moci se zase na plno hýbat. Nějak se to sešlo shodou okolností, že jsem zjistil, že saunování přináší podobné pocity jako po sportovní aktivitě a navíc se u toho nenadřu (smích).
Jak se zdá, celkem jste tomu propadl
Nejen já, ale i většina mých přátel. Po čase jsme zjistili, že nežli trávit večery v hospodě, bude lepší scházet se v sauně. Chodili jsme společně celkem pravidelně do veřejné sauny ve wellness centru. Tenkrát jsem si ještě ani neuvědomoval, kolik tam necháme dohromady za měsíc za vstupné. Dnes už to vím, bylo to kolem dvanácti až dvaceti tisíc korun každý měsíc. Ono se to nezdá, ale když každý vytáhne pětistovku a jdete jednou týdně, tak se to pěkně nasčítá.
Motivace postavit si vlastní saunu tedy byla ryze ekonomická?
Ne. Důvodem, proč jsme začali uvažovat o vlastní sauně bylo, že to bylo někdy kolem roku 2020 a platila tu každou chvíli nějaká omezení různých veřejných zařízení. A tak jsme jednou mohli jít, pak zase ne, pak jsme nevěděli co bude, jestli příště nám to dovolí nebo ne. Prostě ten nepředvídatelný chaos, který tu tehdy vláda předváděla se nám zajídal a rozhodli jsme se, že si to musíme vyřešit po svém. A napadlo nás nechat si postavit vlastní saunu na zahradě u kamaráda, který měl zahradní chatu s pěkným pozemkem tady kousek za městem.
Stavěli jste ji sami?
Vůbec ne. Nemáme zkušenosti ani to neumíme. Poptali jsme firmu, která takové sauny prodává na klíč. Nechali jsme si udělat nacenění, bohužel ta cenovka se nám zdála, že úplně neodpovídá realitě. Už si to přesně nevybavím, ale bylo to ve stovkách tisíc. Začali jsme tedy hledat alternativu a nakonec jsme to vyřešili vcelku mazaně.
Jak?
Objednali jsme si jí na internetu přímo z Číny. Popravdě si myslím, že hodně prodejců, kteří u nás sauny na klíč prodávají, to dělá taky tak. Akorát to dovezou, dají si na to marži a přeprodají. To, co jsme sehnali, totiž velmi vypadá jako to, co se běžně prodává u nás, a co někdy vidím i na veletrhu. Takže jsem to prostě našel na nějakém tom čínském agregátoru prodejců, oslovil jsem prodejce a vyjednal s ním dodávku. Ještě jsme k tomu museli najít přepravní společnost, která to doveze a to nebyl zas takový problém.
Na kolik vás to celé vyšlo?
Komplet sauna pro 6 lidí s kamny a veškerým vybavením a doručením až na místo nás přišla nějak asi kolem 70 tisíc. To znamená pokud bych vzal v potaz náklady co jsme platili ve wellnessu, tak vlastně to máme zpátky za 4 měsíce. Přivezli nám to ve dvou nebo třech takových krabicích a složili rovnou na pozemek. Pak jsme si ji museli sestavit.
Bylo to složité?
Ani ne, za den bylo hotovo. Je to taková skládačka a bylo celkem zjevné, co a jak. Samozřejmě jak už to tak bývá u věcí vyrobených v Číně, občas není vše úplně dokonalé a musí se udělat nějaké dodatečné úpravy. Ty jsme také udělali a doporučil bych je každému, kdo se bude chtít pustit do podobného projektu. Protože nyní bych řekl, že to máme už odladěné k absolutní dokonalosti.
O jaké úpravy se jednalo?
V první řadě se ukázalo, že kamna jsou natřena nějakou barvou a ta se při prvním zatopení sloupala. Takže bylo potřeba je nechat pořádně oloupat poklidit a smířit se s tím, že barva je fuč. Dále pak se ukázalo, že komín nemá tah a to už při druhém nebo třetím zatopení. Tak jsme si lámali hlavu o co jde a pak jsme zjistili, že je v komíně taková kovová síťka. Nevím proč. Asi kvůli bezpečnosti aby nevyletěly jiskry. Tak tu síťku jsme vyhodili pryč a výrazně se to zlepšilo. Pak jsme také prodloužili délku komína, aby měl lepší tah. Na to jsme použili klasickou rouru od okapového svodu. Sedla na to úplně přesně. Nyní je to dokonalé.
Znamená to, že tam máte kamna na dřevo?
Ano přesně tak. Bylo komplikované táhnout k ní elektřinu a také jsme nevěděli, jestli to utáhne jistič. Tak jsme zvolili kamna na dřevo. Výrobce nám je bez problémů dodal. Ukazuje se, že to je naprosto skvělá volba. Roztopeno je podobně rychle jako elektřinou a náklady jsou naprosto zlomkové. Když jsem to počítal podle současné ceny palivového dřeva a toho, kolik na jedno saunování ztopíme, tak to vyjde asi tak na 40 korun za jedno několikahodinové saunování. Pokud se sejdeme 4, tak to máte desetikorunu na osobu. No neberte to.
To zní skvěle. Nebojíte se, že sauna, když je ze dřeva, shoří?
Ne, to je nesmysl. Kamna jsou dobře izolována a celé je to koncipováno tak, aby se v nich dalo topit dřevem bezpečně. Jednoduše tam dáte svitek, zapálíte, naložíte dřevo, dáte hodně přívod vzduchu a počkáte si 20 minut. Mezitím si vypijete třeba pivko a pokecáte s přáteli. Poté znovu naložíte a už se může zahájit saunování. Je to snadné jak facka. Opravdu to není o moc náročnější než to cvaknutí vypínačem pro zapnutí elektřiny. Udělali jsme si však na kamnech takovou vychytávku, aby to celé lépe fungovalo a sálalo.
Jakou?
Naskládali jsme kolem topeniště takové velké akumulační bloky, které dokáží do sebe nasát hodně tepla a pak jej delší dobu vyzařovat. Díky nim má sauna mnohem lepší vlastnosti když pak je roztopená, tak už ji stačí jen jemně udržovat v chodu a nemusí se pořád topit. Tohle je velmi dobrá věc a doporučuji všem. Obecně se to řeší pomocí těch lávových kamenů, ale těch tu bylo jen pár, tak jsme to doplnili tady těmito bloky a je to pecka.
A jak řešíte ochlazování?
Říká se, že správný fanoušek saunování saunuje celoročně. A to my jsme. Takže v zimě využíváme sníh, pokud je, tedy se stačí vyválet ve sněhu, ale v ostatní období roku pak využíváme vanu s dešťovou vodou. Tak jako správná zahradní chata, i tato má podzemní zásobník na dešťovku, kam se stahuje vždy když zaprší. Odtud ji čerpadlem přečerpáváme do vany a v té vaně se pak ochlazujeme, nakonec se vana vypustí. Je to primitivní způsob a funguje dokonale. Díky tomu, že je voda pod zemí, je i v létě dostatečně chladná. Dají se v ní i vychladit lahváče (smích).
Vypadá to celkově jako dokonalý wellness. Terasa, světýlka,..
Ano, kamarád to tu hodně zkrášlil, co do vizuálního dojmu. Takže je tu příjemně. Na terasu si jen naskládáte lehátka a můžete relaxovat. Nejlepší na tom všem je, že vás tu nikdo neotravuje. Máte tu klid a soukromí. To je snad největší přidaná hodnota. Když chcete klid, máte v sauně klid. Když si chcete povídat, můžete si povídat, aniž by vás někdo okřikoval, že je tu povídání zakázáno. Nemusíte koukat na hodinky, protože není omezený čas. Nemá to otevírací dobu, můžete si zatopit kdykoli chcete a rozjet si wellness. Je to fakt dokonalé.
Je něco, co byste dnes udělali jinak?
Asi to, že bychom ji postavili už dříve. Furt jsme to odkládali, nakonec nás motivovala až ta omezení. Kdyby nebyla, tak bychom se možná k tomu nikdy ani neodhodlali a pořád bychom dnes chodili někam do veřejného wellnessu a mačkali se tam s cizími lidmi. také jsme tenkrát zvažovali, jestli tam mít uzavřenou odpočívárnu. Tu jsme neudělali a jak se ukazuje, není ani potřeba. Člověk si odpočine venku a když je mu zima, může zase zalézt na další kolo saunování.
Máte nějaký vzkaz pro nadšence, kteří se do toho chtějí pustit také?
Určitě ať neváhají a jdou do toho. Sestavit si tu skládačku zvládnou, je to jak smontovat nábytek z ikea. Také ať se nebojí toho, že to bude další krám na zahradě, který použijí jednou za rok. To jsme se trochu obávali, ale nyní saunu používáme opravdu každý týden. Není to jako třeba vířivka, kterou si lidé pořídí a pak je přestane bavit. Toto je věc, kterou třeba severské státy mají naprosto běžně. Tam má doma saunu každý. A má to fakt blahodárný vliv jak na imunitu tak na kardiovaskulární systém. Navíc když to máte takto pro sebe, tak to má i dobré společenské rozměry, můžete se potkávat s přáteli a mít u toho klid. Pokud tedy váháte, tak možná teď je ta pravá chvíle se rozhoupat.
Díky za rozhovor.
Není zač.
P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Krejčí
Redaktor
Vydáno dne:
27.11.2024
Photocredit: Petr N. (se souhlasem)
Hvězda Primy postavila srub svépomocí, topení za 1,77 Kč/kWh i chlap snů – to jsou zářezy z minulého týdne
Stručně, jasně, přímo a bez obalu – přinášíme ty nejzajímavější zářezy z minulého týdne. Udělejte si kávu, dejte si cigárko a jdeme na to.
Pokládka podlahových elektrických rohoží svépomocí – návod od moderátora a profi kutila Pepy Libického
Elektrické podlahové vytápění zvládne instalovat svépomocí téměř každý. O to spíš, pokud bude mít před sebou fotodokumentaci postupu a podrobný návod od jednoho z nejšikovnějších českých kutilů Pepy Libického.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: